Samsung Display’in 360 derece dönebilen bir ekran geliştirdiği bildirildi. Bir rapora göre, ilk olarak Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2023’te sergilenen katlanabilir ekran prototipi, tam 360 derecelik bir aralıkta her iki yönde de katlanabiliyor. Samsung Display (ekranlarını üreten bir Samsung yan kuruluşu) buna “Esnek içeri ve dışarı” ekran adını veriyor ve katlanabilir cihazlar söz konusu olduğunda yeni bir form faktörü olmasa da, kesinlikle bazı ilginç kullanım durumları var. Samsung, CES 2023’te aynı anda hem katlanan hem de kayan yeni bir Flex Hybrid ekran da dahil olmak üzere birçok ekran prototipini sergilemişti.

göre bir raporlamak The Verge’de Samsung, kısa süre önce bu prototip ekranı CES 2023’te sergiledi. Adının uygun bir şekilde açıklandığı gibi “Esnek içeri ve dışarı” ekran, hem içe hem de dışa doğru katlanabilir. Bu, ekranın bir gazeteyi açar gibi açılabileceği veya bir kitabın ciltli kapağı gibi dışa doğru katlanıp cihazın etrafına sarılabileceği anlamına gelir.

Rapor, sergilenen ekranın içe ve dışa doğru katlama mekanizmasını mümkün kılan su damlası menteşe tasarımını da kullandığını iddia ediyor. İçeri doğru katlandığında ekranı damla şeklinde tutan bu yeni menteşe, Samsung’un eski Galaxy Fold modellerinde kullanılan mevcut menteşeden oldukça farklı. Marka, yeni menteşe tasarımının, çok daha az görünür bir kırışık bırakmanın yanı sıra, teorik olarak uzun vadeli güvenilirliğe yardımcı olması gereken katlanabilir ekran üzerindeki stresi azaltmaya da yardımcı olacağını iddia ediyor.

“Esnek giriş ve çıkış” ekranı, yazılım arayüzüne sahip işlevsel bir cihaza eklenmiş gibi görünüyor ve görünüş olarak şu anda mevcut olan Galaxy Fold modellerine çok benziyor. Bu nedenle, Samsung’un bunu, geleneğe göre bu yılın Ağustos ayında duyurulması gereken yaklaşan Galaxy Fold modeline getirmesi bir olasılık. The Verge, Samsung’un Kore’de düzenlenen daha önceki bir etkinlikte benzer bir ekranı sergilediğinden, ancak birden fazla içe ve dışa doğru katlandığından bahsediyor.

İki işlevli içeri katlama ve dışarı katlama ekranı, öncelikle, genellikle cihaz katlandığında kullanılan ikinci bir harici ekrana olan ihtiyacı azaltır. Bu, dahili ekran dışa doğru katlandığında harici ekran kadar ikiye katlanabildiği ve cihazın masa gibi bir yüzey üzerinde bir tarafına yerleştirilebildiği için bu mümkündür. Bu tasarım geçmişte denenmiş olsa da, esas olarak katlanabilir ekranların o zamanlar açıkta kaldıklarında dayanıklı olmaması nedeniyle düşürüldü. Samsung, bir sonraki Fold modeli için bu yeni menteşe ve katlanabilir ekranı kullanırsa, kullanıcının ekranı içe doğru katlanmış ve içerideyken iki dış kapakla korumasını beklemediği sürece ikincil bir harici ekrana sahip olma ihtiyacını azaltacaktır. ceplerde veya depoda.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8