Konser Salı günü İsviçre'nin Davos kentinde gerçekleşti ve şirket ertesi gün işten çıkarmaları duyurdu.

Konser Salı günü İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşti ve şirket ertesi gün işten çıkarmaları duyurdu.
resim: Sean Gallup (Getty Resimleri)

İşten çıkarmalar teknoloji endüstrisini rahatsız ediyor sol ve sağ, ama bu koca perukların da acı çekmesi gerektiği anlamına gelmez. Microsoft, binlerce çalışanını işten çıkarmadan önce Davos’ta yöneticiler için özel bir Sting konserine ev sahipliği yaptı.

Wall Street Gazetesi Bu haftanın başlarında, konserin, İngiliz rock sanatçısı Sting’in derin düşüncelerinin keyfini çıkaran Microsoft yöneticileri de dahil olmak üzere yaklaşık 50 kişi olduğunu bildirdi. Bildirildiğine göre konser Salı günü İsviçre’nin Davos kentinde Dünya Ekonomik Forumu’nda gerçekleşti ve ertesi gün şirket bunu duyurdu.Şimdiye kadarki en büyük işten çıkarmalar: 10.000 çalışan. Microsoft CEO’su Satya Nadella personele bir bildiri yayınladı Çarşamba günü, bir kısmı aynı gün başlayan işten çıkarmaları duyurdu.

“Önemli değişim zamanlarından geçiyoruz ve müşteriler ve iş ortaklarıyla yaptığım görüşmelerde netleşen birkaç şey var. İlk olarak, müşterilerin pandemi sırasında dijital harcamalarını hızlandırdığını gördüğümüz gibi, şimdi de dijital harcamalarını daha az kaynakla daha fazlasını yapmak için optimize ettiklerini görüyoruz,” diye yazdı Nadella. “Bugün, toplam iş gücümüzün 23. mali yılın 3. çeyreğinin sonuna kadar 10.000 iş azalmasıyla sonuçlanacak değişiklikler yapıyoruz.”

Microsoft, işten çıkarmaların 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar süreceğini ve darbenin şirketin iş gücünün yalnızca %5’ini etkileyeceğini söylüyor. Bu işten çıkarmaların alevlenmesi, yalnızca onu İsviçre’de yaşayan yöneticiler tarafından değil, aynı zamanda şirketin işten çıkarmalarla ilgili konuşmanın sadece söylenti olduğu iddiasında geri adım atması nedeniyle daha da kötüleşiyor. Bir Microsoft sözcüsü Gizmodo’ya söyledi bu hafta başlarında şirketteki işten çıkarmaların bir “söylenti” olduğunu belirten bir e-postada.

İşten çıkarmalar vurdu son birkaç yıldır teknoloji endüstrisi çok geniş Microsoft ve Google gibi bazı devler, ekonomik belirsizliği öne sürerek işgücünde büyük kesintiler yapıyor. Amazon ayrıca bir planını duyurdu binlerce pozisyonu kes bu aydan daha erken.genel-7