Neşeli bir Jensen Huang’ın bazı video görüntüleri yeniden ortaya çıktı Reddit aracılığıyla, ve bir kargaşaya neden oluyor. Uzun videoda, görünürde deri ceketi olmayan Nvidia CEO’sunun daha idealist bir versiyonunun bir masanın kenarına tünemiş olduğunu duyuyoruz. Video oyunu grafik endüstrisinin yatırımcılar ve ebeveynleri tarafından nasıl küçümsendiğini anlatıyor… Ancak, bugün sosyal medyada en çok kıvılcımlara neden olan açıklama, Jensen’in izleyicilere en büyük hedeflerinden birinin en iyi grafikleri yapmak olduğunu söylediği zamandı. teknoloji “ucuz”.

Kısa bir girişin ardından Jensen, oyun grafik kartlarını uygun fiyatlı hale getirmenin öneminden bahsettiği aşağıdaki videoda 8:20’den başlayarak vizyonunu özetledi. Nvidia CEO’su, “Bir şirket kurduk ve iş planı temelde buna benzer bir şey okudu” dedi. “Yalnızca en pahalı iş istasyonlarında bulunan teknolojiyi alacağız. Biz… teknolojiyi deneyip yeniden keşfedeceğiz ve onu ucuz hale getireceğiz.” Dikkatli izleyicilere başarısının büyük ölçüde “öldürücü uygulamanın video oyunları olması” olduğunu açıklamaya devam etti.

Jensen Huang, bir mühendis, girişimci ve yenilikçi olarak deneyimini 2011’de Stanford Üniversitesi personeli ve öğrencilerinden oluşan küçük bir seçkiyle ilişkilendirdi. O zamanlar Nvidia, arkasında birçok önemli endüstri kilometre taşıyla zaten büyük bir başarıydı; 1994’te kuruldu, popüler Riva 128 1997’de piyasaya sürüldü, 1999’da ‘GPU’nun icadı’ ile itibar kazandı, 2005’te CUDA mimarisini piyasaya sürdü ve bu videonun kaydedildiği yılda milyarıncı işlemcisini piyasaya sürdü. Ürün açısından merakla beklenen GeForce GTX 500 (Fermi yenileme) serisi yeniydi. Bazı açılardan, 2011’de piyasaya sürülen GeForce GTX 500 serisi grafik kartlarının fiyatı (MSRP) 149 $ (GeForce GTX 550 Ti) ile 699 $ (çift GPU’lu GTX 590) arasındaydı.

gtx590

(İmaj kredisi: Nvidia)

2023’ten geriye bakıldığında harika bir plan gibi görünüyor, ancak genç Jensen, yatırımcıların (ve ebeveynlerin) oyun oynamak için 3D grafik yongaları tasarlama hedefini izleyerek başarıya giden belirtilen rota hakkında ne kadar umursamaz olduklarını anlatmaya devam etti.

Teknoloji meraklıları, bir sonraki büyük gelişmeye göz atmaya hevesli olduklarından, daha kısa zaman ölçeklerindeki gelişmelere yakından bakma eğilimindedirler, ancak geri adım atarsak daha büyük bir resim görebiliriz. Örneğin, amiral gemisi bir GPU’nun 699 $ olduğu bu Stanford konuşmasından bu yana PC oyun grafiklerindeki gelişmeleri düşünün. Genel enflasyonu düşünürsek, eşdeğer miktar bugün yaklaşık 950 dolar.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Belki başka bir bakış açısı için, popüler referans makalemiz olan GPU Karşılaştırmaları ve Hiyerarşisi 2023’e bir göz atın. Bu, GeForce RTX 900 serisinden (Maxwell mimarisi, 2014) performans sıralamasına göre oldukça geniş bir grafik kartı yelpazesini göstermektedir. -15 gün. GPU nesil performansının istikrarlı yürüyüşünü görmek hala oldukça açık ve fiyatların doğası gereği yanlış olup olmadığına her zaman piyasa karar verecektir. Yorumlar bölümünde Jensen’in 2011 açıklamaları hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin.genel-21