Dünyanın en ticari dağıtılmış defter ağı olarak lanse edilen Ethereum blok zinciri, gelecekte daha iyi kullanımlar için onu kalibre edecek daha fazla güncelleme için hazır. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, önümüzdeki günlerde ince ayar yapılacak olan blok zinciri için “gizliliğin” “kalan son zorluk” olduğunu belirtti. Buterin, halka açık blok zincirine kaydedilen tüm bilgileri koruyabilecek potansiyel bir çözüm olarak ‘gizli adresler’ adını verdi.

Ethereum, milyarlarca dolarlık işlemleri işleyen halka açık bir blok zinciridir. Bir blok gezgini ve analitik platformu olan Etherscan’da herkes Ethereum blok zincirinin işlem geçmişlerini görüntüleyebilir.

“Varsayılan olarak, halka açık bir blok zincirine giren her şey halka açıktır. Ethereum uygulamalarının tamamını kullanmak, hayatınızın önemli bir bölümünü herkesin görmesi ve analiz etmesi için halka açık hale getirmeyi içerir.”

Gizli Adresler Nedir?

Ethereum İsim Hizmetlerine (ENS) kayıtlı olan bu adresler, dijital varlıkların eşler arası işlemlerine anonimlik katabilir.

Gizli adreslerin kullanılması, Ethereum’daki işlem kayıtlarını tutarken aynı zamanda işlem yapan taraflar arasındaki gizliliği halka açık blok zincirinde olduğu gibi tutar.

“Alice’in Bob’a bir varlık göndermek istediğini varsayalım. Bob varlığı aldığında, onu alan kişinin kendisi olduğunu tüm dünyanın bilmesini istemiyor. Bir transferin gerçekleştiği gerçeğini saklamak imkansız. Gizli adres, Alice veya Bob tarafından üretilebilen ancak yalnızca Bob tarafından kontrol edilebilen bir adrestir. Alice daha sonra bu adrese göndermek istediği tüm varlıkları gönderebilir ve Bob bunlar üzerinde tam kontrole sahip olur” dedi. Blog yazısı.

Şimdilik, Ethereum geliştiricilerinin gizli adres özelliğini blok zinciri için toplu düzeyde ne zaman açacağı belirsizliğini koruyor. Ancak Buterin, gizli adreslerin yürütülmesinin her transfer için gaz ücretlerini artırabileceği konusunda uyardı.

Ethereum blok zinciri, enerji yoğun PoW madenciliği modelinden enerji verimli PoS modeline geçişi geçen yıl başarıyla tamamladı. Yenilenmiş ve yeşil Ethereum’un adı ‘Birleştirme’dir.

Mart 2023’te Ethereum, ağında Ether tokenlerini stake eden kişilerin blok zincirini doğrulamalarına ve tokenlarını geri çekmelerine olanak tanıyan Şanghay güncellemesini uygulayacak. Şu anda blok zincirinde 22.38 milyar $ (kabaca 1.82.520 Rs. 1.82.520 crore) değerinde Ether jetonunun stake edildiği tahmin ediliyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8