Fotoğraf: Bir Michael J. Fox Filmi Cuma günü Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yaptığında ayakta alkışlandı. Belgesel, ismine yakışır bir şekilde, ikonik Geleceğe Dönüş üçlemesinde Marty McFly olarak rol alan ünlü aktör, yazar ve aktivistin ana konusunun yaşamının ve mirasının derinliklerine iniyor. Fox uğradı Hollywood Muhabiri Sundance Studio (sunumunu Heineken Silver ve Origin Spring Water) filmin yönetmeni Davis Guggenheim ve kurgucusu Michael Harte ile birlikte hikayesini beyaz perdeye taşımayı tartışıyor.

Çoğu zaman, ünlü belgesellerde, filmin konusu, filmin son kurgusuna neyin girip girmeyeceği konusunda son sözü söyler, bu da bir kişinin hayatının daha karmaşık bileşenlerini belki de geçiştiren projelere yol açar. Fox için filmin kaynak materyalini sansürleme fikri kesinlikle söz konusu bile olamazdı.

“Şaşırdım, oldukça erken, [the legal team] bana geldi ve ‘Sözleşmeye koyabileceğin üç şey var’ dediler. Ben de ‘Hayır! Sadece git filmi çek. Filmi yap. Benim hakkımda söyleyemeyeceğin üç şeyi almamla ilgili bir film değil. Bu benim hayatım hakkında bir film ve eğer bu konuda gerçekçi olacaksak, bırakın film yapımcıları buna erişebilsin.’”

“Michael cömertçe bana son kurguyu verdi” diye açıklayan yönetmen Guggenheim için tam bir yaratıcı özgürlük rüyası oldu ve aynı zamanda “Masadan hiçbir şey çıkmadı” ifadesini kullandı.

Yine de bu, onun katkısı olmadan Michael J. Fox hakkında bir film yapmak anlamına gelmiyordu. Editör Harte şöyle diyor: “Michael’ı kurgu sürecine dahil ettik çünkü o harika filmler yaptı ve onun gibi harika yönetmenlerle çalıştı. [Steven] Spielberg ve [Robert] Zemeckis. Yani nasıl iyi bir film çekileceğini biliyor ve bir hikaye anlatabiliyor, vuruşlardan anlıyor. Yani, normalde düzenleme takımında kimseyi istemiyorum. Ama Mike’ın sadece izlemesini sevdik. Usta bir film yapımcısı ve hikaye anlatıcısı.”

Parkinson Hastalığı teşhisi konusunda çok açık olan Fox’un hayat hikayesini ilk kez sanat eseri haline getirmiyor. Sundance röportajının sonunda şaka yaptı: “Herkesin içinde hayatıyla ilgili iyi bir kitabı vardır. Dört tane yazdım.”sinema-2