Bir zamanlar oyunun geleceği olarak ilan edilen bulut hizmeti Google Stadia resmen kapandı. Kapatma, pek çok ilginç fikri olan, ancak nihayetinde genel video oyunu tüketicilerine ikna edici bir adım atmayı başaramayan bir hizmetteki son çividir.

Stadia’nın nihai olarak kapatılacağı Eylül 2022’de duyurulsa da birçok sektör gözlemcisi, hizmet için dönüm noktası olarak birinci taraf stüdyolarının 2021’in başlarında kapatılmasına işaret ediyor. Hareket, özellikle Google’ın eski Ubisoft yapımcısı Jade Raymond da dahil olmak üzere stüdyoları yönetmesi için oyun alanındaki birkaç tanınmış şahsiyete dokunduğu göz önüne alındığında birçok kişiyi şaşırttı.

Şimdi oynuyor: Stadia Oyun ve Eğlence Sektörünün Yükselişi ve Düşüşü

Stadia, hizmeti kullanan herkese tam para iadesi yapmaya başladı, ancak Stadia Pro abonelik ücretleri iade edilemez. Bazı inatçı Stadia hayranları, hizmetin sona ermesinden hâlâ rahatsız olsa da, Amazon, Xbox ve Nvidia’nın hizmetlerinin doğru yönde atılmış adımlar olarak işaret ederek bulut oyunlarının parlak bir geleceği olduğuna inanıyorlar. Önümüzdeki yıllarda bulut oyunlarının fiziksel donanımın yerini alıp almayacağı henüz belli değil, ancak sonuç ne olursa olsun, Stadia bunu görmek için etrafta olmayacak. Yine de, Google, hizmetin denetleyicisini standart bir Bluetooth denetleyicisi olarak çalışacak şekilde yeniden yapılandırmanıza izin veren bir araç yayınladığından, o kadar da kötü değil, bu nedenle bir şekilde yaşayacak.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1