Amazon, e-ticaret devi lojistik altyapısını 6,5 milyar doların üzerinde dağıttığı kilit denizaşırı pazarda toplu hale getirirken, özel hava kargo filosu Amazon Air’i Hindistan’da başlattı.

Perakendeci, şirketin teslimatını hızlandırmasını sağlayacağını söylediği ülkede ilk hava taşımacılığı hizmetini başlatmak için Bengaluru merkezli kargo havayolu Quikjet ile ortaklık kurdu. Amazon, hizmet için Boeing 737-800 kullanıyor.

Amazon, Air’i 2016 yılında ABD’de üç düzineden fazla Boeing kargo uçağıyla piyasaya sürdü. Programı İngiltere’de de kısaca test etti Hindistan, Amazon’un nakliye hizmetini başlattığı üçüncü pazar.

Hareket, Amazon’un nakliye ve lojistik ağını geçen yılın sonlarında ülkedeki üçüncü taraf satıcılara, işletmelere ve doğrudan tüketiciye yönelik markalara açmasının ardından geldi.

“Amazon Hindistan, siparişlerin yaklaşık %80-85’inin teslimatı için kendi hizmetlerini kullanıyor ve teslimat kolunu diğer satıcılara açtı. Teslimatın kendisi, Hindistan’da büyük ölçeğe ulaşabilen bir iştir. Ülkedeki e-ticaret sektörünü takip eden bağımsız bir analist olan Satish Meena, “Bu yüzden bunu Hindistan’da başlatmaları mantıklı,” dedi.

(Bu gelişmekte olan bir hikayedir)genel-24