Hong Kong geceleri yapay ışıkla parlaktır.

Hong Kong’da gece. Yıldızları izlemek için ideal değil.
Fotoğraf: Lam Yik Fei (Getty Resimleri)

On binlerce şeyi araştıran bir araştırma ekibi Vatandaş biliminin gece gökyüzüne ilişkin gözlemleri, gece gökyüzündeki yıldızları görmenin, insanların ışık kirliliği nedeniyle hızla zorlaştığını ortaya çıkardı.

Ekip, 2011’den 2022’ye kadar dünya çapında yapılan 51.351’den fazla gözlemi inceledi. Globe at Night projesi NOIRLab tarafından yürütülür. Araştırmacılar, son on yılda insan ışık kirliliğinin çoğalmasından kaynaklandığını öne sürdükleri yıldızları görmenin zorlaştığını buldular.

AAnalize göre, gece gökyüzü 2011’den 2022’ye kadar her yıl %9,6 daha parlak hale geldi, bu da birçok yıldız gözlemcisi için bazı sönük yıldızların tamamen kaybolacağı anlamına geliyor. Çalışma, “250 görünür yıldıza sahip bir konum, bu sayının aynı dönemde 100 görünür yıldıza düştüğünü görecek” diye açıklıyor. Araştırma yayınlanan Bilimde bugün.

“Ana bulgu, yıldızların görünürlüğünün oldukça hızlı bir şekilde azalması.Ruhr-Universität Bochum ve Deutsches GeoForschungsZentrum Potsdam’da araştırmacı olan Christopher Kyba, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada, “Örneğin uydu verilerine ve nüfus artışına dayalı olarak tahmin ettiğimizden daha hızlı” dedi. “Bugüne kadar ışığı kontrol etmek için var olan çabaların, en azından kıta ölçeğinde düşünüldüğünde, işe yaramadığının bir işareti.”

İnsan ışığı “gök parlamasına, gece gökyüzünün aydınlanması, hangisi zorlaştırır Dünya tabanlı için gözlemciler yıldızlardan daha uzak (ve genellikle zayıf) ışığı görmek için. Ekip, LED (ışık yayan diyot) ışıklarının ortaya çıkışının ışık kirliliğindeki artışa katkıda bulunmuş olabileceğini kaydetti.

Kyba, “LED’ler aynı miktarda enerji için daha fazla ışık üretilmesine izin verdiğinden, geliştirmelerinin bir sonucu da ışık kullanımının artması oldu” dedi. Konu öncelikle insan bitmişkenled kullanımı, Kyba, “beyaz üretmek için kullandıkları yöntemin sonunda çok fazla mavi ışık yaydığını ve gökyüzü parlaklığı için en sorunlu olanın mavi ışık olduğunu” ekledi.

Yerdeki ışık miktarı ile yıldız görünürlüğünün nasıl değiştiğini gösteren bir grafik.

Gökyüzü parlamasına ne tür bir ışığın katkıda bulunduğunu daha iyi takip etmek için Kyba’nın ekibi, bir uygulama yaptı vatandaş bilim adamları, amatör astronomlar ve diğer ilgili tarafların ışık kaynaklarını sayması ve sınıflandırması için. Nightlights uygulaması ücretsizdir ve erişilebilir burada.

Universidade de Santiago de Compostela’da ışık kirliliği konusunda uzmanlaşmış fizikçi ve Işık Kirliliği Bilim ve Teknoloji Enstitüsü üyesi Fabio Falchi ve üniversitede araştırmacı olan Salvador Bará bir Perspektifler yazdı. makale eşlik etmek analiz.

“Belki de bilim camiasının Kyba ve diğerlerinden alması gereken en önemli mesaj. Çalışma, ışık kirliliğini sınırlandırmak için uygulamaya konduğu iddia edilen karşı önlemlere rağmen artıyor” diye yazdılar. “Gece yapay ışığın her zaman olumlu bir şey olarak değil, gerçekte olduğu gibi kirletici olarak algılanması için farkındalığın büyük ölçüde artması gerekir.”

Kyba, nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulduğunu görmek için yalnızca gerekli miktarda ışık kullanmanın, çok soğuk beyaz ışıklardan ve ultraviyole ışık üreten ışıklardan kaçınmanın yanı sıra ışık kirliliğini azaltmak için iyi bir adım olacağını öne sürdü.

Işık kirliliğinin gece gökyüzünü gözlemleme yeteneğimize zarar vermesinin yanı sıra Dünya’daki yaşam için de zararlı etkileri olabilir. Sıradan ışık modellerine güvenen yaratıklar acı çekebilir çevrelerine yapay ışık verildiğinde.

Yörüngedeki ışık kaynaklarıiçermek uydu takımyıldızıs Elon Musk’ın Starlink’i gibi– ayrıca astronomlar için can sıkıcı bir problem olduğunu kanıtladı.

Gelecekte ışık kaynaklarının tam olarak nasıl yönetileceği henüz belli değil, ancak hem dünyamız için hem de bir şeyler yapılması gerektiği açık. ve ötesindeki ışığı görmek için.

Devamı: Unistellar’ın Işık Kirliliği Karşıtı Teleskopları Yıldızları Şehir Işıklarında Bile Görmenizi Sağlayacak mı?genel-7