Müzik akışı hizmeti Spotify, Deezer gibi diğer medya şirketleriyle birlikte Çarşamba günü ortak bir endüstri mektubunda Avrupa Komisyonu’nu rekabete aykırı ve haksız uygulamalar nedeniyle Apple’a karşı harekete geçmeye çağırdı.

Avrupa Birliği antitröst düzenleyicisinin Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager’a hitaben yazılan mektupta, Komisyon’dan Avrupalı ​​tüketicilerin refahı için hızlı hareket etmesi isteniyordu.

Spotify yıllardır Apple’ı rekabeti bastırmak için App Store kurallarını kullanarak pazardaki konumunu kötüye kullanmakla suçladı.

Daha önce çeşitli ülkelerde Apple’a karşı antitröst şikayetleri sunmuş, Apple’ın geliştiricilerin App Store’da ödemesini istediği yüzde 30’luk ücretin Spotify’ı kendi fiyatlarını “yapay olarak şişirmeye” zorladığını iddia etmişti.

Medya şirketleri Schibsted, Proton’un CEO’ları tarafından imzalanan mektupta, “Size, belirli küresel dijital bekçilerin ve özellikle Apple’ın rekabete aykırı ve haksız uygulamalarına karşı Avrupa Komisyonu’ndan hızlı ve kararlı eylem çağrısında bulunmak için yazıyoruz.” ve Basecamp.

Spotify’ın İcra Kurulu Başkanı Daniel Ek daha önce iPhone üreticisinin “kendisine her avantajı sağlarken aynı zamanda yeniliği boğduğunu ve tüketicilere zarar verdiğini” söylemişti.

Apple, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Geçen ay Ek yenilenmiş iPhone üreticisinin “kendisine her avantajı sağlarken aynı zamanda yeniliği boğduğunu ve tüketicilere zarar verdiğini” iddia eden bir dizi tweet’te Apple’a saldırısı. Musk, Microsoft başkanı Brad Smith ve Proton’un kurucusu Andy Yen de dahil olmak üzere 21 tweet’lik dizisinde bir dizi sempatik iş liderini etiketlemişti.

Ek tweet atmıştı, “Peki, internetin geleceğine yönelik bu tehditten daha ne kadar uzak duracağız?

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8