Sağdaki bir fotoğraf, bir dağa çıkan engebeli yeşil tepeleri gösteriyor.  Sağdaki fotoğraf, Sam Bankman-Fried'in New York City mahkemesinden uzaklaştığını gösteriyor.

Washington, Whitman County’deki Steptoe Butte’nin eteklerinde, küçük bir bankayı dijital varlıklar ve esrar endüstrileri için bir cennete dönüştürmek için Sam Bankman-Fried’in kripto bros çemberinin üyeleri tarafından yeni başlayan bir girişime ev sahipliği yapıyordu.
Fotoğraf: Emily Marie Wilson/Shutterstock – Michael M. Santiago/Getty Images

Sam Bankman-Fried’in başarısız kripto imparatorluğu dahil onlarca şirket düzensiz şemsiyesi altında, hepsi FTX markası altında. Artık tüm işletme iflas ettiğine göre, Bankman-Fried’in herhangi bir sayıda feshedilmiş kuruluşuyla ilgilenen irili ufaklı kuruluşlar ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde uzaklaşmaya çalışıyor.

Artık tepeler için koşan şirketlerden biri, minik Idaho sınırındaki Washington eyaletinin engebeli yeşil tepeleri arasındaki küçük bir kasabada bulunan banka, kripto para kardeşlerinin hem dijital varlıklar hem de esrar endüstrisi için büyük bir operasyona dönüştürmek istediği bir banka.

Geçen yılın sonlarında, FTX çöktükten sonra ve Bankman-Fried’in federal dolandırıcılık ve kampanya finansmanı ihlalleri suçlamasıyla gündeme gelmesinden birkaç hafta önce, bir New York Times raporu kripto kurucusunun yabancı yatırımlarından birine dikkat çekti. Bankman-Fried, hedge fonu Alameda Research aracılığıyla Farmington State Bank’ın ana şirketine 11.5 milyon $ yatırım yaptı.

Banka, sadece 146 kişinin yaşadığı Farmington, Washington’da bulunuyordu. Times, bankanın sadece üç çalışanı olduğunu bildirdi, ancak şirket daha sonra şu anda 35’ten fazla çalışanı olduğunu iddia etti. Yine de, 2022’nin başlarında Farmington, Times’a göre ABD’deki 4.800 banka arasında 26. en küçük banka olarak listelenmişti. The Spokesman-Review adlı yerel gazetenin 2010 tarihli bir raporu, bir stüdyo daireden biraz daha büyük bir binada bulunan bankanın kredi kartı veya çevrimiçi bankacılık hizmeti bile vermediğinden bahsetmişti.

Times raporu özellikle dikkate değerdi, çünkü normalde, yabancı şirketler ABD lisanslı bankalardan hisse satın almak için federal onay gerektiriyor. Alameda Bahamalar’da yerleşiktir.

İçinde serbest bırakmak Perşembe günü yayınlanan küçük Washington bankası, topluluğuna küçük bir banka olarak hizmet veren “orijinal misyonuna geri döndüğünü” duyurdu. Daha sonra hem kripto hem de yabani ot endüstrilerine hizmet etme hırsına son veriyordu. Banka, hareket için “kripto varlıklar endüstrisindeki son olayları” ve potansiyel endüstri düzenlemelerini suçladı.

Banka ayrıca Moonstone’u isim olarak tamamen bırakıyor ve küçük kırsal topluluğun müşterilerinin hizmetlerde herhangi bir değişiklik veya kesinti görmeyeceğini söyledi. Satın alınmadan önce, Farmington’daki mevduat on yıl içinde zar zor 10 milyon dolara ulaşıyordu. Times, Federal Mevduat Sigorta Şirketi verilerine dayanarak 2022’nin sonlarında mevduatların 84 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Daha da tuhaflaşıyor. Gerçek şu ki, Farmington State Bank, 2020’de ortak yaratıcılardan biri olan Jean Chalopin’e ait ayrı bir bankacılık şirketi tarafından satın alındı. Müfettiş Gadget’ı 1980’lerin diğer çizgi filmleri arasında. Daha büyük şirket olan FBH daha sonra kendisini şu şekilde yeniden markalaştıracaktı: Aytaşı Bankası. Chalopin, Tether stablecoin’i kolaylaştırmasıyla tanınan Bahamalar merkezli bir kripto firması olan Deltec adlı başka bir bankanın başkanıydı. Deltec, FTX’in West Realm Shires şemsiyesi altındaki kardeş şirketlerinden birinden 50 milyon dolarlık bir krediyle 2021’de Bankman-Fried ve FTX ile yatağa girdi. Forbes.

Alameda, Ocak 2022’de FBH’de 11,5 milyon $ değerinde %10 hisse aldı. Bu yatırım, Bankman-Fried’in yakın çevresinin bir üyesi ve başarısız FTX kurucusuyla Bahamalar’da yaşayan dokuz ev arkadaşından biri olan Ramnik Arora tarafından yönetildi. Arora, ürün ve yatırımcı ilişkileri başkanıydı. gelen bir makaleye göre BilgiArora, FTX’in 2022’de kripto endüstrisini tekelleştirmeye yönelik tasarımlarının “ayrılmaz” bir parçasıydı.

Farmington State Bank ve Moonstone aynı varlıktır. Web sitesi, Farmington’un 135 yıldır varlığını iddia ettiği için 1887’de kurulduğunu paylaşıyor. Yine de, web sitesi kripto veya esrar hakkında hiçbir şeyden bahsetmedi. En azından şirketin web sitesini değiştirmek için kimseye ödeme yapması gerekmiyor.genel-7