Medya raporlarının Microsoft’ta daha fazla işten çıkarma öngörüsünden sadece birkaç saat sonra, CEO Satya Nadella bir toplantıda doğruladı. Blog yazısı şirketin iş gücünün neredeyse %5’ini azaltacağını ve 10.000 çalışanı etkileyeceğini.

“Bugün, toplam iş gücümüzün MY23 Q3’ün sonuna kadar 10.000 iş azalmasıyla sonuçlanacak değişiklikler yapıyoruz. Bu, bugün gerçekleşen bazı bildirimlerle birlikte toplam çalışan tabanımızın yüzde 5’inden daha azını temsil ediyor,” diye yazdı Nadella blog yazısında.

CEO, küçülme manevrasını, şirketin uzun vadeli büyüme göstereceğini tahmin ettiği alanlara yatırım yaparken, maliyet yapısını gelir yapısıyla uyumlu hale getirmeye bağladı.

(Bu hikaye, planlanan işten çıkarmaların Microsoft’a beklenen maliyetinin sayısını düzeltmek için değiştirildi. Doğru rakam 1,2 milyar dolar.)

Microsoft, büyük ölçüde güçlü ABD doları ve kişisel bilgisayar satışlarında devam eden düşüş nedeniyle 2023 mali yılının ilk çeyreğinde beş yılın en yavaş büyümesini bildirdi ve net gelir geçen yılın bu zamanına göre %14 düşerek 17,56 milyar dolara geriledi. .

Devam edecek stratejik işe alımlar ve yatırımlar

Nadella, “Bazı alanlarda rolleri ortadan kaldırırken, kilit stratejik alanlarda işe almaya devam edeceğimizi not etmek önemlidir” diye yazdı.

Bu stratejik alanlardan biri, yapay zekanın Azure, Office 365 ve Bing gibi ürün ve hizmetlere dahil edilmesi olabilir.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülen ChatGPT’si internette arama yapmanın yeni bir yolunu sergileyerek internetin beğenisini kazanan, sohbete dayalı yapay zeka motoru üreticisi OpenAI ile işbirliğine odaklandı.

Şirket, ChatGPT’nin arkasındaki motoru arama motoru Bing ve Azure hizmetlerine eklemek için yeni keşfedilen ilgiyi kullanmayı planlıyor. Ayrıca, yatırım yaptıktan sonra OpenAI’ye 10 milyar dolar daha yatırım yapması bekleniyor. 2019’da 1 milyar dolar.

İşten çıkarmalar Microsoft’a 1,2 milyar dolarlık bir harcama darbesi verecek

Şirket, 10.000 rol küçültme hamlesinin Microsoft’u tek seferlik 1,2 milyar dolarlık bir harcamayla etkileyeceğini söyledi.

Nadella, “…Çalışma alanlarımızda daha yüksek yoğunluk oluşturduğumuz için, ikinci çeyrekte işten çıkarma maliyetleri, donanım portföyümüzdeki değişiklikler ve kira konsolidasyonu maliyetiyle ilgili olarak 1,2 milyar dolarlık bir ücret alıyoruz” diye yazdı.

Ayrıca şirket, küçülmeden etkilenen çalışanlar için geçiş paketleri sağladığını söyledi.

Nadella, ABD’deki çalışanların piyasanın üzerinde kıdem tazminatı, altı ay boyunca devam eden sağlık sigortası, altı ay boyunca devam eden hisse senedi ödülleri, kariyer geçiş hizmetleri ve fesihten 60 gün önce bildirim dahil olmak üzere yardımlar almasının beklendiğini yazdı.

Üst düzey yönetici, “ABD dışındaki çalışanlara sağlanan faydalar, her ülkedeki istihdam yasalarıyla uyumlu olacaktır” dedi.

Microsoft’un işgücünün %5’ini işten çıkarma kararı, Amazon ve Satış ekibi toplamda yaklaşık 26.000 çalışanı işten çıkarma kararı aldı.

Büyük teknoloji şirketleri geçen yıl Ağustos ayından bu yana küçülmeye devam ediyor.

2023’ün sadece ilk 18 gününde 104 teknoloji şirketi 26.000’den fazla çalışanını işten çıkardı. layoffs.fyi tarafından derlenen veriler gösterdi. Portal geçen yıl 1.021 şirketin 154.036 çalışanını işten çıkardığını gösteriyor.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13