Solunum sinsityal virüsünün (RSV) 3D çizimi,

Solunum sinsityal virüsünün (RSV) 3D çizimi,
İllüstrasyon: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Sık görülen mikroskobik bir sefalet kaynağının üstesinden gelmeye her zamankinden daha fazla yaklaşıyoruz: solunum sinsityal virüsü. Salı günü geç saatlerde Moderna, deneysel RSV aşısının görünüşte başarılı olan Faz III deneme sonuçlarını açıkladı. Yaşlı erişkinlerde aşı, virüsün neden olduğu alt solunum yolu enfeksiyonlarıyla bağlantılı iki veya daha fazla semptomu önlemede %80’in üzerinde etkili görünüyordu.

RSV Solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedenidir ve en yoğun mevsim tipik olarak sonbahardan kışa kadardır. Çoğu insanda enfeksiyon, burun akıntısı, öksürük ve hapşırma gibi hafif soğuk algınlığı semptomlarını tetikler. Ancak çok küçük çocuklarda olduğu kadar yaşlı ve bağışıklığı baskılanmış yetişkinlerde de pnömoni ve bronşiyolit (akciğerdeki küçük hava yollarının iltihaplanması) gibi yaşamı tehdit edebilecek daha ciddi komplikasyonlara neden olma riski daha yüksektir. ABD’de her yıl RSV’nin 65 yaş üstü 60.000 ila 120.000 yetişkin ve 5 yaş altı 58.000 ila 80.000 çocuğu hastaneye kaldırdığı tahmin ediliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

RSV’nin getirdiği zarar ve ona karşı sahip olduğumuz kısa ömürlü doğal bağışıklık, mikrobu aşılama için çekici bir hedef haline getirdi. Ancak, on yıllardır çok az veya hiç ilerleme kaydedilmemesinin ardından, böyle bir hedef ancak son yıllarda ulaşılabilir göründü. Moderna’nın covid-19 aşısı için kullandığı aynı mRNA platformuna dayanan aşı adayı, şimdi en son başarı öyküsü gibi görünüyor.

Şirkete göre aşı, randomize ve plasebo kontrollü bir Faz III çalışmasının birincil son noktasını karşıladı. Devam eden ConquerRSV denemesine Kasım 2021’de başlandı ve ABD dahil 22 ülkede 60 yaş ve üzeri 37.000’den fazla yetişkin dahil edildi. Aşı, hırıltılı solunum veya pnömoni gibi RSV enfeksiyonuna bağlı alt solunum yolu semptomlarını önleme kabiliyetine göre değerlendirildi, çünkü bu vakaların ciddi hastalığa yol açma olasılığı daha yüksek. Bu semptomların iki veya daha fazlasını önlemede %83,7 oranında etkili olduğu görüldü.

Moderna CEO’su Stéphane Bancel, “Bugünkü sonuçlar, 60 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde RSV’ye bağlı alt solunum yolu hastalıklarını önlemede önemli bir adımı temsil ediyor” dedi. Beyan.

Moderna’nın en iyi sonuçları, sonuçlarla karşılaştırılabilir görülen GlaxoSmithKline’ın geçtiğimiz Ekim ayında açıklanan aşısı ile; GSK’nın aşısının, yaşlı erişkinlerde RSV’den kaynaklanan alt solunum yolu semptomlarını önlemede %82 etkili olduğu bildirildi. Ve Pfizer versiyonunda görülen sonuçların üzerindeler. gösterilen Bu semptomları önlemede yaklaşık %66 etkili olmak. Hem GSK hem de Pfizer’in aşısı şiddetli RSV’yi önlemede oldukça etkili görünürken, Pfizer’in ayrıca gösterildi Annelere yenidoğanları şiddetli enfeksiyondan korumak için verilen anneye ait RSV aşısının başarılı geç dönem sonuçları. Bu arada, bu ayın başlarında, FDA kabul Sanofi ve AstraZeneca’nın RSV için bebekleri beklenen ilk RSV nöbetlerinden önce ciddi hastalıklardan korumayı amaçlayan antikor tedavisi için potansiyel bir onayı gözden geçirmek – zaten kazanmış bir tedavi onay Avrupa Birliği’nde geçen yıl itibariyle.

Bu müdahalelerin ömür boyu bağışıklık sağlaması muhtemel değildir – Moderna, aşısının her yıl verilmesini beklediğini zaten söylemişti – ancak yaygın olarak erişilebilir ve benimsenirse, yüksek riskli popülasyonlarda RSV’nin en kötü zararlarını önemli ölçüde azaltmalıdır.

Pfizer ve GSK, eski yetişkin aşıları için yasal onay başvurusunda bulundular ve Moderna, yasal onay başvurusunda bulunmayı planlıyor. 2023’ün ikinci yarısından önce onay. Şans eseri, bu tedavilerden biri veya birkaçı önümüzdeki kış RSV sezonundan önce alınabilir– daha zamanında verilen bir şey diriliş bu kış hastalıktangenel-7