Sultan Ahmed el-Cabir geçen yıl Atlantik Konseyi'nin Küresel Enerji Forumu'nda konuşuyor.

Sultan Ahmed el-Cabir geçen yıl Atlantik Konseyi’nin Küresel Enerji Forumu’nda konuşuyor.
Fotoğraf: İbrahim Nuruzi (AP)

Washington, DC’nin en etkili dış politika düşünce kuruluşlarından birinin lideri, büyük bir haber sitesinde, yenilenebilir enerji konusunda isabetli yazılar yayınlayan sağcı bir yayın tarafından bir petrol CEO’su için şilinle yakalandı. Bu bir Mad Lib gibi geliyor, ama 2023 ve her şey mümkün!

Cumartesi günü, CNBC bir yayın yayınladı. köşe yazısı Atlantik Konseyi’nin CEO’su ve siteye düzenli olarak katkıda bulunan Fred Kempe’den. Kempe, kendi alanında onlarca yıllık gazetecilik deneyimine sahiptir. devam etancak 2007’den beri ünlü düşünce kuruluşuna liderlik ediyor. kendini tarif ediyor “ABD’nin küresel liderliğini ve müttefikler ve ortaklarla ortaklık ilişkisini harekete geçiren partizan olmayan bir kuruluş” olarak.

Yazıda, aslen denir Kempe, petrol ve gaz devlerinin iklim çözümünün bir parçası olması için bir argüman ortaya koyuyor: “Sultan Al Jaber, bu yıl BM iklim konferansına liderlik edecek ideal kişi.” Kempe’nin köşe yazısı şöyle başlıyor: “Bu, fosil yakıt üreticilerinin ve iklim aktivistlerinin emisyonları azaltmak ve gezegenimizin geleceğini güvence altına almak için el ele verip el ele verdikleri yıl olabilir.” doğal gazın bir “köprü yakıtı” olma konumunu överek devam ediyor ve “iklim topluluğu”nun “fosil yakıtlar olmadan yenilenebilir enerjiye geçişin sağlanamayacağını, dolayısıyla daha temiz hale getirilmeleri gerektiğini” kabul ettiğini iddia ediyor. (Dünyanın fosil yakıt bağımlılığından olabildiğince çabuk kurtulması gerektiğine dair artan bilimsel kanıt yığınını bir şekilde görmezden gelen bu “iklim topluluğu” ile tanışmayı çok isterim.)

Sütun peş peşe geldi güçlü eleştiri Al Jaber’in, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin CEO’su pozisyonu sayesinde, COP28 olarak bilinen bu yılki BM iklim konferansının başkanı olarak atanması nedeniyle. İklim aktivistleri, Al Jaber’in iklim meseleleriyle ilgili önde gelen uluslararası toplantı olması gereken toplantıya liderlik etmek için son derece uygunsuz bir figür olduğunu iddia ediyor. Buna cevaben Kempe, köşesinde CEO’nun “hem yenilenebilir enerji hem de fosil yakıtlar konusundaki zengin geçmişinin, onu iklim değişikliğini ele alma çabalarının çok yavaş olduğu ve daha dönüştürücü sonuçlar üretecek kapsayıcılıktan yoksun olduğu bir zamanda onu ideal bir seçim haline getirdiğini” savundu.

Kempe’nin Al Jaber’e verdiği desteğin, aktivistlerin fosil yakıt şirketleriyle çalışması gerektiği fikrine olan inancından biraz daha fazla bağlamı olduğu ortaya çıktı. Salı günü, CNBC parçanın başlığını değiştirdi ve sütunun önüne uzun bir editör notu ekledi.

Notta, “Bu makale ve başlık, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi ve Masdar’ın Atlantik Konseyi’nin Küresel Enerji Forumu’nun ana sponsorları olduğu gerçeğini yansıtacak şekilde güncellendi.” “Sultan Al Jaber, ADNOC’un CEO’su ve yenilenebilir enerji yatırım şirketi Masdar’ın başkanıdır. Şirketler ile Atlantic Council arasındaki mali ilişki ve bariz çıkar çatışması, bu köşenin yayınlanmasından önce CNBC’ye ifşa edilmemişti ve şeffaflık standartlarımızı karşılamıyor.” Parçanın başlığı artık “Petrol CEO’su Sultan Al Jaber’in bu yıl BM iklim konferansına liderlik etmesi için dava açmak”.

Halk donör kayıtları Atlantik Konseyi’nin web sitesinde yayınlanan bir raporda, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği’nin 2021’de kuruluşa 1 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın ise 100.000 ila 250.000 ABD Doları arasında bağışta bulunduğu görülüyor. (Atlantik Konseyi’nin bağış listeleri bazı oldukça ilginç isimlerle dolu: Charles Koch Enstitüsü 500.000 ila 1 milyon dolar arasında bağışta bulunurken, petrol şirketleri Chevron, Cheniere Energy, Eni, BP, ExxonMobil ve Equinor’un hepsi de -daha önce olduğu gibi- para bağışladı. Temiz Hava Görev Gücü, Avrupa İklim Vakfı ve Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi gibi iklim grupları.) açılış konuşmacısı Konsey’in bu ayki son Küresel Enerji Forumu’nda.

CNBC’ye, konuyu kimin işaretlediği, editoryal süreç ve çıkar çatışmalarını kontrol etmeyle ilgili normlar da dahil olmak üzere yazıyla ilgili birkaç soru gönderdik, ancak basın saati itibariyle yanıt alamadık.

Atlantic Council’den bir sözcü, Earther’e, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin Kempe’nin yazısında yazdıklarına hiçbir katkısı olmadığını söyledi. Sözcü, “Yayın yönergelerimizde, bağışçı ilişkisinin ifşa edilmesini gerektirmesi gereken bir entelektüel bağımsızlık ve açıklama bölümümüz var” dedi. “Burada takip edilmemişti ve takip edilmesini sağlamak için değişiklikler yaptık. Standartlarımızın aksine açıklamamakla hata yaptık ve düzelttik.”

Gözetim, her yer tarafından, sloganı “Ana Akım Medyanın Yapmayacağı Şekilde Özgürlük Düşmanlarını Örtmek” olan önde gelen sağcı bir yayın organı olan Washington Free Beacon tarafından fark edilmiş görünüyor. Beacon’a göre, yayınlandıktan sonra köşe yazısı ile olası çıkar çatışmaları hakkında sorular gönderdi; kısa bir süre sonra CNBC editörün notunu ekledi.

Free Beacon tam olarak iklim değişikliği, fosil yakıtlar veya yenilenebilir enerjiler hakkında tarafsız haberler için bir yer değil. (“KİLİTLEYİN: Greta Thunberg’in Alman Polisi Tarafından Uzaklaştırılırken Çekildiği Bu Fotoğraflar Gününüzü Aydınlatacak,” yeni bir başlık okur“Ünlü iklim aktivisti suçlarından dolayı henüz adaletle yüzleşmedi” alt başlığıyla.) Web sitesinin kendisi Fred Singer tarafından finanse edildibir risk sermayedarı ve en iyi GOP bağışçısı petrol ve gazda aktif yatırımcı (ve kimin geçmişte açıkça BAE’yi suçladı petrolün düşen fiyatı için). Çıkış, Atlantik Konseyi’ni yakından takip ediyor ve yayınlıyor çeşitli parçalar son aylarda düşünce kuruluşu için fon kaynakları hakkında.

1961’de kurulan Atlantik Konseyi, dünya çapında hükümetler ve güçlü kişilerle bağlantıları olan, Washington’daki en önde gelen dış politika düşünce kuruluşlarından biridir. Son birkaç yılda, kuruluş, finansmanıyla ilgili çıkar çatışmalarıyla mücadele ederken bazı kamu krizleri yaşadı. Geçen yaz, o ayrılmış yollar Koch tarafından finanse edilen bir girişimin ardından Konsey’de kurulan nadir düşme bazılarının Konsey’in siyasi yönü üzerinde Koch etkisi olarak gördüğü şey hakkında üyeler arasında.

Tüm bu karmaşa, enerji geçişini geleneksel siyasi çizgiler boyunca kesmenin karmaşıklığını gösteriyor. Petrol şirketlerinden, teknoloji devlerinden ve çevreci gruplardan benzer şekilde para alan bir düşünce kuruluşu yerine, petrol yatırımı yapan bir risk sermayedarı tarafından finanse edilen muhafazakar bir “haber” web sitesi – sürükleyici şeyler. Tüm dünyada, güç hatları enerji politikası etrafında yeniden çiziliyor ve CNBC gibi yayın organlarının gazetecilik açısından dürüst kalabilmeleri için ayak uydurmaları gerekiyor.genel-7