Hindistan Otomobil Üreticileri Derneği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın amiral gemisi otomobil fuarı Auto Expo 2023’ün 6.36 lakh’tan fazla ziyaretçinin rekor katılımıyla sona erdiğini söyledi.
Başlangıçta 2022’de düzenlenmesi planlanan bienal otomobil fuarı, COVID-19 nedeniyle bu yıla ertelendi ve beş küresel lansmana, 75 ürünün lansmanına ve görücüye çıkmasına sahne oldu.

11-12 Ocak tarihlerinde basın günleriyle başladı, ardından 13-18 Ocak 2023 tarihlerinde genel halk günleriyle devam etti.

Hindistan Otomobil Üreticileri Derneği (SIAM) Başkanı Vinod Aggarwal yaptığı açıklamada, “Gösteri, Auto Expo’da şimdiye kadarki en yüksek ziyaretçi katılımı olan 6.36.743 ziyaretçinin katılımını gördü.” Dedi.

Gösteri, sürdürülebilir hareketlilik ve karbondan arındırma etrafında dönüyordu ve beş spesifik girişime odaklanıyordu — yol güvenliğine odaklanan ‘Surakshit Safar’; Biyoyakıtlı araçların tanıtımı için ‘Jaivik Pahal’; araçların elektrifikasyonuna odaklanan ‘Vidyutikan’; Araçların geri dönüşümüne odaklanan ‘Chakriyata’ ve gaz hareketliliğine odaklanan ‘Gas Gatishilta’ diye ekledi.

Maruti Suzuki, Hyundai, Tata Motors, Kia India, Toyota Kirloskar ve MG Motor India gibileri buradaki gösteride geleneksel otomobil üreticilerine liderlik etti.

Ancak Mahindra & Mahindra, Skoda, Volkswagen ve Nissan gibi bazı büyük üreticiler ile Mercedes-Benz, BMW ve Audi gibi lüks otomobil üreticileri bu edisyona katılmadı.

Ayrıca, başlıca iki tekerlekli araç üreticilerinin görünürlüğü Kahraman MotoCorpBajaj Auto ve TVS Motor Co, Ethanol pavyonunda esnek yakıtlı prototip araçlarını sergilemekle sınırlıydı.

Maruti Suzuki, Hyundai, Kia, Tata Motors ve MG Motor gibi markaların fütüristik ürünlerini sergilerken aynı zamanda sürdürülebilir mobiliteye yatırım taahhüdünde bulunmaları ile fuarın ilk gününde ilgi odağı elektrikli araçlar oldu.

Fuarın ikinci gününde Suzuki’nin dünya çapında beğeni toplayan kompakt SUV’si Jimny’nin beş kapılı versiyonu ilk kez görücüye çıkarıldı.

COVID-19 salgınının vurduğu üç yılın ardından geri dönen gösteri, Suzuki Motor Corporation’ın 2025’te piyasaya çıkması planlanan konsept elektrikli SUV ‘eVX’in dünya prömiyeri ile açıldı.

Öte yandan Hyundai Motor India, tamamen elektrikli modeli Ioniq 5’i Bollywood süperstarı Shahrukh Khan’ın huzurunda ilk 500 müşterisi için 44,95 bin Rs (eski showroom) tanıtım fiyatıyla piyasaya sürdü.

Başka bir otomobil üreticisi Kia India, elektrikli araç segmentindeki varlığını genişletmek için önümüzdeki dört yıl içinde 2.000 Rs crore yatırım yapmayı planlayan tamamen elektrikli bir SUV Concept Kia Concept EV9’u da tanıttı.

Yerli otomobil devi Tata Motors, binek ve ticari araç portföyünde 20’den fazla ürünü sergiledi. Gelecek yıl ticari olarak piyasaya sürülmesi muhtemel olan Harrier.

MG Motor India ayrıca iki elektrikli aracı MG4, bir hatchback ve bir plug-in hibrit SUV olan MG EHS’yi sergilerken, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, etkinlikte lüks sedanı ‘BYD Seal’i tanıttı.

Ticari araç segmenti, aralarında Tata Motors, Ashok Leyland, VE Commercial Vehicles (VECV) ve JBM Auto’nun da bulunduğu farklı üreticilerin elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçları da dahil olmak üzere temiz teknolojili araçların sergilendiği bir fuar oldu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8