Garmin Forerunner 955 ve Garmin Fenix ​​​​7 çok farklı görünüyor, ancak neredeyse aynı işlev yelpazesini sunuyor. Ancak, Fenix ​​​​7’nin maliyeti 150 avroya mal oluyor. NextPit iki spor saati de test etti ve hangi modelin kimin için değerli olduğunu ortaya çıkardı.

Teknik Özellikler: Karşılaştırmada Garmin Forerunner vs Garmin Fenix ​​​​7 vs Garmin Epix 2

ürün
İllüstrasyon Garmin Öncüsü 955 Garmin Fenix ​​7 Garmin Epix 2
kasa boyutu 47 mm 47 mm 47 mm
bileklik 22mm 22mm 22mm
ekran teknolojisi MIP MIP AMOLED
ekran camı Gorilla Glass DX Gorilla Glass veya
Safir kristal
Gorilla Glass veya
Safir kristal
ekran boyutu 1,3 inç 1,3 inç 1,3 inç
çözüm 260×260 piksel 260×260 piksel 416×416 piksel
dokunmatik ekran Evet Evet Evet
Depolamak 32GB 16/32GB 16/32GB
Ağırlık 52-53g 73 – 79 gr 70-76g
Pil Ömrü (Akıllı Saat) 15 d / 20 d’ye kadar (güneş enerjisi) 18 d / 22 d’ye kadar (güneş enerjisi) 16 güne kadar
Pil ömrü (GPS) 42 saate kadar / 49 saat (güneş enerjisi) 57 saate / 73 saate kadar (güneş enerjisi) 42 saate kadar
Su geçirmez 5ATM 10ATM 10ATM
özellikler
güneş fonksiyonu modele bağlı olarak modele bağlı olarak modele bağlı olarak
varyantlar varsayılan
Güneş
varsayılan
Güneş
safir güneş
varsayılan
Fiyat (RRP) 549 Euro / 649 Euro (güneş enerjisi) 699 Euro’dan 899 Euro’dan
değerleme

Garmin Forerunner 955 – teste

Garmin Fenix ​​​​7 – teste

Garmin Epix 2 – teste

Teklif etmek*

Veri sayfasına bir bakış, birkaç önemli farkı zaten ortaya koyuyor: Garmin Fenix ​​​​7, daha uzun pil ömrü ve daha iyi dalış yetenekleri sunuyor. Ayrıca safir seçeneği sadece Fenix ​​​​7 ve AMOLED kardeşi Epix 2’de mevcut. Forerunner 955 ise önemli ölçüde daha hafif.

içindekiler:

Garmin Öncüsü 955

Tuş düzeni ve çalışma, Garmin Forerunner 955 (burada resmedilmiştir) ve Fenix ​​​​7’de aynıdır. / © NextPit

Garmin Forerunner 955 ve Fenix ​​​​7: Gövde ve Ekran

Adı zaten ele veriyor: Garmin’in Forerunner modelleri geleneksel olarak koşuculara yöneliktir ve bu nedenle mümkün olduğunca hafif üretilirler. Versiyona bağlı olarak Forerunner 955, en az 73 gram olan Fenix ​​​​7’den 52 ila 53 gram arasında önemli ölçüde daha hafiftir. 20 gram çok gibi gelmese bile: fark açıkça görülüyor.

Öte yandan Fenix ​​​​7, daha sağlam malzemeler de sunuyor. Versiyona bağlı olarak kasa için çelik veya titanyum kullanılırken, Forerunner 955’te ağırlıklı olarak plastik kullanılıyor. Örneğin, akıllı saatle çok fazla tırmanışa çıkıyorsanız, daha sağlam malzemelerden yapılmış bir saatin keyfini daha uzun süre çıkaracaksınız. Örneğin ekranın üzerindeki özellikle çizilmeye karşı dayanıklı safir cam, yalnızca bazı Fenix ​​​​7 modellerinde bulunabilir. Ayrıca Fenix ​​​​7 ila 10 ATM’ye, Forerunner 955 ise “yalnızca” 5 ATM’ye kadar su geçirmezdir.

Garmin Fenix ​​​​7 düğmeleri

Garmin Fenix ​​​​7’nin kasası 10 ATM’ye kadar su geçirmezdir. / © NextPit

Muhafazadaki son önemli fark: Forerunner 955’ten farklı olarak Garmin Fenix ​​​​7, üç farklı boyutta sunuluyor. Garmin’in standart model dışında Fenix ​​7S ve Fenix ​​7X modelleri de ürün yelpazesinde bulunuyor. Farklı Fenix ​​​​modelleri hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. geniş genel bakış: Hangi Garmin saatini satın almalıyım?

Bahsedilen farklılıklar dışında Forerunner 955 ve Fenix ​​​​7, kontroller ve ekran açısından çok benzer. Her iki model de beş düğmeli aynı düğme düzenini kullanır. MIP ekranı da 1,3 inç, 260 × 260 piksel ve 64 renk ile aynıdır.Her iki modelin de pil ömrünü uzatan entegre güneş panelli isteğe bağlı bir versiyonu vardır.

Bununla birlikte, Fenix ​​​​7’yi isteğe bağlı şık bir AMOLED ekranla da alabilirsiniz – aksi takdirde teknik olarak Fenix ​​saatiyle aynı olan model, o zamanlar Garmin Epix 2 olarak adlandırılır. Bahsedilen tüm modeller bir dokunmatik ekran sunar ve operasyon da her yerde aynı şekilde çözülür.

Garmin Öncüsü 955

Garmin Forerunner 955 (burada resmedilmiştir), Fenix ​​​​7 ile aynı optik kalp atış hızı sensörünü kullanır. Ancak Forerunner’ın kasası plastikten yapılmıştır. / © NextPit

Garmin Forerunner 955 vs Fenix ​​​​7: Sağlık ve İzleme Özellikleri

Garmin Forerunner 955, 2022 yazında piyasaya sürüldüğünde, birkaç ay önce lanse edilen Fenix ​​​​7’de eksik olan birkaç heyecan verici özelliğe kavuştu. Buna, örneğin yarış takvimi ve antrenman önerileri veya antrenman hazırlığı ve akut antrenman yükü ile ilgili ölçümler dahildir.

Garmin o zamandan beri bu işlevleri bir yazılım güncellemesi aracılığıyla Fenix ​​​​7, Epix 2 ve hatta Fenix ​​​​6’ya getirdi. İzlemede hala bulabildiğimiz tek fark, güneş modelleriyle ilgilidir. Fenix ​​​​7 ile sizin ve spor saatinizin maruz kaldığı ışık yoğunluğu hakkında biraz daha ayrıntı elde edersiniz.

Garmin Fenix ​​​​7 Ön

Garmin Fenix ​​​​7’nin 32 GB versiyonu, spor saatini satın aldığınız bölge için haritalar önceden yüklenmiş olarak gelir. / © NextPit

Hafıza ve navigasyonda heyecan verici bir fark var. Fenix ​​​​7’nin temel modelleri – yani safir cam veya güneş enerjisi olmayanlar – yalnızca 16 GB bellekle donatılırken, tüm Forerunner 955 modellerinde 32 GB bellek bulunur. Düzenli olarak farklı kıtalara seyahat ediyorsanız, bu bir fark yaratır: Kuzey Amerika ve Avrupa için harita malzemesinin her biri yaklaşık 10 GB’dir.

İzleme için de önemli: Fenix ​​​​7 modellerinde, yalnızca 32 GB belleğe sahip daha pahalı modellerde daha hassas çift bantlı GPS bulacaksınız. Forerunner 955, her versiyonda çift bantlı GPS sunar – güneş fonksiyonu olan veya olmayan.

Garmin Forerunner 955 ve Fenix ​​​​7: Pil Ömrü

Başta da belirttiğimiz gibi: Garmin Fenix ​​​​7, Forerunner 955’e göre oldukça ağır. Ancak kasa içerisinde biraz daha kalın bir bataryaya da sahip. Üreticiye göre Forerunner 955 akıllı saat modunda 15 gün sonunda nefessiz kalıyor ama Fenix ​​​​7 18 günü bile yani yüzde 20 daha fazlasını idare ediyor. İki saatin güneş enerjisi kullanan versiyonlarını seçerseniz, yeterli gün ışığı görmeniz koşuluyla çalışma süreleri 20 veya 22 güne çıkar.

GPS izleme modunda da küçük bir fark var. Forerunner 955 burada 42 saat sonra nefessiz kalıyor, Fenix ​​​​7 burada 57 saati idare ediyor. Burada ve orada saat, kullanıcılarının çoğundan daha uzun süre dayanmalıdır. Solar versiyonlarda, GPS çalışma sürelerini aynı güneş ışığına maruz kalarak 49 veya 73 saate çıkarabilirsiniz.

Garmin Forerunner 955 ürün fotoğrafı

Dürüst olmak gerekirse: “Daha zayıf” Forerunner 955 bile, hırslı sporcuların büyük çoğunluğundan daha uzun pil ömrüne sahiptir. / © NextPit

Sonuç olarak Garmin Forerunner 955 Fenix ​​7’ye karşı: Kim için hangi model?

Garmin Fenix ​​​​7 ve Forerunner 955 ile iki seri her zamankinden daha yakın. Yine de iki spor saat arasında yaklaşık 150 Euro’luk bir fark bulunuyor. Fenix ​​​​7, daha iyi su geçirmezlik, daha yüksek kaliteli malzemeler ve safir kristal ve titanyum model seçeneği ile çok daha sağlam kasalar sunar. Forerunner 955, kart boyunca plastik muhafazaya dayanır.

Teknik açıdan, Forerunner 955 ve Fenix ​​\u200b\u200b7 neredeyse aynıdır – 32’ye karşı 16 GB ile, Forerunner modelinin temel sürümü bellek açısından bile üstündür ve ayrıca tümünde çift bantlı GPS sunar. sürümleri. Buna karşılık, Fenix ​​​​7 biraz daha fazla pil ömrüne sahip – ancak pratikte çoğu kullanıcı için fark önemsiz olmalıdır.

Tasarım, kasa ve malzeme seçimindeki farklılıkları umursamıyorsanız, Forerunner 955 kesinlikle daha iyi bir seçimdir. Ama tabi ki: Daha şık ve asil olan modelin adı Fenix ​​7.

En sevdiğin model hangisi? Yoksa zaten iki Garmin saatinden birine karar verdiniz mi? Yorumlarda görüşlerinizi bekliyorum! Ve bu makalede bahsedilen Garmin saatleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, akıllı saatlerin çeşitli işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ayrıntılı test raporlarımızı tavsiye ederim.



genel-27