Sürekli gelişen küresel bilim alanında, uydu görüntülerinde hayvan kakasını keşfetmenin çok az önemli olacağını düşünebilirsiniz.

Ancak Antarktika’yı inceleyen bir araştırma ekibi için böyle bir keşif yapmak, “heyecan verici bir keşif” olarak tanımladığı şeye yol açtı.

Belki de açıklasak iyi olur.

Bilim adamları, Avrupa Komisyonu’nun Copernicus Sentinel-2 uydu görevinden ve ayrıca Maxar WorldView-3 uydusundan görüntüleri inceledikten sonra, yakın zamanda yaklaşık 500 kuştan oluşan yeni bir imparator penguen kolonisinin varlığını doğrulayabildiler.

Britanya Antarktika Araştırması’na (BAS) göre, bilim adamları koloniyi kuşların kahverengi renkli ve bu nedenle buz ve kayaya karşı nispeten kolay tespit edilebilen guano lekelerinden tespit edebildiler. bir raporda açıkladı.

İmparator penguen, yaşayan tüm penguen türlerinin en uzunu ve en ağırıdır ve geçen yıl değişen iklimin etkileri nedeniyle ABD hükümeti tarafından tehdit altındaki bir tür ilan edildi.

Aşağıdaki görüntü Maxar uydusundan alınmıştır ve Batı Antarktika’daki Verleger Point’te yeni keşfedilen koloninin yerini göstermektedir.

Maxar WorldView-3 uydusundan alınan hava görüntüleri, Verleger Point’te yeni keşfedilen imparator penguen kolonisini gösteriyor. Maxar Teknolojileri

Bu son keşif, bilim adamlarının artık Antarktika kıyı şeridi boyunca 66 imparator penguen kolonisi hakkında veriye sahip olduğu anlamına geliyor ve bunların yarısı uydu görüntüleri aracılığıyla keşfedildi.

“Bu heyecan verici bir keşif,” dedi Dr. BAS’ta uzaydan vahşi yaşamı inceleyen Peter Fretwell. “Antarktika kıyı şeridinin yeni uydu görüntüleri, birçok yeni koloni bulmamızı sağladı. Ve bu iyi bir haber olsa da, yakın zamanda keşfedilen pek çok yer gibi, bu koloni küçük ve son zamanlarda deniz buzu kaybından kötü şekilde etkilenmiş bir bölgede.”

BAS, iklim değişikliğiyle ilgili mevcut tahminlere göre, penguenlerin doğal deniz buzu yaşam alanlarının sert bir şekilde etkileneceğini ve bu kolonilerin %80’inin yarı-sönmüş yüzyılın sonunda.

BAS ayrıca, bölgedeki imparator kolonilerini incelemenin ne kadar zor olduğunu, çünkü genellikle uzak ve erişilemeyen yerlerde bulunduklarını belirtti. Bu bölgelerdeki koşullar genellikle -76 derece fahrenheit (-60 santigrat derece) kadar düşük sıcaklıklara düşer. BAS’ı 15 yıl önce uydu görüntülerini kullanmaya ve bilim adamlarının buzdaki guano lekeleri için gözlerini dört açmasına iten bu faktörlerdir.

Birkaç yıl önce korumacılar, nesli tükenmekte olan başka bir tür hakkında veri toplamak için Maxar’ın güçlü uydusunu kullanmaya başladılar.
genel-19