Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ocak Pazar günü, şehir merkezini 2022’de Avrupa’nın en işlek şehri seçilen İstanbul Havalimanı’na bağlayan yeni bir yüksek hızlı İstanbul metro hattının açılışını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha önce canlı yayında İstanbul Havalimanı’na giden metro hattının 120 km/saate varan hızıyla Avrupa’nın en hızlı metrosu olacağını söylemişti.

34 km’lik metro hattı, şehrin Türkiye’nin en büyük havalimanına ve dünyanın en büyük havalimanlarından birine giden ilk demiryolu bağlantısını oluşturmaktadır. Erdoğan, günde 800 bin yolcu kapasiteli yeni metro hattı sayesinde Kägythane’den İstanbul Havalimanı’na artık 24 dakikada ulaşılabileceğini söyledi.Ekim 2018’in sonunda resmi olarak açılan ve ardından Nisan 2019’da tamamen faaliyete geçen İstanbul Havalimanı, geçen yıl günde ortalama 1.156 uçuşla Avrupa’nın en işlek havalimanı olarak kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni açılan metronun sinyalizasyon sisteminin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğiyle lider Türk savunma şirketi Aselsan tarafından üretildiğini de kaydetti.

Türkiye ayrıca, İstanbul ve Ankara arasında bir yüksek hızlı tren hattını metropoliten bölgenin iki havalimanına bağlamayı planlıyor. Demiryolu hattını Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı ile Avrupa yakasında İstanbul Havalimanı’na bağlayacak olan projede ihale aşamasına geliniyor.genel-22