UWB gelecek vaat eden bir teknolojidir, ancak Android cihazlar dünyasına entegrasyonu şu an için zayıf, hatta sinir bozucu olmaya devam ediyor.

kaydeden Adrian Kingsley-Hughes


Elinde Apple AirTag

 • UWB’nin en popüler kullanımı Apple’ın AirTag izleyicisidir.*

  CNET

  Ultra geniş bandın kısaltması olan UWB, yaklaşık 20 yıldır var olan kısa menzilli, düşük güçlü bir radyo teknolojisidir (bir süre “darbeli radyo” olarak adlandırıldı).

  UWB, yüksek frekans (saniyede bir milyara kadar) ve geniş bant (500 Mhz ila birkaç gigahertz) dalga emisyonu özelliğini kullanır ve bu, Wi-Fi ve Bluetooth gibi diğer teknolojileri etkileyen parazit sorunlarından kaçınmasına olanak tanır.

  Yakın zamana kadar UWB teknolojisi, öncelikle askeri ve tıbbi uygulamalarla sınırlıydı.

Ama işler değişiyor.

Bir an için UWB’nin Wifi’nin yerini alabileceği (ki bu olmadı) ve Apple’ın AirPod’ları ile iletişim kurmak için Bluetooth yerine onu kullanmayı düşündüğü görünse de, UWB’yi popüler yapan özelliği nesne konum doğruluğudur.

Apple, son birkaç yıldır U1 çipini iPhone’larına (iPhone 11’den başlayarak), Apple Watch’a (Seri 6’dan başlayarak), HomePod mini’ye, AirPods Pro’nun ikinci nesline entegre ederek UWB’yi birçok cihazına dahil etti. tabii ki AirTag’ler.

Dolayısıyla, örneğin kayıp anahtarlarınızı ve bağlı oldukları evcil hayvanlarınızı bulmak için AirTag’leri kullandığınızda, UWB teknolojisini kullanıyorsunuz demektir.

UWB’nin düşük güç tüketimi sayesinde küçük bir düğme pil bir etikette bir yıl dayanabilir. Hassas yerelleştirmesi sayesinde kayıp eşya arama alanlarınızı birkaç on metreden birkaç santimetreye düşürebilirsiniz. Çünkü UWB aracılığıyla konum belirleme yalnızca GPS’ten daha doğru olmakla kalmaz, aynı zamanda hem iç hem de dış mekanlarda çalışır.

Ve Apple’ın ekosisteminde her şey yolunda gidiyor. Ya da neredeyse.

Çünkü burada bir istisna var, en yeni nesil iPhone SE. Garip bir nedenle, Apple ona UWB sağlamadı. Bizce bu bir ihmaldir. Umarım yeni nesil iPhone SE bunu düzeltir.

Peki ya Android kullanıcıları? Burası işlerin yokuş aşağı gittiği yer…

Çünkü her ay çıkan birçok Android cihazda çok azı UWB ile uyumludur. Şimdilik, liste çok kısa.

Şimdiye kadar, bu çok kısa bir liste.

 • Samsung: Galaxy S21, Galaxy S22, Galaxy Z Katlama 2, Galaxy Note 20, Galaxy Z Katlama 3 ve Galaxy Z Katlama 4.
 • Google: Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro.
 • Xiaomi: Karışık 4

Ve durum daha da kafa karıştırıcı çünkü yukarıda UWB’yi desteklediği belirtilen tüm Samsung cihazları arasında yalnızca S21+ ve S21 Ultra bu teknolojiyle gerçekten çalışıyor. Samsung’un sonunda diğer cihazlarında etkinleştireceğini varsayıyoruz. Meraklı, değil mi?

Samsung, kendi AirTags sürümü olan Galaxy SmartTag+’ı piyasaya sürdü. Ancak UWB’li bir akıllı telefonunuz yoksa, bize yardımcı olmaz…

Ve bu can sıkıcı. Çünkü UWB etiket kullanımının yanı sıra diğer alanlarda da kullanımları teşvik etmektedir. Örneğin, eviniz veya aracınız için “dijital anahtarlar”. Şu konforu hayal edin: Arabanıza veya evinizin kapısına yaklaştığınızda kapı otomatik olarak size açılıyor!

Son olarak, oldukça yeni bir iPhone’a sahipseniz (SE’ye sahip değilseniz), yol asildir. Öte yandan, Android ile donatılmışsanız, yol tuzaklarla doludur. Çünkü cihazınız UWB’ye entegre olsa bile, onu nasıl etkinleştireceğinizi de bilmeniz gerekecek…

Önümüzdeki birkaç yıl içinde her şeyin daha iyi olacağını düşünüyoruz, ancak UWB’nin düşük maliyetli Android cihazlara ulaşması uzun zaman alabilir.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15