Twitter’ın sahibi Elon Musk, Cumartesi günü sosyal medya platformunun daha yüksek fiyatlı bir aboneliğinin reklam taşımayacağını tweetledi.

Milyarder ayrıca reklamların “Twitter’da çok sık ve çok büyük” olduğunu ve önümüzdeki haftalarda bu sorunları çözmek için adımlar atılacağını söyledi.

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Twitter, gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını dijital reklam satışından elde ediyor ve Musk, kısa süre önce markalara Twitter reklamlarını durdurmaları için baskı yapan hak örgütlerine “gelirde büyük bir düşüş” bağladı.

Aralık ayının başlarında Musk, Twitter’ın Temel mavi tikinin reklam sayısının yarısına sahip olacağını ve 2023 yılına kadar reklamsız daha yüksek bir katman sunacağını duyurdu.

Geçen hafta Twitter, Android için Twitter Blue aboneliğini aylık 11 ABD Doları (yaklaşık 900 Rs) olarak fiyatlandıracağını söyledi – iOS aboneleriyle aynı – ve aylık ücretlerle karşılaştırıldığında web kullanıcıları için daha ucuz bir yıllık plan sunuyor.

Daha önce politikacıların, ünlü şahsiyetlerin, gazetecilerin ve diğer tanınmış kişilerin doğrulanmış hesapları için ücretsiz olan mavi onay işareti artık ödemeye hazır olan herkese açık olacak. Sahibi Elon Musk reklamcıları elde tutmak için savaşırken Twitter’ın gelirini artırmasına yardımcı olmak için geçen yıl piyasaya sürüldü.

Twitter, web sitesinde yaptığı açıklamada, Google’ın Android kullanıcılarının, Twitter Blue’nun aylık aboneliğini Apple’ın iOS kullanıcılarıyla aynı olan 11 ABD Doları (yaklaşık 900 Rs) karşılığında satın alabileceklerini söyledi. Android kullanıcıları için daha yüksek fiyatlandırma, Apple’ın App Store’u gibi Android’in Google Play Store’u tarafından alınan ücretleri muhtemelen dengeleyecektir. Yalnızca web’de bulunan Blue aboneliği için yıllık planın fiyatı 84 $ (yaklaşık 6.800 Rs), aylık 8 $ (yaklaşık 650 Rs) olan web abonelik fiyatına indirim yapıldı.

Twitter, web kullanıcıları için indirimin Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde geçerli olacağını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8