Aşı şişesi ve şırınga fotoğrafı

Belgelere göre FDA, koronavirüs aşı stratejisinde büyük bir değişiklik önermeye hazırlanıyor çevrimiçi yayınlandı Pazartesi gününde. Yerine kafa karıştırıcı, çoklu güçlendirici tavsiyesi şu anda yürürlükte olan ve “mümkün olduğunda güncelleme” ilaç şirketleri için herkes için ücretsiz olan federal kurum, yıllık bir atışa geçmeyi umuyor, ilk bildirildiği gibi NPR tarafından.

Yeni, daha düzenli sistem altında, FDA’nın Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi (VRBPAC) en tehlikeli koronavirüs suşlarını değerlendirmek ve tartışmak için her Haziran ayında toplanacaktı. Ardından üreticiler, epidemiyologların ilgilendireceğini tahmin ettiği suşları veya suşları hedef alacak şekilde her Eylül ayına kadar aşılarını güncelleyecekti. Böyle bir değişiklik, ABD’nin ulusal covid-19 yönetim yaklaşımını bizim griple mücadele şeklimize benzer hale getirecektir.

Amaç, yaş grubu ve bağışıklık durumuna göre değişen birincil aşı kursları, güçlendiriciler, iki değerlikli aşılar ve önerilerden oluşan karmaşık bir ağ haline gelen şeyi basitleştirmektir. Mevcut sistem kapsamında, covid-19’a karşı aşı olmak isteyen kişiler, haftalar arayla orijinal aşıdan iki atış almak zorundadır. Sonra, iki ay sonra, alabilirler iki değerli bir güçlendirici atış.

FDA’nın yeni planı sayesinde, neredeyse herkese sonbaharda yılda bir kez en yeni aşı ne olursa olsun alması tavsiye edilecek. Değişiklikler aynı zamanda orijinal tek değerlikli aşı serisinin tamamen kullanımdan kaldırılmasını (daha yakın zamanda güncellenen çift değerlikli aşı lehine) ve farklı aşı markalarını birleştirmeyi içerecektir.

FDA Pazartesi günü yaptığı brifingde, “Aşı bileşiminin bu şekilde basitleştirilmesi, karmaşıklığı azaltmalı, farklı flakon sunumlarının sayısının karmaşıklığından dolayı aşı uygulama hatalarını azaltmalı ve daha net iletişime izin vererek aşı uyumluluğunu potansiyel olarak artırmalıdır.”

Ajansın teklifi onaylanmadı. Yetkililer planı Perşembe günü yapılacak bir VRBPAC toplantısında sunacaklar. Komite önerileri onaylarsa, ajans ayrıntıları tamamlamak için ilaç üreticileri ve CDC ile birlikte çalışacak.

Hastalık uzmanları ve analistler uzun zamandır tahmin etmek bu covid aşısı sonunda daha çok grip aşısı haline gelebilir. Ancak grip aşısı modeli daha basit görünse de, yaklaşım etkili covid-19 yönetimine dönüşmeyebilir. Koronavirüs o kadar bulaşıcı ki yeni baskın varyantlara dönüşüyor grip virüsünden daha hızlı. Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde doktor ve aşı araştırmacısı olan Peter Hotez, güncellenen aşıların tüm yıl boyunca sürmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor. Washington Post’a söyledi.

FDA, ortaya çıkan ve aniden baskın hale gelen daha tehlikeli koronavirüs suşları durumunda daha sık güncellemeler için yer bırakıyor. Ajans, “SARS-CoV-2’nin daha patojenik bir aşı kaçış varyantının dolaşımı, ihtiyaç duyulduğunda ve acil bir temelde, VRBPAC’ın geçici bir suş seçim toplantısına muhtemelen yol açacaktır” diye yazdı.

Suşların bu yeniden değerlendirilmesi ne kadar sık ​​olursa olsun, aşı güncellemeleriyle bireysel varyantları ezmeye çalışmak tamamen beyhude olabilir. Pennsylvania Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve doktor ve bir FDA danışmanı olan Paul Offit, “Aslında kaybolup giden ve siz aşıyı yarattığınızda genellikle ortadan kaybolan bu varyantları gerçekten kovalamamalıyız” dedi. NPR’ye.

Bunun yerine, sınırlı federal kaynaklar bunun yerine alternatifler geliştirmeye gidebilir. Örneğin, varyantı ne olursa olsun tüm covid-19 enfeksiyonlarını durdurmayı amaçlayan daha geniş kapsamlı aşılara yönelik araştırmalar veya burun spreyi daha geniş bir insan grubuna hitap eden tedaviler.

Yine de diğer uzmanlar, yeni ortaya çıkan yaklaşımın şu an için sahip olduğumuz en iyi yaklaşım olduğunu düşünüyor. Arizona Üniversitesi’nden bir immünolog olan Deepta Bhattacharya, “Şu anda sahip olduğumuz araçlara gelince, her yıl şu anda dolaşımda olan değişkene olabildiğince yakın bir şekilde güncellemeyi planlamanın en mantıklısı olduğunu düşünüyorum” dedi. NEPAL RUPİSİ. “FDA’nın düşündüğü her şeyin çok mantıklı olduğunu düşünüyorum.”genel-7