Reed Hastings ve Ted Sarandos'un Netflix logosunun önünde çekilmiş fotoğrafı

Netflix eş CEO’su ve şirketin kurucularından biri olan Reed Hastings istifa ediyor. Yayın hizmetinin yönetim kurulu, onun yerine şirketi birlikte yönetmesi için iki yönetici atadı: 2020’den beri Hastings’in yanında icra kurulu başkanı olan Ted Sarandos ve daha önce Netflix’in operasyon müdürü olan Greg Peters.

Rejim değişikliğini açıklayan şirket, görünüşe göre yıllardır üzerinde çalıştığı, bir blog yazısındaflama ile birlikte Perşembe günü yayınlandı 2022 son çeyrek mali raporu.

Hastings, Netflix ile bağlarını tamamen kesmeyecek. Bunun yerine, şirketin yönetim kurulunda icra başkanı pozisyonuna geçiyor. Jeff Bezos yaptı 2021’de Amazon’da ve Bill Gates 2000 yılında Microsoft ile yaptı. 62 yaşındaki milyarder Hastings, bir süredir Netflix’in CEO’su. yaklaşık 25 yıl.

Akış hizmeti öncüsü, zorlu bir 2022 geçirdi. Amazon Prime ve Disney+ gibi şirketlerin artan rekabeti, pandemi sonrası çöküş ve şüpheli finansal karar vermeşirket bildirdi abone kaybı on yıl sonra ilk kez. Stoğu düştü. Ve Netflix kısmen yönetmiş olsa da geri sıçrama yılın ilerleyen zamanlarında hala eskisi kadar büyümüyor.

Bugünün mali raporunda, yayıncının yeni abone sayıları beklentilerin çok üzerinde ve sonunda önceki kayıpları telafi etti. Ancak üç aylık gelir büyümesi beklendiği kadar iç karartıcıydı: 2021’in son çeyreğindeki %16’ya kıyasla %1,9.

Hastings, Sarandos ve Peters hakkında şunları yazdı: “COVID ve işimizdeki son zorluklar göz önüne alındığında, bu bir ateş vaftiziydi. Ancak ikisi de inanılmaz derecede iyi idare ederek Netflix’in gelişmeye devam etmesini sağladı ve gelir ve kazanç büyümemizi yeniden hızlandırmak için net bir yol geliştirdi. Yönetim kurulu ve ben, halefliğimi tamamlamak için doğru zamanın geldiğine inanıyoruz.”

Liderlik duyurusundaki değişikliğin ardından Netflix’in hisse fiyatı yükseldi 5’ten fazla% mesai sonrası ticarette. 12 ay öncesine göre %35’ten fazla düşüş gösteriyor.genel-7