2020’nin sonunda zorlu bir başlangıçla piyasaya sürülen mevcut konsol neslinin başlangıcından bu yana iki yıldan fazla zaman geçti. Bunun ne hakkında olduğunu anlamak için yeterince uzun zaman geçtiğini düşünebilirsiniz, ancak çoğu kişi için hala bir kafa karışıklığı var. . Bu sene değişiyor olabilir. Tomas Franzese’nin bu ayın başlarında yazdığı gibi, 2023, en azından ayrıcalıklar açısından, bu neslin konsollarını hangi oyunların tanımladığını nihayet göreceğimiz yıl olabilir. Ayrıca oyunların platformlar arası olmayı bırakabileceğini ve aynı anda son nesil konsollar yerine sadece mevcut nesil konsollarda başlatılabileceğini belirtti.

Bu, sonunda bize unutulmaz oyunlar verecek olsa da, bizi donanımın kendisini tanımlamaya yaklaştırmıyor. Birkaç ekstra teraflop ve yeni ultra hızlı SSD’lerin yanı sıra, PS5 ve Xbox Series X ve S’nin öncekilerden öne çıkmasına yardımcı olan pek bir şey yok. Elbette, PS5 dev bir uzay gemisi gibi görünüyor ve Xbox Series X bir buzdolabı gibi inşa edilmiş, ancak bu cihazların PS4 ve Xbox One’ın sunamayacağı bazı hoş aydınlatma efektlerinin yanı sıra neredeyse hiç olmayan neler sunabileceğini bilmiyorduk. mevcut yükleme süreleri.

Ancak bu, bu neslin amaçsız olduğu anlamına gelmez; önceki konsollar gibi donanım ve yazılıma bağlı olan bir konsol değil. Bunun yerine, bu nesil konsollar, Game Pass’ten bulut akış seçeneklerine kadar hizmetlerinde yaşayacak ve ölecek.

Konsollarla ne işin var?

Moore Yasası, bir mikroçipteki transistör sayısının her iki yılda bir ikiye katlanacağını belirtiyor ve sektör uzun bir süre bu trende ayak uydurdu. Bununla birlikte, son birkaç yıldır teknoloji kazanımları yatay bir seyir izliyor ve video oyun konsolları da farklı değil. Örnek olarak PS5, 120Hz yenileme hızında 4K’da oyun oynama ve çok daha hızlı depolama ile PS4’e göre bazı iyileştirmeler gördü. Aynı zamanda daha fazla teraflopa sahiptir ki bu, bir seferde daha fazla işlemi hesaplayabileceğini söylemenin süslü bir yolu.

Gelecek Yayıncılık/Getty Images

PS5 selefinden daha güçlü olsa da, yukarıda söylediklerimin çoğu ortalama bir kullanıcı için önemli olmayacak. Azalan yükleme süreleri, bazı görsel iyileştirmeler ve daha fazla ışın izleme yeteneğinin yanı sıra, son nesil AAA oyunları ile bu nesil arasında çok büyük bir fark yok. Ve bu tek seferlik bir şans olmayacak.

Analist, “Yeni bir konsol neslinin tamamen yeni bir içerik listesi ve daha önce görülmemiş teknik yetenekler anlamına geldiği 90’lı ve 2000’li yıllarda teknoloji ve içerikte gördüğümüz devrim niteliğindeki sıçramaları görmeyeceğiz.” NPD Group’tan Mat Piscatella, Digital Trends’i e-posta yoluyla anlatıyor.

En yeni konsollar, en popüler oyunları oynamanın bir yolu olarak daha az önemli hale geliyor. İlk birkaç yıl boyunca, hem Xbox hem de PlayStation aşağıdaki gibi yeni oyunlar çıkardı: Ufuk Yasak Batı son nesil makinelerde, eski donanım en yoğun başlıklarla mücadele etse bile. Sony aynı zamanda birinci taraf oyunlarını piyasaya çıktıktan aylar veya yıllar sonra PC’de piyasaya sürmeyi başarıyla deniyor ve bunu yapmaya devam edeceğini söylüyor. Bu arada Xbox, kullanıcıların konsollarında, PC’lerinde veya mobil cihazlarında oyun oynamasına olanak tanıyan Xbox Game Pass ve Xbox Cloud Streaming’e odaklanıyor. Ve bulut kayıtları sayesinde, bir makinede oynayıp başka bir makinede oyuna devam edebiliyorlar. Nintendo, kendi varoluş düzleminde kapalı bir ekosistem olmaya devam edecek, ancak Switch’in kendi dışında oyunlara ihtiyacı olduğunu ve hem yerel olarak hem de bulut aracılığıyla daha fazla bağlantı noktasını desteklediğini inkar edemez.

Satmaya devam edecekler, ancak video oyunu şirketleri, oyunların yapımı daha pahalı hale geldikçe ve dolayısıyla satın almaları daha pahalı hale geldikçe maliyetleri telafi etmenin en iyi yolunu bulmaya çalıştıkça, gelişmekte olan diğer teknolojilere yönelecekler. Xbox Game Pass gibi hizmetlerin devreye girdiği yer burasıdır.

Hizmetlerin yükselişi

Bu noktada, konsolların kendileriyle ilgili olarak Xbox ve PlayStation arasında çok az fark var ve 2023’te daha fazla ayrıcalık görmeye başlayana kadar, Xbox Series X yerine PS5 veya tam tersi satın almak için çok az neden var. Ancak bu, o şirketlere paranızı veremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Nintendo da dahil olmak üzere tüm büyük konsol üreticileri, ister bulut oyunları ister oyun kataloğu abonelikleri olsun, bahislerinin çoğunu hizmetlere koyuyor. Şu anda bu alandaki büyük isim, oyunculara birinci taraf sürümleri de dahil olmak üzere devasa bir oyun kataloğuna ve ayda 15 ABD doları bulut akışına erişim sağlayan Xbox Game Pass. Geçen yıl Sony, Xbox Game Pass kadar ileri gitmeyen, ancak daha yüksek seviyelere abone olursanız eski oyunların bir arka kataloğunun yanı sıra dönen bir ücretsiz oyunlar listesi ve bulut kaydetme gibi özellikler sunan PlayStation Plus’ı yeniden icat etti. Nintendo, insanların çevrimiçi oyun oynamasına izin veren ve giderek büyüyen bir retro oyun kataloğuna erişim sunan Switch Online’a sahiptir. Resmi aldın.

PlayStation Plus, Xbox Live Gold ve Nintendo Online logoları

Konsolların yıllardır hizmetleri var. Xbox 360’ta tanıtılan Xbox Live Gold’u düşünün. Bir ücret karşılığında, kullanıcılar her ay çevrimiçi çok oyunculu ve ücretsiz oyunları seçebilirler. Bu şirketler, müşterilerinden sadece oyun ve donanım satmanın ötesinde daha fazla para almanın yollarını düşündüler, ancak bu nesil, oyunculardan başka şekillerde para almakla ilgili. Müşteriler kendi ekosistemlerini satın aldıkları ve ürünlerini satın aldıkları sürece kazanırlar.

Microsoft, 2021’de ZeniMax Media’yı satın aldığında, aralarında Elder Scrolls, Fallout’un da bulunduğu Bethesda’nın dev oyun kitaplığına erişim elde etti. yıldız alanıve diğerleri. Bununla birlikte, kesinlikle Xbox’ın bir parçası olmasına rağmen, yalnızca Xbox’ın daha fazla münhasır özelliği olmayacaktı. İnsanların odaklandığı şey, Xbox Game Pass’e eklemeleriydi. Gelecekteki Bethesda oyunlarını birinci gün oynayabilirsiniz, ancak bunları bir abonelikle temelde ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Microsoft, Xbox Game Pass’te tamamen var. Bunu, Xbox Series X eksi birkaç özellik ve bir disk sürücüsü ile neredeyse aynı olan ve esasen onu bir bulut oyun kutusu yapan Xbox Series S’nin piyasaya sürülmesiyle görebilirsiniz. Yöneticiler de kapsayıcılığı öne sürerek aynı şeyi söylediler ve oyunlarını mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırma misyonu. Pazarlama materyallerinde, Xbox Game Pass’in konsollar veya birinci taraf oyunlar kadar oynandığını görebilirsiniz.

Ve çalışıyor. 2022’nin başlarında şirket, Xbox Game Pass’in yaklaşık 25 milyon abonesi vardı. Bu da harika bir anlaşma. Ayda 15 ABD Doları karşılığında başka türlü sahip olamayacağınız oyunları deneyebilir ve bunları TV’nizden PC’nize ve hatta telefonunuza taşıyabilirsiniz. ben böyle oynadım ceza aynı zamanda aboneliğimi bazı eski başlıklara atlamak için kullanırken, örneğin Halo: Master Chief Koleksiyonubütçem hakkında endişelenmeden.

Bir televizyonda yakında Samsung Gaming Hub'a gelecek yeni Xbox Game Pass gösteriliyor.

PlayStation, PlayStation Plus ile benzer bir şey deniyor, ancak aynı zamanda birinci taraf oyunların dışına da genişliyor. satın alması sayesinde önümüzdeki dört yıl içinde 10 canlı hizmet oyununu piyasaya sürmeyi planlıyor. kader 2 geliştirici Bungie ve filmler ve TV, mobil oyunlar, PC oyunları ve daha fazlasıyla uğraşmaya devam edecek.

Tüm hizmetler değil, ancak büyük konsol üreticilerinin gösterdiği şey, donanımın kendisi hala önemli olsa da artık listenin başında değil. Oyuncuların ihtiyaçları genişliyor ve oyunları oynama şeklimiz de öyle olmalı.

“PS2 çağında birisi bir kutu satın aldı, onu bir TV’ye bağladı ve diskteki oyunları satın almak zorunda kaldı. İnsanların bu kutularla ilişki kurma yolları pek çok yönden genişledi. Her şey istediğiniz şeyi, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ve istediğiniz kişiyle oynamakla ilgili. Piscatella, “Eskiden, nerede olursanız olun, oyun oynuyordu ve o kadardı” diyor.

Gelecek ne gösterecek?

Büyük konsol sürümlerini görmeye devam edeceğiz. Bu şirketlerin, yeni bir donanım sürümü ve satışları artırabilecek rekabeti çevreleyen yutturmaca döngüsünü bir kenara atmasının hiçbir yolu yok. Ayrıca, hala çok iyi satıyorlar. Stok daha istikrarlı hale geldikçe (en azından lansmandan hemen sonra olana kıyasla), üreticiler daha güçlü satışlar bildirdi. Sony, CES 2023’te duyurdu PS5, ömür boyu satış hedefine ulaşmanın üçte biridünya çapında satılan yaklaşık 30 milyon birim ile ve, VGChartz’a göre, Xbox ile arasında çok büyük bir eşitsizlik yok. Sektörün diğer ucunda, Nintendo Switch piyasaya sürülmesinden yaklaşık altı yıl sonra hakimiyetini sürdürüyor.

Bu sadece konsol satışlarının en güçlü olduğu ABD’de değil. Üreticiler Asya’ya daha fazla yatırım yapıyor ve oyuncular buna yanıt veriyor. Niko Partners’ta analist olan Darang Candra’ya göre bu durum, bilgisayar ve mobil cihazların üstün olduğu Asya pazarlarında bile geçerli.

“Mevcut konsol nesli, donanım eksiklikleri, oyun gecikmeleri ve yalnızca yeni nesil oyunların eksikliği ile boğuşuyor. Yine de, konsollar en son HD AAA oyunları için önemli bir erişim noktası olmaya devam ettiği için güçlü talep görmeye devam ettik” dedi.

Ancak oyunlar ve konsollar daha pahalı hale geliyor. Sony az önce duyurdu PS5’in fiyatını yükseltmek büyük pazarlarda yaklaşık 50 $ ve birçok büyük oyun şu anda 70 $ ‘dan satılıyor. Video oyunlarına girmek pahalı bir hobidir, bu nedenle oyuncular abonelik hizmetleri veya pahalı bir konsol gerektirmeyen bulut oyunları gibi daha ucuz alternatifler arayacaklardır. Ya da Candra’nın dediği gibi, oyuncuların halihazırda sahip olduğu telefonlar, tabletler ve PC’ler gibi platformları hedeflemek.

İnsanlar bu nesil konsolların henüz kendine gelmediğinden şikayet ettiğinde, resmin tamamını henüz görmemiş gibi geliyor. Bu, donanıma bağlı olmayan bir hizmetler, abonelikler ve teknoloji neslidir ve nereye gittiğini görmek için izliyor olmalıyız.
genel-19