Ukrayna’daki savaş, tedarik zinciri krizi, enflasyondaki artış ve personel sıkıntısı ekonomiyi ciddi şekilde zorluyor. Bu zorlukların etkisini sınırlarken faaliyetlerinin devam etmesi için şirketlerin iletişim süreçlerini yeniden düşünmeleri gerekiyor.

Bulut hizmeti sağlayıcısı Retarus, işletmelerin 2023’te iletişimlerini otomatikleştirirken akıllarında tutmaları gereken beş trend belirledi.

Siber direnç, iş stratejisinin ayrılmaz bir parçası olacak

Gelecekte şirketler, altyapılarına karşı giderek daha fazla sinsi saldırı beklemelidir. Fidye yazılımı ana tehdit olmaya devam ediyor ve e-posta en çok kullanılan iletişim aracı. Şirketin başarısı üzerinde doğrudan etkisi olan siber dayanıklılık, 2023’te yönetim kurulunun bir endişesi haline gelecek.

Temel süreçlerin ve altyapının ne olursa olsun çalışmaya devam etmesini sağlamak için iş sürekliliği stratejileri en kötü durum senaryolarını planlamalıdır. Şirketler, en hedefli saldırılar için kendilerini daha kapsamlı koruma mekanizmalarıyla donatacak ve acil durumlarda bile e-posta ile iletişimin sorunsuz devam edebilmesi için e-postanın sürekliliğini kurumsal altyapıdan ayrı olarak sağlamak zorunda kalacak.

Jeopolitik çatışmalar, belirli bölgelerden kaynaklanan siber saldırı riskini de artıracaktır. Bazı kurumsal iletişim çözümleri, güvenlikleri için veya dahili uyumluluk kuralları nedeniyle bir gereklilik olarak GeoIP’lerine dayalı olarak iletileri önleyici olarak izole etme yeteneği sağlayan özel BT altyapısı hizmetlerini içerir.

İş Modellerinin Sürdürülebilir Bulutlaştırılması

Tamamen dijitalleştirilmiş iş modelleri artık iyice yerleşmiş durumda ve bulut bunun temelini oluşturuyor. Dijital iletişim seçenekleri ve sanal işbirliği, Covid krizinden bu yana her yerde bulunur hale geldi ve bulut bilişim, BT departmanlarında sağlam bir yer edindi. Şirketler, araçlarının dijitalleştirilmesini finanse ettikten sonra maliyetleri üzerinde güçlü bir baskıyla karşı karşıya kalıyor.

Ticari bütçe yöneticileri, mümkün olduğunca uygun maliyetli ve sürdürülebilir şekilde planlama yapmak zorundadır. Esnek ve ölçeklenebilir olan bulut hizmetleri, hizmetleri tam olarak bir şirketin mevcut ihtiyaçlarına göre uyarlamayı ve kapasite fazlasını veya kapasite eksikliğini önlemeyi mümkün kılar. Mevcut yasal gereklilikleri karşılamanın yanı sıra, yenilikçi bulut teklifleri pazara daha hızlı sunulabilir ve maliyetler daha iyi kontrol edilebilir. Halihazırda gerekli olan bulut hizmetleri, ister güvenlik ister yürütme hızı olsun, 2023’te doğrudan ve hızlı iletişimin merkezinde olacak.

Daha fazla otomasyon

2022 yılı, tedarik zincirlerinin ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi. Ayrıca, şirketler hiç bu kadar kalifiye işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya kalmamıştı. Bu nedenle 2023’te şirketlerin tedarik zincirlerini daha dayanıklı hale getirmeleri ve otomasyon teknolojilerine daha fazla güvenmeleri önemli olacak. Bu, artan beceri eksikliğini gidermelerini ve tedarik zinciri verimliliğini artırmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, gelen iş belgeleri otomatik olarak alınır ve işlenirse, bir şirket mal veya hizmet siparişleriyle ilgili zahmetli manuel veri girişinden kaçınabilir. Otomasyon sayesinde işletmeler, manuel sipariş işlemeye kıyasla daha verimli süreç iletişiminden, daha sorunsuz nakit akışından ve %60’a varan maliyet düşüşlerinden faydalanabilir. Bu, personelin yeniden inovasyona odaklanmasını sağlayarak şirkete rekabet avantajı sağlayacaktır.

Müşteri deneyimi talepte ikiye katlanacak

Müşterilerin özellikle pandemi nedeniyle dijital tekliflere olan talepleri arttı. Artık dijital etkileşimlere ve temas noktalarına alışkınlar. Özellikle satış sonrası hizmetlerde olumlu bir hibrit müşteri deneyimi, artık bir şirketin başarısı için vazgeçilmez bir koşul, memnuniyet ve sadakati pekiştiriyor. Dijital temas noktalarına (çok faktörlü kimlik doğrulama, e-posta sipariş onayı, işlem e-postaları, haber bültenleri vb.) yatırım yapmayan şirketler rakiplerine karşı zemin kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Bu hizmetler, standartlaştırılmış API’ler kullanılarak kurumsal uygulamalara veya dijital platformlara güvenli bir şekilde entegre edilebilir ve bu sayede herhangi bir zamanda yeni gereksinimleri karşılayacak şekilde kolayca uyarlanabilirler.

Giderek karmaşıklaşan veri koruma düzenlemeleri

Analist firması Gartner’a göre, 2024 yılına kadar dünya nüfusunun %75’i kişisel verilerini veri koruma hükümleri aracılığıyla güvence altına almış olacak. Dünya genelinde düzenleyici gereklilikler sürekli değiştiği ve daha karmaşık hale geldiği için, yasal gereklilikler işletmelerde giderek daha kritik bir rol oynamaktadır. Şirketler, uyumsuzluk nedeniyle ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, harici bir hizmet sağlayıcı seçerken mevcut tüm veri koruma yönergelerine uymasını sağlamak çok daha önemlidir.

İdeal olan, tüm GDPR gereksinimlerini karşılayan, aynı zamanda sektöre özgü standartları ve bireysel uyumluluk gereksinimlerini karşılayan sağlayıcıları kullanmaktır. Tüm veriler yerel olarak denetlenebilir veri merkezlerinde işlenmelidir.genel-15