Berlin Uluslararası Film Festivali, 73. Berlinale’de gıpta ile bakılan Altın ve Gümüş Ayılar için yarışacak 18 filmi isimlendiren 2023 baskısı için yarışma dizisini Salı sabahı açıklıyor.

Berlinale yönetici direktörü Mariette Rissenbeek ve sanat yönetmeni Carlo Chatrian, Pazartesi günü siyasi içerikli sinemaya güçlü bir şekilde odaklanan, çok uluslararası ve sanat ağırlıklı bir kadro sundular.

Geç bir baskıda, süper güçSean Penn ve Aaron Kaufman’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın ülkeyi işgali ve devam eden savaşı konu alan belgeselinin dünya prömiyeri Berlin’in yarışma dışı Berlinale Özel bölümünde yapılacak. Vice Studios, Aldamisa Entertainment ve Fifth Season için yapılan belgesel, Fifth Season tarafından uluslararası olarak satılıyor.

Rusya’nın 24 Şubat işgalinden bir yıl sonra gerçekleşecek Berlin 2023’ün odak noktası Ukrayna olacak. Festivalin resmi rozeti bile Ukrayna’nın mavi ve sarı renklerinde olacak.

Yarışmada, Alman auteur Christian Petzold, Berlinale yarışmasında altıncı kez Ateş (Roter Himmel).

‘Bir ateş’

@Christian_Schulz_Schramm_Film

Petzold’un son özelliği, Undine2020 Berlinale’de FIPRESCI eleştirmenler ödülünü kazandı ve 2012’de En İyi Yönetmen Gümüş Ayı ödülünü aldı. Barbara. Petzold’u en son ekibiyle yeniden bir araya getiriyor. Undine ve Taşıma yıldız Paula Beer, Baltık Denizi’ndeki bir tatil evinde birlikte tatil yapan dört genci konu alan samimi bir dramada. Ama etraflarında orman yangınları tüm şiddetiyle devam ediyor, evin içindeki duygular da patlama tehdidiyle yaklaştıkça yaklaşıyor. Enno Trebs, Thomas Schubert, Jonas Dassler ve Langston Uibel başrolde.

Öncü Alman yönetmen Margarette von Trotta (Hannah Arendt, Rosenstrasse), sıra dışı kadın portrelerinden bir tanesini bu yılki festivale getiriyor. Ingeborg Bachmann – Çöle Yolculukünlü Avusturyalı şaire (Vicky Krieps tarafından canlandırılıyor) ve onunla olan ilişkisine bir bakış homo farber yazar Max Frisch (Ronald Zehrfeld), Berlinale yarışmasında prömiyer yapacak.

Bir diğer eski Alman yönetmen Christoph Hochhäusler, son filmi olan kara filmi sinemaya getirecek. Gecenin Sonuna Kadar, Berlin yarışmasına. Bir diğer köklü film yapımcısı, Fransız yönetmen Philippe Garrel (Özgürlük, la nuit), aile odaklı yeni filminin prömiyerini yapacak. Pulluk Berlin yarışmasında.

Celine Song’un Geçmiş YaşamlarPrömiyerini Sundance’te yapan, uluslararası yarışma prömiyerini Berlin’de yapacak.

ABD’li yönetmen John Trengove, Berlinale yarışmasının ilk çıkışını manodrom Jesse Eisenberg ve Adrien Brody’nin oynadığı. Matt Johnson biyografik komedi BöğürtlenKanadalı akıllı telefon şirketi drama hakkında disko çocuğu yönetmen Giacomo Abbruzzese’den, Angela Schaneliec’in Müzikve Ivan Sen’in Araf Avustralyalı yıldız Simon Baker’ın (Mentalist) ayrıca Berlinale yarışması seçimini yaptı.

Hollandalı Avustralyalı yönetmen Rolf de Heer (On Kano, Charlie’nin Ülkesi), en son eğilecek, Nezaketin Hayatta Kalması, Berlin’deki yarışmada. Geçtiğimiz Ekim ayında Adelaide Film Festivali’nde prömiyeri yapılan drama, çölün ortasında bir kafeste ölüme terk edilen ve vahşi doğada şehre doğru yolculuk eden yerli bir kadın olan BlackWoman’ı (Mwajemi Hussein) konu alıyor.

Japonyadan, Adınız yönetmen Makoto Shinkai yeni uzun metrajlı filmini getirecek, Suzume, yarışmada uluslararası prömiyerini yapacağı Berlin’e. Crunchyroll’un Sony Pictures Entertainment, Wild Bunch International ve Eurozoom ortaklığıyla Asya dışında dağıtımını yaptığı özellik, Hayao Miyazaki’nin ölümünden bu yana Berlinale yarışmasında gösterilen ilk Anime olacak. Ruhların Kaçışı 2001’de burada Altın Ayı’yı kazandı.

Suzume

“Özet”

gevrek rulo

Çinli yönetmen Zhang Lu, son filmiyle Berlin yarışmasına geri döndü. Gölgesiz Kule. Zhang en son Berlin yarışmasında yer aldı. Çöl Rüyası 2007’de, ancak 2019 dramasını gösterdi Hukuoka Berlin’in Forum kenar çubuğunda ve özelliği Dooman Nehri 2010 yılında Berlin’de Generation bölümünde en iyi film ödülünü kazandı.

İspanyol yönetmen Estibaliz Urresola Solaguren ve Meksikalı yönetmen Lila Avilés (oda hizmetçisi) her ikisi de Berlinale yarışmasını ilk kez yapıyor 20.000 Arı Türü ve Totem sırasıyla.

Chatrian Pazartesi günü, daha avangart ve deneysel filmler için bir yarışma dizisi olan Karşılaşmalar bölümü için de filmleri açıkladı. Öne çıkanlar arasında: Dustin Guy Defa’nın Yetişkinler Michael Cera, Abbi Jacobson ve Tavi Gevinson’ın oynadığı; Macar özelliği Beyaz Plastik Gökyüzüyönetmenler Tibor Bánóczki ve Sarolta Szabó imzalı, 2121 yılında kıyamet sonrası Budapeşte’de geçen animasyon drama; ve YankıGüney Amerikalı film yapımcısı Tatiana Huezo’nun imzasını taşıyan yeni bir belgesel. Çalınan için dualar 2021’de Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde özel bir mansiyon kazandı ve geçen yılki Oscar yarışında Meksika’nın en iyi uluslararası uzun metrajlı yarışmacısı seçildi.

“Beyaz Plastik Gökyüzü”

Filmler-Butik

Aile zamanıilk uzun metrajlı özellik Finlandiyalı yönetmen Tia Kouvo, 2023 Karşılaşmalar programı için de pay aldı ve üretken Güney Koreli yönetmen Hong Sangsoo, arka arkaya Gümüş Ayılar ödülü kazandı. Romancının Filmi (Jüri Büyük Ödülü 2022) ve Giriş (En İyi Senaryo 2021), son filmiyle Berlin’e dönüyor. Sudaayrıca Karşılaşmalarda.

16-26 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan 73. Berlinale, yarışma dışı dünya prömiyeri ile açılacak. o bana geldiyönetmen ve senarist Rebecca Miller’dan romantik bir komedi (Maggie’nin Planı) Peter Dinklage’ın yazar blokajı olan bir besteci olarak ve Anne Hathaway’in karısı ve eski terapisti olarak oynadığı. Protagonist Pictures yapımında Marisa Tomei, Joanna Kulig ve Brian d’Arcy James rol alıyor.

Geçen yıl Cannes ve Venedik festivallerinin muzaffer dönüşlerinden sonra, Alman festivalinin COVID dönemi kısıtlamalarından başarıyla çıkıp çıkamayacağını görmek için tüm gözler Berlin’de olacak.

Festivalin performansı ve beraberindeki endüstri etkinliği Avrupa Film Pazarı (EFM), bağımsız endüstrinin genel sağlığı için bir barometre olarak görülecek. Cannes veya Venedik’ten bile daha fazla, Berlin, çoğu zaman büyük stüdyolardan destek almayan ve başarıları için dünya çapındaki bağımsız distribütörlerin mozaiğine güvenen filmleri kutlayan bir programa sahip, sanat evi odaklı bir festivaldir.

Chatrian, “Neredeyse her filmin bir yaşamı olması için bir film festivali platformuna ihtiyacı var” dedi. “Festivali olmayan bağımsız filmler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.”sinema-2