Marlee Matlin, bu yılki Sundance Film Festivali için ABD Dramatik Yarışma jürisinde görev yaptığı Park City’de hiç şüphesiz yoğun bir Cuma sabahı geçirdi. Bununla birlikte, birkaç dakikalık çok yaygın bir eğlenceye gizlice girmeyi başardı: sosyal medyada gezinmek. Gördüğü şey onu öfkelendirmişti.

Matlin, The Big panelinde festival katılımcıları Randall Park, Zackary Drucker ve Alethea Arnaquq-Bari’nin karşısında otururken, “Facebook sayfama bakıyordum ve bir arkadaşımın annesini gördüm, sağır bir genç kız,” diye detaylandırdı. Sohbet: Main Street’teki Filmmaker Locasında Karmaşık Temsil. “Kidz Bop adlı bir şovda yer aldı. Adı Savannah ve çok heyecanlıydı. O programda ilk kez sağır bir kız görüyorsun ve onun için çok heyecanlandım.

Savvy olarak tanıtılan 12 yaşındaki genç, tartışma konusu oldu. İnsanlar dergi hikayesi geçen ay Kidz Bop ailesine katılarak “bir resim içinde resim içeriği listesinde görünmek, müzik videolarının köşesinde görünecek ve hit performans sergilemek için ASL’yi kullanarak” yer alacağı açıklandığında yayınlandı. ‘ gibi şarkılarBizim Yerimizde Buluşalım.’”

Savvy dergiye “Bir Kidz Bop Kid olarak, müziğe olan tutkumu onlarla paylaşarak işitme engelli çocukların hayatlarında bir fark yaratabildiğim için gurur duyuyorum” dedi. “Amacım, duysanız da duymasanız da onlara müziğin ne kadar güzel olduğunu göstermek. Yeter ki kalbinizde hissedin.”

Matlin, annesinin ondan gelişen perde arkasını anlatmasını istediğini söyledi. Tüm Kidz Bop çocuklarının bir tura çıkmaları için rezerve edildiğini, ancak Savannah’dan katılmasının istenmediğini iddia etti. Matlin, annesine göre, “Yapımcılar onu yalnızca turnenin tanıtımı için kullanıyorlardı … çünkü tercümanın çok pahalı olduğunu söyledikleri için turneye çıkmasına izin vermeyeceklerdi,” iddiasında bulundu Matlin. “çok pahalı ne demek? Tercüman için ödeme yapmak çok pahalı. Ona erişim vermek çok pahalı. Bu çok saçma.”

Hollywood Muhabiri yorum yapmak için Kidz Bop’a ulaştı ve baskı zamanı itibariyle cevap alamadı.

Durum hakkında “kızdığını” ekleyen Matlin, konuyu ilk kez alenen ele aldığını ve “haber tellerinin” bu genç kızın nasıl olduğunu bildirmek için hikayeyi aldığını umduğunu söylemeye özen gösterdi. “hayalinden ve sevdiği bir şeyi yapmaktan mahrum kalmaktı ve bunda çok iyi.”

Matlin, bunun çok yaygın bir olay örneği olduğunu söyledi. O da bir tercümana erişimi olduğu için bir konserden mahrum kaldığı için, anekdotu kendi kariyerinden yakın tarihli bir hikayeye başlamanın bir yolu olarak kullandı; bu, Oscar ödüllü bir aktris ve geçen yılın en iyi filminde rol almış birinden geliyordu. resim Oscar ödüllü, KODA.

Sağır bir yargıcı oynayan bir televizyon programında kendisine dört bölümlük bir yay teklif edildiğini açıkladı. “Sağır bir aktör için yazılmamıştı,” diye belirtti ve sağır bir yargıcın gerçek hayattan bir örneğini bulmaya çalışarak rol için üç ila dört haftalık bir araştırma yaptığını ekledi. Rol hakkında konuşmak için yönetici yapımcı ile bir toplantısı vardı. Sohbet sırasında, böyle bir karakteri canlandırmanın gerekliliği olan tercüman kullanımıyla mahkeme salonunu nasıl tasavvur etmeyi planladıklarını sordu.

Şovun düşündüğü bir şey değildi, dedi. “’Peki, sana geri dönmeme izin ver’ dedi” diye devam etti. “Yarım saat sonra menajerime rolün masadan kaldırıldığını söyledi. Bunu söyledikten sonra, orada hala eğitim eksikliği var.

Bu arada, “O gösteri iptal edildi. Karma.”

Hikayenin sonundaki ünlem işareti, Filmmaker Locası’ndaki kapasite kalabalığından kahkaha ve alkışlara yol açtı. Resmi Sundance tanıtım yazısına göre panel, “Hollywood’daki çeşitliliğe yönelik mevcut (ve bazen yanlış veya edimsel) ilgiden etkilenen başarılı içerik oluşturuculara daha fazla tabandan gelen, keskin sanatsal dengeyi dengelemenin mücadelelerini, nimetlerini, şüphelerini ve sorumluluklarını tartışmak için bir şans sağlamak üzere tasarlandı. boşluklar.”

Sundance’in Yerli Programı direktörü, yerine geçen Adam Piron’a göre, Bird Runningwater moderatörlük için rezerve edilmişti, ancak “bir şeyle geldikten” sonra ayrıldı. Piron, her panelistin Hollywood’da gezinme konusundaki deneyimlerini, katılımın mevcut durumuna ve endüstrinin nereye gittiğine ilişkin bakış açılarını paylaşmalarına olanak tanıyan anlayışlı bir tartışmaya öncülük etti.

Park için, burada ilk yönetmenlik denemesiyle eksiklikler, tek bir hikayenin bütün bir topluluğu temsil edemeyeceğine dikkat çekti. “Bunun cevabı, o topluluktan insanlar tarafından yaratılan bir toplulukta çok daha fazla hikaye ve farklı bakış açılarından çok daha fazla hikaye,” dedi ve bu şekilde ekledi, “Daha fazla bakış açısı elde edersiniz ve bu baskıya sahip olmazsınız. herkesi temsil etmek zorunda olmak.”

Park, Hollywood’da gerçekleşen projelerin patlamasına rağmen sınırın yaklaştığını hissettiğini kaydetti.

Trans seks işçisi belgeselinin yardımcı yönetmeni olarak burada bulunan Drucker’a gelince. yürüyüş, Hollywood’un karmaşık tarihini trans içeriklerle anlattı. Örnek olarak, yakın zamanda başrolde Felicity Huffman’ın oynadığı filmi yeniden izledi. transamerika 2005’ten. “O zamanlar trans deneyimine karşı çok empatik olduğunu düşündük ve bugün onu izlemek çok sarsıcı.”

Drucker daha sonra, 2014’te Emmy Ödülü kazanan kişinin gelişi sayesinde gelen “trans devrilme noktası” için ortalıkta olduğunu açıkladı. Şeffaf. “Altı yıl yapımcı olarak çalıştım. Şeffaf ve transların görünür hale geldiği o anın bir tür çobanlığına yardım etti” diye devam etti. Bununla birlikte, trans yaşamının daha çeşitli ve sağlam sunumlarını yaratmak için “doğrudan ve kasıtlı” bir çaba vardı ve bu nedenle, “Trans seks işçileri gerçekten sohbetin dışında bırakıldı.”

Drucker, bunun göz ardı edilebilecek bir şey olmadığını, çünkü “o dönemden beri trans yaşamının içinde olan herkesin seks işçiliğiyle ilişkisi olduğunu” söyledi ve buna önemli isimler de dahil. “Hollywood’daki pek çok trans aktörün, üzerine odaklanan aşağılayıcı mercek nedeniyle seks işçiliğiyle ilgili konuşmadıkları ilişkileri bile var”.

Sundance seçimi ve diğer festival başlığıyla Kokomo Şehri yaklaşık dört Siyah trans seks işçisi – Lena Waithe’nin yakın zamanda yönetici yapımcı olarak katıldığı bir film – Drucker umutlu hissediyordu. Konuşmanın başlığını çivileyerek, “Karmaşıklığı benimsediğimiz temsil noktasındayız,” dedi. “Marjinalleştirilmiş insanları anlamak için daha boyutlu bir yaklaşıma izin veriyoruz.”sinema-2