Matt, Oppo Find N2’ye (ön test) ve benzersiz form faktörüne aşık olsa bile: Samsung şu anda açık ara en başarılı katlanabilir akıllı telefonları üretiyor. Almanya’da Koreliler yüzde 90’ın üzerinde bir pazar payına sahip. Ve bu, Fold serisinin yıllardır tasarımda yalnızca minimum değişiklikler getirmesine rağmen. Bu, 2023’te Galaxy Z Fold 5 ile değişebilir.

CES 2023’te, Samsung’un yan kuruluşu Samsung Display, görünüşe göre yüksek sesli bir tür esnek panele sahip katlanabilir bir akıllı telefonun prototipini gösterdi. Sınır “Esnek Giriş ve Çıkış” olarak adlandırılır. Galaxy Z Fold 4’ün (ve önceki modellerin) aksine, ekran içeri ve dışarı katlanabilir. Tasarım, neredeyse 360 ​​derece döndürülebilen yeni bir su damlası menteşe ile mümkün olmuştur.

Samsung Galaxy Z Fold 5’te daha az toz ve daha az kırışık

Menteşe, tam katlama mekanizmasına ek olarak, ekran arasındaki U şeklindeki boşluğu ortadan kaldırmak ve katlandığında iki parçanın tamamen düz olmasını sağlamak için de tasarlanmıştır. Bu, Samsung’un yeni nesil katlanabilir cihazına su korumasına ek olarak daha yüksek bir toz koruması sağlayabilir.

Samsung Galaxy Katlanabilir 360 derece esnek ekran ve menteşe

Samsung’un katlanabilir prototipi 360 derece döndürmeyi destekler / © Samsung Display via The Verge

Samsung’un bileşeni dahil ederek çözebileceği veya en azından en aza indirebileceği bir başka sorun da ekranın ortasındaki kırışmadır. Galaxy Z Fold 4 (test raporu) tamamen açıldığında ekranda gözle görülür bir kırışık vardı. Önceki Galaxy Z Fold 3 ile karşılaştırıldığında, sorun zaten biraz düzelmişti.

Tüm bu teknolojilerin Galaxy Z Fold 5’te de kullanılıp kullanılmayacağı şu an için net değil. Ancak birkaç gün önce haberini yaptığımız su damlası şeklindeki menteşenin şansı biraz daha yüksek. Yoksa muhtemelen ikisinin bir kombinasyonunu mu görüyoruz?

Samsung Display ve Samsung Electronics’in (devasa) Samsung grubu içinde ayrı bölümler olduğunu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla, CES prototipi One UI kullanıyor olsa da, gösterilen cihazın gelecekteki Fold 5 olacağına dair bir garanti yok.

Samsung’un Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5’in bu yıl Ağustos ayında duyurulması bekleniyor. Qualcomm’un birinci sınıf SoC’si ile donatılmaları dışında diğer özellikler hakkında hiçbir şey bilinmiyor. En çok sabırsızlıkla beklediğiniz yeni katlanabilir numaralar neler?genel-27