SpaceX kısa bir süre önce, bir Falcon 9 güçlendiricisinin fırlatmadan inişe kadar roket bakışı görüntüsünü gösteren 90 saniyelik inanılmaz bir video paylaştı. Hızlandırılmış görüntüler viral oldu ve şu ana kadar yalnızca Twitter’da 60 milyon kez görüntülendi.

Şimdi uzay uçuşu şirketi, daha güçlü, üçlü güçlendirici Falcon Heavy roketini içeren Pazar günkü görevini gösteren benzer bir video yayınladı.

Ancak Falcon 9 videosu, kamerayı geri dönen güçlendiricinin ilk aşamasına bağlarken, SpaceX bu sefer görevi yerden takip etti.

SpaceX, Pazar günü ABD Hava Kuvvetleri için uydu konuşlandırma görevinde üç iticiden ikisini indirdi. Kamera, iniş için bunlardan birine odaklanmadan önce, inişin bir kısmı için her iki iticiyi de takip eder.

Görüntü hızlandırılarak, iticilerin sekiz dakikalık uçuşu iki dakikaya sıkıştırılır. Aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başarılı görev, Falcon Heavy için Kasım 2022’den bu yana ikinci ve 2018’in başlarındaki ilk kalkışından bu yana beşinci oldu.

Falcon Heavy, esasen birbirine bağlanmış üç Falcon 9 güçlendiricidir. Onları tekrar yere indirmek, SpaceX’in güçlendiricileri gelecekteki uçuşlar için yeniden kullanmasına olanak tanıyarak uzay yolculuğunun maliyetini düşürmesine ve hizmetini uzayda uydu konuşlandırmak için kullanmak isteyen müşterilere daha iyi fiyatlar sunmasına olanak tanır.

İki yan güçlendirici, göreve birkaç dakika kala düştü, çekirdek güçlendirici ise yükü yörüngeye taşımaya devam etti ve kurtarılamadı.

SpaceX, iniş teknolojisini Super Heavy güçlendirici ve Starship uzay aracından oluşan yeni nesil roketine taşımayı umuyor. Hawthorne, California merkezli şirket, Super Heavy’yi önümüzdeki birkaç ay içinde ilk yörünge uçuşuna göndermeyi planlıyor, ancak iticiyi veya uzay aracını indirmek için herhangi bir girişim olmayacak. Bunun yerine asıl amaç uçuş sistemlerini test etmek ve aracı yörüngeye oturtmaktır.
genel-19