Bir sanatçının uçuş halindeki iki Transonik Kafes Destekli Kanat uçağı konsepti.

NASA, uzay ajansının ticari havacılığın yakıt verimliliğini artıracağını umduğu Transonic Truss-Braced Wing tasarımı için Boeing’in bir gösteri uçağı geliştirmesine yardımcı olmak için 425 milyon dolar yatırım yapacak.

NASA yetkilileri dün düzenlediği basın toplantısında, uçağın uçuş testinin 2028 için planlandığını söyledi.

NASA’nın Boeing ile tam ölçekli bir gösterici üretmek ve test etmek için yaptığı ortaklığın, geleceğin daha yakıt verimli, çevreye, ticari havacılık endüstrisine ve dünya çapındaki yolculara fayda sağlayan ticari uçaklara öncülük etmesine yardımcı olması hedefimizdir. Bill Nelson bir ajansta söyledi serbest bırakmak. “Başarılı olursak 2030’larda halkın göklere çıkardığı uçaklarda bu teknolojileri görebiliriz.”

Boeing uçağının tasarımı, bir bakışta geleneksel bir ticari jet gibi görünüyor. Ancak geminin toplam ağırlığını azaltan uzun, ince kanatları vardır. Kanatların inceliği, aşağıdan kafes kirişlerle desteklenmesini gerektirir. Tasarım aynı zamanda uçağın havadaki sürtünmesini de azaltmalıdır.

NASA’ya göre, birlikte ele alındığında, bu yenilikler, uçağın yakıt tüketimini günümüzün yakıt açısından en verimli tek koridorlu uçağa kıyasla yaklaşık %30 oranında azaltmalıdır.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, Boeing'in Transonic Truss-Braced Wing uçağının bir modeliyle.

Boeing, havacılığı daha çevre dostu hale getirmeye yönelik bir NASA girişimi olan Sustainable Flight National Partnership aracılığıyla Transonic Truss-Braced Wing konfigürasyonunu geliştiriyor. Bu hedefin önemli bir bileşeni, ticari uçuşta gereken yakıt miktarını azaltmaktır.

gibi ticari girişimler EasyJet’in hidrojenle çalışan motoruŞu anda test edilmekte olan , jet yakıtını tamamen keserek bu hedefi gerçekleştirmeye çalışıyor.

NASA, yakıt tüketimini azaltacak başka teknolojiler üzerinde de çalışıyor. Ajansın X-57 Maxwell’i, elektrikli tahrikle çalışan bir uçaktır. ilk deneme uçuşunu yapacak bu yılın sonlarında. 14 pervaneli X-57, lityum-değiştirilmiş bir Tecnam P2006T olan uçağın kokpitinin arkasına sıkışan iyon piller.

Elektrikli uçak teknolojisini keşfetmek, NASA’nın dünya dışı hedefleri için de bir nimettir. Ajans kısa süre önce Mars Ingenuity helikopteri ile başka bir dünyada uçuşun mümkün olduğunu gösterdi. Nisan 2021’de başka bir gezegende motorlu, kontrollü uçuş.

Önümüzdeki yedi yıl boyunca NASA, Transonic Truss-Braced Wing konsepti için gösteri uçağına 425 milyon $ yatırım yapacak ve tek koridorlu havayolu uçuşlarından kaynaklanan emisyonları düşürme kapasitesini doğrulayacak. Boeing ve diğer endüstri ortakları, bu hedefe doğru 725 milyon $ katkıda bulunacak.

2028 test uçuşunun iyi geçmesi durumunda, yeni nesil uzun kanatlı ticari uçaklar 2030’larda hizmete girebilir.

Devamı: Havayolları Çevreci Olabileceklerini Söyledi… Parasını Ödersenizgenel-7