Kredi: Pixabay/CC0 Public Domain

Ay’a ayak basan ikinci kişi olan efsanevi Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, uzun süredir birlikte olduğu sevgilisiyle 93. doğum günü olan Cuma günü evlendiğini söyledi.

Aldrin ve Buzz Aldrin Ventures’ın başkan yardımcısı Anca Faur, özel bir törenle evlendi.

Aldrin, kendisinin ve 63 yaşında olduğu bildirilen Faur’un fotoğraflarıyla birlikte tweet attı, “93. doğum günümde … Uzun zamandır aşkım Dr. Anca Faur ve benim düğümü attığımı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.”

“Los Angeles’ta küçük, özel bir törenle kutsal bir evliliğe katıldık ve kaçan gençler kadar heyecanlıyız.”

LinkedIn profiline göre Faur, 1996 yılında Pittsburgh Üniversitesi’nden kimya mühendisliği alanında doktora derecesi aldı ve Buzz Aldrin Ventures’a katılmadan önce Union Carbide ve Johnson Matthey için çalıştı. O da California Hidrojen İş Konseyi için sayman olarak görev yapmıştı.

Aldrin’in önceki üç evliliği boşanmayla sonuçlandı.

ABD’li astronot, kendisinin ve Neil Armstrong’un 20 Temmuz 1969’da Ay’a ayak basan ilk insanlar olduğu Apollo 11 görevinin hayatta kalan son üyesi.

Mürettebat arkadaşları ay yüzeyinde yürürken komuta modülüne pilotluk yapan Michael Collins, Nisan 2021’de öldü ve Armstrong, 2012’de öldü.

1971’de NASA’dan emekli olduğundan beri Aldrin, uzay keşfinin güçlü bir savunucusu olmaya devam etti.

Ay’da Apollo 11 iniş sahasının yakınındaki bir kratere onun adı verilmiştir.

© 2023 AFP

Alıntı: Ay’daki ikinci adam Buzz Aldrin, 93. doğum gününde evleniyor (2023, 21 Ocak), 21 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-aldrin-moon-93rd-birthday.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1