Oli Cook, müşteriler banka kartını kullandığında ağaç diken ve şişelerin okyanusa girmesini önleyen, iklim odaklı bir fintech girişimi olan Ekko’nun CEO’su ve kurucu ortağıdır.

Ekko 2019 yılında Cook tarafından Manish Vara, Simon Toller ve Tom Greenwood ile birlikte kuruldu. 2021’de tohum öncesi fonlamada 450.000 £ topladı.

Girişim, parlak renkli banka kartındaki her beş işlemin “okyanusa bağlı bir plastik şişenin toplanmasına” yol açtığını ve her elli işlemde bir ağaç dikilmesi için ödeme yapıldığını söylüyor. Kullanıcılar, harcama karbon ayak izlerinin bir dökümünü görüntülerken bankacılık uygulamasında ağaç ve şişe sayımlarını takip edebilirler.

“İyi hisler” kartı, Mastercard tarafından desteklenmektedir ve Birleşik Krallık’ta ikamet edenler için 1,99 £ ila 9,99 £ arasında değişen üç abonelik seviyesinde mevcuttur.

Cook, bu haftaki Beş Soru-Cevap bölümünde, kurucuların işlerini neden “bebekleri” olarak düşünmemeleri gerektiğini açıklıyor, tükenmişlikten kaçınmak için en iyi ipucunu paylaşıyor ve ofis ortak paylaşımının neden bir bozulma sektörü olduğunu düşündüğünü açıklıyor.

1. İlk kez kurucu olacak birine nasıl bir finansman tavsiyesi verirsiniz?

Oli Aşçı: İlk günden itibaren ticari uygulanabilirliğe güçlü bir şekilde odaklanmak ve karlılığa giden net ve kanıtlaması hızlı yolları belirlemek önemlidir.

Bu yollar ne kadar erken kanıtlanabilirse, işiniz o kadar güçlü hale gelir ve bu da sermaye toplamayı kolaylaştırır.

2. Kurucuların yaptığı yaygın bir hata nedir?

OK: İşlerini bebekleri gibi düşünmek ve orijinal fikirlerine duygusal olarak fazla bağlanmak. Kurucu bir CEO olarak rolünüz işi büyütmek ve bu genellikle bir dereceye kadar hareket ve dönüş yeteneği gerektiriyor.

Bazen geri adım atmak en iyisidir, çünkü bu, işletmenin çıkarına olan pragmatik kararlar vermenizi sağlayabilir. Ne yazık ki, orijinal hipotezinizden hareket edemeyecek kadar inatçı olduğunuzda bu çok daha zor hale geliyor.

3. Tükenmişliği nasıl önlersiniz?

OK: Her gün aileme zaman ayırmaya özen gösteriyorum ve bunu yaptığımda onlara odaklanıp telefonu bir kenara bırakıyorum. Bir keresinde, her zaman ailenle birlikte olmanı ve dikkatinin dağılmamasını sağlamam için tavsiye almıştım.

Birçoğumuz gibi, bunu çok yanlış anlıyorum ama denemeye devam ediyorum.

4. Kendi sektörünüz dışında, bozulmaya hazır bir sektör nedir?

OK: Office ortak paylaşımı. Uzaktan çalışma ile, benzer fikirlere sahip işletmelerle özel ofis alanlarını paylaşmak için bir topluluk olarak işbirliği yapmanın daha iyi bir yolu olmalı.

5. Erken işe aldığınız en önemli rol hangisiydi?

OK: Belirli bir rolü olduğunu düşünmüyorum. Daha çok mevcut ekibinizin güçlü olduğu alanları bilmek, güçlü olmadıkları alanları belirlemek ve ardından buna göre işe almakla ilgilidir.

Kendinin farkında olmak ve beceriler ve zayıflık alanları hakkında dürüst konuşmalar yapmaya açık bir liderlik ekibine sahip olmak, başarılı bir şirket için esastır.

Five’ın Kurucusu – Birleşik Krallık’ın yenilikçi teknoloji girişimlerinin, ölçek büyütmelerinin ve tek boynuzlu atlarının arkasındaki girişimcilerin yer aldığı bir UKTN Soru-Cevap dizisi her Cuma yayınlanır.genel-11