Jüpiter’in uydularını inceleme görevi fırlatılmaya hazırlanırken, güneş sistemimiz yakında yeni bir kaşif alacak.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Jüpiter Icy Moons Explorer görevi veya JUICE’ın yalnızca birkaç ay içinde fırlatılması planlanıyor, bu nedenle uzay aracı şu anda Fransa’nın Toulouse kentindeki test yerinde, Fransızca fırlatma konumuna taşınmak üzere toplanıyor. Guyana.

Galileo’nun Jüpiter’in uydularını keşfini kutlayan bir hatıra plaketi, 20 Ocak 2023’te Avrupa Uzay Ajansı’nın JUICE adlı Jüpiter Icy Moons Explorer’ında tanıtıldı. ESA/M.Pedoussaut

Uzay aracı kısa bir süre önce, uzayın soğuk sıcaklıklarıyla başa çıkabilmesini sağlamak için bir termal vakum testi ve bomların ve dizilerin konuşlandırılması gibi fırlatmadan hemen sonraki adımların simüle edildiği sistem doğrulama testi de dahil olmak üzere son test turundan geçti. uzayda gerçekleşecek.

Misyonun amacı, Jüpiter’in en büyük üç uydusu olan Europa, Ganymede ve Callisto’nun her birinin buzlu kabukların altında sıvı su okyanuslarına sahip olduğuna inanılıyor. Sıvı suyun varlığı, bu uyduların her birini Dünya’nın ötesinde yaşam arayışında potansiyel bir hedef haline getiriyor, bu nedenle JUICE, kameralar ve spektrometreler kullanarak her birini inceleyecek. Ayrıca Jüpiter’in manyetosferi ve plazma ortamı gibi yerel ortamı hakkında da bilgi edinecek.

Juice'un Jovian sistemine yedi yıllık bir yolculukla 2022'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.  Turu, Jüpiter'in özel bir yörünge aşamasını, Europa, Ganymede ve Callisto'nun hedeflenen yakın geçişlerini ve son olarak Ganymede'nin yörüngesinde dokuz ay sürecek - bizimkinin ötesindeki herhangi bir ayın bir uzay aracı tarafından yörüngeye girdiği ilk kez.  Sanatçının ölçekli olmayan izleniminde Ganymede ön planda, Callisto en sağda ve Europa merkez sağda gösteriliyor.  Volkanik olarak aktif olan ay Io da solda gösterilmektedir.  Aylar, NASA'nın Galileo uzay aracı tarafından görüntülendi;  Jüpiter burada, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan canlı bir aurora ile görülüyor.
Juice’un Jovian sistemine yedi yıllık bir yolculukla 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Turu, Jüpiter’in özel bir yörünge aşamasının yanı sıra Europa, Ganymede ve Callisto’nun hedeflenen uçuşlarını içerecek. Aynı zamanda, Ganymede’nin yörüngesinde dokuz ay geçirecek – bizimkinin ötesindeki herhangi bir ayın yörüngesinde ilk kez bir uzay aracı tarafından yörüngeye oturtulacak. uzay aracı: ESA/ATG ortam laboratuvarı; Jüpiter: NASA/ESA/J. Nichols (Leicester Üniversitesi); Ganymede: NASA/JPL; Io: NASA/JPL/Arizona Üniversitesi; Callisto ve Europa: NASA/JPL/DLR

Uzay aracı, Ganymede yörüngesine girmeden önce sekiz yıl boyunca Jüpiter’e seyahat ederek uzun bir yolculuğa çıkacak. Bu, bir uzay aracının Dünya’nınkinden başka bir ayın yörüngesine ilk kez girmesi olacak. Görev, yoluna devam etmek için iç güneş sisteminde karmaşık bir dizi gezegen uçuşu gerçekleştirecek, ardından Jüpiter sistemine varmadan önce bir asteroit uçuşu da gerçekleştirebilir ve başka bir dizi uçuş gerçekleştirebilir. aylara yakın.

Misyonun uçuş operasyonları direktörü Andrea Accomazzo, “Bu, şimdiye kadar başlattığımız en büyük derin uzay görevi ve Güneş Sistemindeki en büyük gezegenin uydularının etrafında en az 35 uçuş kullanarak çevik bir şekilde yörüngede dönmesi gerekiyor” dedi. içinde Beyan. “JUICE’ın Jüpiter ve uydularını keşfi, daha önce hiç yapmadığımız on yıllık operasyonları gerçekleştirmemizi gerektirecek ve pek çok şey ters gidebilir. Bu haftalarca süren simülasyonlarda, uzaydaki her türlü durumun üstesinden gelebilmemiz için olası tüm problemlere sahip olacağız.”

Misyonun lansmanının bu yıl Nisan ayında yapılması planlanıyor.
genel-19