ABD Federal Ticaret Komisyonu, para cezası ev hizmetleri pazarı AnasayfaDanışman ev geliştirme projesinin satışında aldatıcı ve yanıltıcı taktikler kullanması nedeniyle 7,2 milyon dolara kadar, esnek ekonomide faaliyet gösteren küçük işletmeler de dahil olmak üzere hizmet sağlayıcılara yol açar. Para cezası, FTC’nin 2022 sonbaharından sonraki iş ile ilgili ilk cezadır. duyuru esnek ekonomide yer alan haksız, aldatıcı ve rekabete aykırı uygulamaları ortadan kaldırmaya hazır olduğunu.

Dever merkezli HomeAdvisor, 2017 yılında Angie’s List ile birleşerek “Angi” adlı yeni bir halka açık şirket oluşturmuştu. Ancak, FTC’nin HomeAdvisor aleyhindeki suçlaması şu ana kadar yapılmadı: Mart 2022. Komisyon, en azından 2014’ün ortasından beri HomeAdvisor’ın genel yükleniciler ve çim bakımı uzmanları gibi hizmet sağlayıcılara sattığı potansiyel müşteriler hakkında asılsız, yanlış veya yanıltıcı iddialarda bulunduğunu söyledi. Spesifik olarak, Angil bağlı kuruluşunun olası satışların kalitesini ve kaynağını ve bunların gerçek işlerle sonuçlanma olasılığını yanlış beyan ettiğini iddia etti.

Komisyon, HomeAdvisor’ın hizmet sağlayıcılara potansiyel müşterilerinin kendi veri destekli ev tadilat işlerinden daha yüksek oranlarda sonuçlandığını söylediğini ve hizmet sağlayıcılarını platformuna bir aylık aboneliğinin maliyeti konusunda yanılttığını tespit etti. Şirket, servis sağlayıcılara, randevuların planlanmasına ve ödemelerin işlenmesine yardımcı olan mHelpDesk aboneliğinin ilk ayının yıllık üyelik paketi ile ücretsiz olduğunu söyledi. Ancak FTC, bunun doğru olmadığını söyledi. Servis sağlayıcıların sonunda beklediklerinden 59,99 dolar daha fazla ödeyecekleri belirtildi. (mHelpDesk programı, HomeAdvisor ağına yıllık 287,99 $ üyeliğine isteğe bağlı bir eklentidir).

Buna ek olarak, FTC, HomeAdvisor’ın potansiyel müşterilerin yakında bir hizmet uzmanı tutmayı planlayan tüketicilerle ilgili olduğunu iddia etmesine rağmen, çoğunun bunu yapmadığını tespit etti. Bunun nedeni kısmen, HomeAdvisor’ın tüketicilere düşündükleri potansiyel ev projelerini soran çevrimiçi formlardan müşteri adayları oluşturan bağlı kuruluşlardan müşteri adaylarını yeniden satmasıdır. Ancak şirket, potansiyel müşterilerin HomeAdvisor’dan yardım aradığını öne süren kendi web sitesinden geldiğini iddia etti.

FTC’nin şikayetinde ayrıca, HomeAdvisor’ın aksi yöndeki iddialarına rağmen, potansiyel müşterilerin çoğunun sağlayıcıların sunduğu hizmet türleriyle eşleşmediği veya tercih ettikleri coğrafi bölgenin dışında olduğu belirtildi.

İlk FTC emri sırasında FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, “Gig ekonomi platformları, işçileri ve küçük işletmeleri avlamak için yanlış iddiaları ve sahte fırsatları kullanmamalıdır” dedi.

Yeni idari emir, HomeAdvisor’ın yanıltıcı uygulamalarına devam etmesini de yasaklıyor ve dolandırılan hizmet sağlayıcılara para sağlamak için iki tazmin fonu kuruyor. İlk fon, HomeAdvisor’ın müşteri adayı kalitesiyle ilgili yanlış beyanlarından etkilenen hizmet sağlayıcılara 30 ABD dolarına kadar ödeme yapacak. Bu arada ikinci fon, mHelpDesk aboneliklerinin ilk ayının ücretsiz olduğu söylenen hizmet sağlayıcılara 59,99$’a kadar ödeme yapacak. FTC, HomeAdvisor’ın tazminat için toplamda 7,2 milyon dolara kadar ödemesi gerektiğini söyledi.

Komisyon, önerilen rıza anlaşmasını kabul etmek için 4-0 oy kullandı.

Bu esnek ekonomi cezası, FTC tarafından yayınlanan diğer uyarıları takip eder: MLM’leri (çok düzeyli pazarlamacılar) hatırlatan bir) potansiyel kazançlar hakkında tüketicilere yalan söylememek. Bu, şuraya gönderildi: 1.100 MLM, soruşturma altında olmasalar bile. aynı zamanda hatırlattı Bu şirketler daha önce Herbalife ve Advocare gibi MLM’lere, çoğu katılımcının çok az para kazanmasına veya hiç para kazanmamasına rağmen, yüksek kazanç potansiyeline sahip promosyonları nedeniyle dava açmıştı. Herbalife, FTC ile 200 milyon $’a anlaştı ve Advocare 150 milyon $ ödemeyi kabul etti. FTC ile anlaştı Amazon ayrıca sürücüleri Flex platformuna çekmek için yanıltıcı kazanç iddiaları kullandığı için dava edildi Devry Üniversitesi Mezunların aldığı daha yüksek gelirlerle ilgili asılsız iddialar için.genel-24