Floridalı bir adam, Kosta Rika’daki bir çağrı merkezinden yönetilen ve ABD’de çoğu yaşlı olan 400’den fazla kurbanı milyonlarca dolar dolandıran uluslararası bir telefonla pazarlama planındaki rolü nedeniyle bugün 133 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hollywood’dan 32 yaşındaki Manuel Mauro Chavez, Temmuz 2021’de Kuzey Karolina’nın Batı Bölgesinde bir adet posta ve tel dolandırıcılığı, altı adet telsiz dolandırıcılığı, bir adet uluslararası kara para aklama komplosu yapmaktan suçlu bulundu. ve altı adet uluslararası kara para aklama. Mahkeme belgelerine ve duruşmada sunulan kanıtlara göre, Chavez, Kosta Rika merkezli telefonla pazarlamacıların yanlış bir şekilde ABD hükümet yetkilileri kılığına girdiği ve ABD’deki kurbanlarla temasa geçerek önemli bir ” ancak bu sözde ödülü almadan önce, sözde vergileri veya diğer ücretleri karşılamak için bir dizi ön ödeme yapmaları gerekiyordu. Kurbanların paralarını kandırdıktan sonra, Chavez bu fonları Amerika Birleşik Devletleri’nden çağrı merkezi ve Kosta Rika’daki programa dahil olan diğerlerinin yararına aktardı.

İki ilgili konuda, Long Beach, Washington’dan 38 yaşındaki Mark Raymond Umman, 17 Kasım 2022’de üç yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı ve Miami’den 30 yaşındaki Paul Andy Stiep, 1 Aralık’ta mahkum edildi. 20, 2022, yedi yıla kadar hapis. Umman, kurbanları istemek için çağrı merkezinde çalıştı ve Kosta Rika’da kurban fonları topladı, Stiep ise kurbanların ABD’den ödemelerini Kosta Rika’daki çağrı merkezi yararına iletti.

Adalet Bakanlığı Ceza Biriminden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite, Jr. Posta Teftiş Servisi’nin (USPIS) Atlanta Bölümü ve IRS Kriminal Soruşturma (IRS-CI) Cincinnati Saha Ofisi’nden Sorumlu Özel Ajan Bryant Jackson duyuruyu yaptı.

FBI, USPIS ve IRS-CI olayı araştırdı.

Yargılama Avukatları Joshua DeBold ve Ceza Dairesinin Dolandırıcılık Bölümünden Della Sentilles davayı yürüttüler.

Departmanın yaşlı dolandırıcılığıyla mücadeleye yönelik kapsamlı ve geniş tabanlı çabaları, yaşlıların dolandırıcılık planlarından muzdarip olduğu yaygın kayıpları durdurmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, önleme için en iyi yöntem, akrabalar, arkadaşlar, komşular ve kendilerini korumak için bu bilgileri kullanabilecek diğer yaşlılar ile çeşitli yaşlı dolandırıcılık planları hakkındaki bilgileri paylaşmaktır.

Siz veya tanıdığınız biri 60 yaşında veya daha büyükse ve mali dolandırıcılığın kurbanı olduysanız, Ulusal Yaşlı Dolandırıcılık Yardım Hattından yardım alabilirsiniz: 1-833-FRAUD-11 (1-833-372-8311). Suç Mağdurları Ofisi tarafından yönetilen bu Adalet Bakanlığı yardım hattı, mağdurun ihtiyaçlarını değerlendirerek ve ilgili sonraki adımları belirleyerek arayanlara kişiselleştirilmiş destek sağlayan deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır. Vaka yöneticileri, uygun raporlama kurumlarını belirleyecek, arayanlara raporlamada yardımcı olacak bilgiler sağlayacak, arayanları doğrudan uygun kurumlarla bağlantılandıracak ve vaka bazında kaynak ve yönlendirme sağlayacaktır. Raporlama ilk adımdır. Raporlama, yetkililerin dolandırıcılık yapanları belirlemesine yardımcı olabilir ve dolandırıcılıktan kaynaklanan belirli mali kayıpları mümkün olan en kısa sürede bildirmek, kayıpların telafi edilme olasılığını artırabilir. Yardım hattında haftanın yedi günü 06:00 – 23:00 ET saatleri arasında personel bulunmaktadır. İngilizce, İspanyolca ve diğer diller mevcuttur.siber-1