Moskova Planetaryumunun basın servisi, Dünya sakinlerinin gözlemleyebilecekleri ilginç bir astronomik fenomenden bahsetti. C/2022 E3 (ZTF) adlı parlak bir kuyruklu yıldızdan bahsediyoruz.


Oldukça yakın zamanda açıldı – Mart 2022’nin başında. 2023’te kuyruklu yıldız, 12 Ocak’ta Güneş’e en yakın noktasına (perihelion) ulaşacak ve 1 Şubat’ta Dünya’ya olabildiğince yaklaşacak. Bu günde Dünya ile kuyruklu yıldız arasındaki mesafe 42 milyon km olacak.

Uzmanlar, kuyruklu yıldızın parlaklığının +5 – +4 büyüklüğe ulaşabileceğini ve gaz kuyruğunun uzunluğunun 10 ° ‘den fazla olduğunu tahmin ediyor (Büyük Kepçe “kovasının” boyutu). Basitçe söylemek gerekirse, gözlemin şehir aydınlatmasını engellemeyeceği bir alana girerseniz, kuyruklu yıldız çıplak gözle görülebilir.

Planetaryumda belirtildiği gibi, Rusya’da ve kuzey yarımkürenin tüm ülkelerinde bunun için koşullar mükemmel olacak. Kuyruklu yıldızın gece gökyüzündeki yolu, Büyük Kepçe’nin “kovası” ile Kuzey Yıldızı arasından geçecek.

Moskova Planetaryumu şunları söyledi:

Kuyruklu yıldızın ilk görüntüleri, ZTF programı altında gökyüzünü izlemek için geniş açılı bir kamera ile elde edildi. O zamandan beri, uzun dönemli bir kuyruklu yıldız olarak sınıflandırılan açık kuyruklu yıldız, parlaklığını gözle görülür şekilde artırdı ve kuzey yarımkürenin batmayan takımyıldızı olan Çoban takımyıldızı boyunca hareket ediyor. Şu anda, şafak öncesi gökyüzünde soluk, bulanık bir benek olarak ve şimdiye kadar sadece bir teleskopla gözlemlenebiliyor.genel-22