Adalet ve Fransız jandarmaları, ilk sayıma göre yaklaşık 5.000 mahkeme dosyasındaki suçlamayı güçlendirebilecek soruşturmalar olan Bitzlato kripto para borsasını hedef alan büyük bir uluslararası polis operasyonuna pilotluk yaptı.

18 Ocak Çarşamba günü, Amerikan adli makamları Bitzlato’nun kurucusu olduğundan şüphelenilen Çin’de yaşayan bir Rus olan Anatoly Legkodymov’un tutuklandığını duyurdu. Bir düzine kripto para birimini dönüştürebileceğiniz, müşterilerini pek umursamayan bu kripto para değiştiricinin, siber suçlardan kara para aklayanlardan biri olduğundan şüpheleniliyor.

Yazar JRR Tolkien’in kurgusu olan Yüzüklerin Efendisi’nin sihirbazlarından biri olan “Gandalf” lakaplı zanlı, önceki gün Miami’de tutuklanmıştı. 40 yaşındaki bu eski Shenzhen sakini, Ekim 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi ve burada faaliyetlerine eşanjör başında devam etti.

Avrupa’da platformun yöneticilerine yönelik beş tutuklama daha gerçekleştirildi, siteye adli el konuldu ve Fransa’da 16 milyon avroluk suç varlığına el konuldu. 2016 yılında Hong Kong’da kurulan Bitzlato, Paris savcılığının bir basın açıklamasında “Fransa’da şirketin özel sunucular kiraladığı en az bir ana bilgisayar kullandığını” açıklıyor.

Operasyon Fransa’dan

Siber jandarmaların patronu Marc Boget’ye göre, bir Fransız hücresi tarafından yönetilen bu uluslararası soruşturma, Fransa’dan elli jandarma da dahil olmak üzere 250 müfettişi seferber etti. Zdnet.fr’ye daha fazla ayrıntı vermeden, Fransa’da başlatılan bu soruşturmaların “bir ortak hizmet tarafından bilgilerin” iletilmesinden sonra başladığını açıklıyor. Paris savcılığının siber bölümü daha sonra 6 Eylül 2022’de bilgisayar korsanlığı veya gasp suçlarıyla bağlantılı kara para aklama suçlarından soruşturma başlattı.

İddia makamına göre, çoğu Rus ve Ukraynalı olan çok sayıda zanlı, dolandırıcılık, karaborsa satışları veya fidye yazılımı gibi yasa dışı faaliyetler yoluyla elde edilen parayı aklamak için borsayı kullandı. Marc Boget, bu soruşturmaların özellikle platformun “en üst düzeyden” gizli gözetleme tekniklerini seferber ettiğini söylüyor – Paris savcılığının basın açıklamasında özellikle “ele geçirilen verilerden” bahsediliyor.

Fidye yazılımı çeteleri tarafından kullanım

Paris savcısı Laure Beccuau’nun işaret ettiği gibi, bu ilk soruşturmalar uluslararası organize suçların aklanmasına yönelik opak mekanizmaları ortaya çıkarıyor ve bu nedenle siber suç dosyaları da dahil olmak üzere birkaç bin adli soruşturmayı beslemeli. Örneğin, kripto platformunun fidye yazılımı saldırılarından elde edilen 15 milyon dolarlık geliri akladığından şüpheleniliyor.

Marc Boget, “Tüm büyük fidye yazılımı çeteleri platformu kullandı” diyor. şirkete göre zincir analiziolan altını çizmek Eşanjörün faaliyetinde şüpheli işlemlerin önemli payı, Phobos, AstroLocker ve Dharma fidye yazılımına bağlı şüpheli akışlar böylece gözlemlendi. Yeni ilginç unsurların ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için topun ipini açmak artık araştırmacılara kalmış.

Hydra ile önemli bağlantılar

Ancak savcılığa göre, Bitzlato değiş tokuşu aracılığıyla geçtiği iddia edilen yasa dışı akışların çoğu Hydra karaborsası ile bağlantılı. Geçen yıl Amerikalılar ve Almanlar tarafından tasfiye edilen, ağırlıklı olarak uyuşturucu satışına ayrılmış bu Rusça konuşan platform, dünyanın bir numaralı karaborsası haline gelmişti.

Kullanıcıları, kimlik belgelerinin kopyalarını istemeden kayıt olmak için bir e-posta ile yetinen Bitzlato’da 700 milyon dolardan fazla değiş tokuş yapmış olacaklardı. Amerikan adaleti için, bu yasadışı kullanım şirket tarafından mükemmel bir şekilde biliniyordu, örneğin şirketin liderlerinden biri, ele geçirilen bir değiş tokuşta müşterilerinin Hydra’dan uyuşturucu satın alan uyuşturucu bağımlıları olduğunu belirtti”.
genel-15