Apple, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından çok katmanlı bir flip telefon için patent aldı. Cupertino şirketinin, gelecekteki iPhone ve iPad modellerinde katlanabilir ekran teknolojisini kullanacağına inanılıyor. Geçmişte katlanabilir ekranlarla bağlantılı başka patentler aldığı bildiriliyor. Bu son patentin, katlanabilir bir ekran için gelecekteki iPhone, iPad ve Mac lansmanlarında kullanılabilecek benzersiz bir kaplama katmanından bahsettiği söyleniyor. Bu örtü tabakasının ayrıca yansıma önleyici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir.

Bir PatentlyApple’a göre raporlamakUSPTO, US-20230011092-A1 numaralı patenti Apple’a verdi. Patentin kavisli, esnek ve katlanabilir ekranlar için bir katman yapısını kapsadığı bildiriliyor. Esnek ekranın bir örtü tabakasıyla korunduğu söyleniyor. Bu katmanın şeffaf bir destek alt katmanından ve bir sert kaplama katmanından oluştuğu bildirilmektedir.

Sert kaplama tabakasının, şeffaf destek tabakasına kıyasla kırılmadan önce daha fazla gerilmeye dayanmasına izin verdiği varsayılan yüksek gerilme mukavemetine ve sertliğe sahip olduğu söylenmektedir. Apple’ın patentte ekranlardaki kırılmaların genellikle mikro çatlaklardan kaynaklandığından bahsettiği bildiriliyor.

Bu sert kaplama tabakasının, ekranda önemli bir çatlak başlatmadan önce bu mikro çatlakları doldurmak için tasarlandığı bildiriliyor. Apple’ın patentinde ayrıca sert kaplama tabakasının yansıma önleyici özelliklere de sahip olduğundan bahsedildiği söyleniyor. Ayrıca leke tutmayan bir kaplama ile kaplandığı söylenmektedir.

Apple daha önce katlanabilir kendi kendini onaran bir ekran için patent almıştı. Bu teknolojinin, katlanabilir bir ekranın eziklerin yanı sıra çiziklerden kurtulmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bildiriliyor. Rapor ayrıca, kendi kendini iyileştirmenin etkilenen bölgede harici bir istem olmaksızın etkili olması gerektiğinden de bahsediyor.

Apple’ın katlanabilir bir iPhone’dan önce piyasaya ilk olarak katlanabilir bir iPad getireceğine inanılıyor. Ancak katlanabilir iPad’in 2025’te gelmesi bekleniyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

Piyush Goyal, Apple’ın Hindistan’ın iPhone Üretim Payını Yüzde 25’e Çıkarmak İstiyor


CoinDCX, Binance 2023’e Kripto Farkındalık Programı ve Web3 Bursu ile Başlıyor

Günün öne çıkan videosu

CES 2023: LG’nin Şeffaf ve Bükülebilir TV’leri, Ultra Hafif Dizüstü Bilgisayarları ve Daha Fazlası

genel-8