16.7 kiloluk buldukları araştırmacılar. Beyaz miğfer: Maria Schönbächler. Yeşil miğfer: Maria Valdes. Siyah miğfer: Ryoga Maeda. Turuncu miğfer: Vinciane Debaille. Maria Valdes’in fotoğrafı. Kredi bilgileri: Maria Valdes

Antarktika bariz sebeplerden dolayı çalışmak için zor bir yer – çok soğuk, uzak ve vahşi. Ancak, göktaşı avlamak için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. Bunun nedeni kısmen Antarktika’nın bir çöl olması ve kuru ikliminin göktaşlarının yaşadığı ayrışma derecesini sınırlamasıdır. Kuru koşulların yanı sıra, manzara göktaşı avı için idealdir: siyah uzay kayaları, karlı tarlalarda net bir şekilde göze çarpmaktadır. Göktaşları buza battığında bile, buzulların aşağıdaki kayaya karşı çalkalama hareketi, göktaşlarının kıtanın mavi buz alanlarının yüzeyine yakın bir yerde yeniden ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Antarktika’dan yeni dönen uluslararası bir araştırma ekibi, kıtanın göktaşı avcısı dostu olduğunu kanıtlayabilir: 16,7 pound (7,6 kg) ağırlığındaki biri de dahil olmak üzere beş yeni göktaşı ile geri döndüler.

Antarktika'da 17 kiloluk göktaşı keşfedildi

17 kiloluk göktaşı. Kredi bilgileri: Maria Valdes

Field Museum ve Chicago Üniversitesi’nde araştırma bilimcisi olan Maria Valdes, geçtiğimiz yüzyılda Antarktika’dan çıkarılan yaklaşık 45.000 göktaşından yalnızca yüz kadarının bu boyutta veya daha büyük olduğunu tahmin ediyor. Valdes, “Meteoritler söz konusu olduğunda boyutun ille de önemi yok ve küçük mikrometeoritler bile bilimsel olarak inanılmaz derecede değerli olabilir,” diyor, “ama elbette, bunun gibi büyük bir göktaşı bulmak nadir ve gerçekten heyecan verici.”

Valdes, Université Libre de Bruxelles’den (FNRS-ULB) Vinciane Debaille liderliğindeki görevdeki dört bilim adamından biriydi; araştırma ekibi Maria Schönbächler (ETH-Zürih) ve Ryoga Maeda (VUB-ULB) tarafından tamamlandı. Araştırmacılar, ULB’de buzulbilim alanında tez öğrencisi olan Veronica Tollenaar’ın uydu görüntüleri kullanılarak haritalanan potansiyel yeni göktaşı alanlarını keşfeden ilk kişilerdi.

 • Antarktika'da 17 kiloluk göktaşı keşfedildi

  Bilim adamları arka planda göktaşları ararken, bir buz tarlasına dağılmış kayalar. Kredi bilgileri: Maria Valdes

 • Antarktika'da 17 kiloluk göktaşı keşfedildi

  Sahadayken takımın çadırları. Kredi bilgileri: Maria Valdes

 • Antarktika'da 17 kiloluk göktaşı keşfedildi

  Antarktika’daki kaya oluşumlarının yanından yürüyüş yapan ekip. Kredi bilgileri: Maria Valdes

 • Antarktika'da 17 kiloluk göktaşı keşfedildi

  Antarktika’da karlı bir alan. Kredi bilgileri: Maria Valdes

Debaille, “Bilinmeyen bölgeleri keşfederek bir maceraya atılmak heyecan verici,” diyor, “ama aynı zamanda yerdeki gerçekliğin uydu görüntülerinin güzelliğinden çok daha zor olduğu gerçeğiyle de uğraşmak zorunda kaldık.” Yolculuklarını Antarktika’nın yaz mevsimi için Aralık ayı sonlarında zamanlamalarına rağmen, sıcaklıklar -10° C (14° F) civarındaydı. Valdes, yolculukları sırasında bazı günlerde Chicago’nun aslında Antarktika’dakinden daha soğuk olduğunu, ancak günlerini kar motosikletlerine binerek ve buz tarlalarında yürüyüş yaparak ve ardından bir çadırda uyuyarak Antarktika havasını daha aşırı hissettirdiğini belirtiyor.

Ekip tarafından bulunan beş meteor, Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü’nde analiz edilecek; bu arada, potansiyel olarak minik mikrometeoritler içeren tortu, kurumlarında çalışmak üzere araştırmacılar arasında paylaştırıldı.

Valdes, göktaşlarının analizlerinin neyi ortaya çıkardığını görmek için can attığını söylüyor, çünkü “göktaşlarını incelemek evrendeki yerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Göktaşlarından ne kadar büyük bir örneklemimiz olursa, Güneş Sistemimizi o kadar iyi anlayabiliriz ve o kadar iyi olur.” kendimizi anlayabiliriz.”

Alıntı: Antarktika’da keşfedilen 17 kiloluk göktaşı (2023, 18 Ocak), 23 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-pound-meteorite-antarctica.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1