Google, RCS Mesajları uygulamasında grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sunuyor ve bildirildiğine göre Beta sürümüne geçişi tamamladı. Ancak bir sınırlama, grup sohbetlerinin şifrelemeye uygun olması için bir seferde en fazla 21 kişinin eklenebilmesiydi. Şimdi ise Google’ın bu sınırı 100 kişiye çıkardığı görülüyor.

Bu yeni sınır, RCS grup sohbetlerindeki mevcut 100 katılımcı sınırıyla eşleşir, böylece artık grup görüşmenizin şifrelenip şifrelenmediği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu, iMessage’ın E2EE desteği için bir sohbette 32 kişiye kadar mevcut sınırının tersidir.
Bu değişiklik duyurulmadı, daha çok Twitter kullanıcısı tarafından bulundu. @SeeAreEff ve Esper’den Mishaal Rahman tarafından bildirildi ve Android Polisi. Daha önce, bir grup sohbetine 20’den fazla kişi eklerseniz, ki bu siz dahil 21 kişi demekti, gönder düğmesindeki kilit simgesinin kaybolduğunu görüyordunuz. Bu, elbette, uçtan uca şifrelemenin kapatıldığının bir göstergesidir.

Ancak, grup sohbetlerindeki şifrelemenin hala beta aşamasında olduğunu ve yalnızca Google’ın Mesajlar uygulamasının beta sürümü. Bu özelliğin kararlı duruma ne zaman ulaşacağı ve uygulamanın normal sürümüne ne zaman geçeceği şu anda bilinmiyor.

Bu arada, sohbetin üst kısmındaki grup adına dokunup grup ayrıntılarını kontrol ederek grup sohbetinizin şifrelenip şifrelenmediğini kontrol edebilirsiniz. Durumun açık olup olmadığını ve grup görüşmelerinizin meraklı gözlerden korunup korunmadığını size bildiren uçtan uca şifrelemeye ayrılmış bir bölüm vardır.

telefon-1