Paris metrosunun 4G’ye kavuşması dört yıl sürerken, yeni Grand Paris Express hatları 2024’te devreye girer girmez tam 5G kapsama alanı sunacak.

İlk son tarih, Olimpiyat Oyunları vesilesiyle dört yeni otomatik metro hattı arasında bir bağlantı merkezi olan Saint-Denis Pleyel istasyonunun 2024 ortalarında açılmasıyla ilgilidir.

Eylül 2021’de Société du Grand Paris tarafından bu istasyon, Saint-Denis Pleyel ve Noisy-Champs (16. hat) arasındaki tüm istasyonlarda ve tünellerde ve ayrıca Charles-de- Gaulle ile Le Mesnil- arasında optimum mobil kapsama alanı sağlamak için seçildi. Amelot (satır 17), Cellnex ilk kesin testleri gerçekleştirdi.

Teknik performans ve sinyal aralığı arasında bir uzlaşma

Kasım ayı ortasında, bağımsız telekom altyapı sağlayıcısı, gelecekteki istasyonlar için kapsama simülasyonlarına ek olarak, Grand Paris Express tünelinde radyo yayılım testleri gerçekleştirdi. İlki, 2100 MHz veya 3500 MHz frekanslarında 5G yayılma modellerini doğrulamaktı. Bu “5G’nin kalbi” frekansları, teknik performans ve sinyal aralığı arasında iyi bir uzlaşma sunar.

Cellnex daha sonra tüneldeki sinyal yayılma modellerini, özellikle virajlardaki yansıma açılarını hesaba katarak, aynı zamanda çeşitli 5G antenlerinin performansını “kıyaslamak” ve önceden seçilmiş ekipman seçimini doğrulamak istedi.

Cellnex, bu “tam MIMO” (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) ağı için teknik çözümün mimarisinin, istasyonlara veya platformlara yerleştirilmiş aktif antenlere, bir veya iki anten paneli tipine bağlı düşük güçlü tekrarlayıcılara dayandığını açıklıyor. veya çok yönlü.

Cihaz ayrıca, yardımcı işlere veya alt rıhtımlara (optik fiberle bağlı) kurulan ve periyodik log antenlere bağlanan yüksek güçlü tekrarlayıcılar içerir. Yani özellikle DTT için kullanılan geniş bant radyo antenleri.

Operatörden bağımsız olarak ses ve veri bağlantısı

Madrid Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören bir şirket olan Cellnex, 16 ve 17 numaralı hatlarda yolculara 5G’de sürekli ses ve veri bağlantısı sunarken 2G, 3G’deki frekanslarla uyumluluğu sağlayan bir iç mekan DAS (Dağıtılmış Anten Sistemi) radyo ağı kurmaktan sorumludur. veya 4G.

TowerCo olarak grup, altyapılarını 5G hizmetlerini pazarlamak için kullanacak operatörlere tarafsız erişim sunmalıdır. İster Orange, SFR, Bouygues Telecom veya Free abonesi olsunlar, gezginler telefon veya “görüntülü” aramalar yapabilecek ve daha genel olarak internete erişebilecek.

Bu nedenle testler, Cellnex’in antenlerin ve paylaşılan ekipmanın optimum yönetimini sağlaması için de amaçlandı. Cellnex France Genel Müdürü Vincent Cuvillier’e göre, “her operatöre hem mükemmel boyutlandırılmış, hem güvenilir, hem sürdürülebilir hem de çevreye duyarlı bir teknolojik çözümü garanti ederken, konuşlandırma maliyetlerini optimize etmeyi amaçlayan bir modelin uygunluğunu” doğrulamayı mümkün kıldılar.

Avrupa’da bir ilk

Operatör, Birleşik Krallık’ta Network Rail için veya Hollanda’da ProRail için benzer projeler yürüttüğünü hatırlıyor. Ancak Cellnex, Grand Paris Express sitesinde faaliyet gösteren tek TowerCo değildir.

Orange grubunun yan kuruluşu Totem, Boulogne-Billancourt’taki Pont de Sèvres’i (92) Noisy’deki gelecekteki Noisy-Champs istasyonuna bağlayacak olan 15 Güney hattının tamamında bir iç mekan DAS mobil ağı kurmaktan sorumlu. -le-Grand (93) ve 2035 yılına kadar çalışmasını sağlamak.

Göre yankılar, “Yeni Paris hatları, Avrupa’da 5G ile tamamen kapsanan ilk hatlar olmalıdır”. Rakip projeler genellikle “bazen bir asırdan daha uzun bir süre önce kazılmış olan sıkışık yer altı alanlarına” kablo çekmek ve ekipman kurmak zorunda kalırken, Grand Paris Express tek bir beyaz sayfadan başlamanın büyük avantajına sahiptir ve bu bağlantı ihtiyacını kendi hattından entegre eder. tasarım.genel-15