Değerli Milletvekilleri,

Ölümünün yol açtığı protestoların üzerinden dört ay geçti. Mahsa Amini İran’ı kasıp kavurdu. İran halkı, İslam Cumhuriyeti rejimi tarafından kendilerine dayatılan acımasız yasalara cesurca direniyor ve onlarca yıldır süren baskının sona ermesini istiyor.

Yanıt olarak, İranlı yetkililer protestolara karşı acımasız ve şiddetli bir baskı uyguladılar. En az 70’i çocuk (rapor edilen rakam) dahil olmak üzere 500’den fazla insan öldürüldü ve şu anda yaklaşık 19.000 kişi tutuklandı ve hapse atıldı. Hapsedilen protestocuların çoğu şiddetli bir şekilde işkence görüyor ve kanguru mahkemeleri aceleyle birçoğunu idam cezasına çarptırıyor – bu mahkumların bir kısmı geçen ay trajik bir şekilde idam edildi. Sadece birkaç gün önce Muhammed Mehdi Karami ve Seyyid Muhammed Hüseyni ölüm cezalarının kaldırılması yönündeki küresel çağrılara rağmen infaz edildiler – şu durumda Karamiailesiyle son kez görüşmesine bile izin verilmedi.

Ve hapsedilen protestoculardan bazıları, sanatçı arkadaşları ve aktör gibi yaratıcı kişilerdir. Hüseyin Muhammedi (şu anda idam hücresinde) ve rap sanatçısı Toomaj Salehi (tekrarlanan işkence nedeniyle fiziksel durumunun kötü olduğu bildirildi), sadece birkaç isim.

Yeter artık İngiltere’nin aktif ve etkili bir üyesi olduğu küresel toplum kararlı davranmaz ise bu mezalimler devam edecek. İran halkını adalet ve özgürlük mücadelesinde içtenlikle desteklemeliyiz. Bu nedenle, aşağıda imzası bulunan bizler, Birleşik Krallık parlamentosu üyelerine soruyoruz:

. Derhal harekete geçmek ve Birleşik Krallık hükümetini İran’daki rejimi ağır insan hakları ve kadın hakları ihlallerinden sorumlu tutmaya çağırmak.

. Tüm infazların derhal durdurulması da dahil olmak üzere İran’daki protestoculara karşı uygulanan şiddeti durdurmak için aktif olarak kampanya yürütmek.

. İran’daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmek.

İran’ın özgürlükçü halkına yönelik süregelen baskının durması gerekiyor.

Teşekkür ederim,

Babak Anvari, Gabriel Bisset-Smith, Jodie Whittaker, Christian Contreras, Michelle Dockery, Jack Rooke, Susan Wokoma, Nicola Coughlan, Dominic Buchanan, Matilda Feyiṣayọ Ibini, Brett Goldstein, Lucan Toh, Corin Hardy, Rachel Tunnard, Sir Jonathan Pryce, Will Hollinshead, Kat Buckle, Olivia Colman, Ed Sinclair, Tom Mison, Deborah Frances-White, Anita Asante, Vijay Mistry, Simon Rix, Juliet Stevenson, Niamh Algar, Hugh Bonneville, Dominic Cooke, Iain Glen, David Morrissey, Richard Curtis, Isobel Waller-Bridge, Gillian Anderson, Humphrey Hendrix, Livi Shean, Richard Eyre, Dominic Dromgoole, Robert Cawsey, Felicity Jones, David Farr, Lucy Tcherniak, Martin McDonagh, Jessie Buckley, George MacKay, Omid Djalili, Lucian Msamati, Joe Cole, Paapa Essiedu, Valene Kane, Varada Sethu, Alex Lawther, Yasemin Kay Allen, Noof Ousellam, Hayat Kamille, Prasanna Puwanarajah, Morven Christie, Louise Brealey, Wilf Solding, Esh Alladi, Souad Faress, Jamie Bamber, Faye Marsay, Nazanin Boniadi, Emily Leo , ph oebe Waller-Bridge, Serena Manteghi, Nadia Fall, Joplin Sibtain, Silvie Furneaux, Hayley Atwell, Edgar Wright, MyAnna Buring, Claire Wilson, Adam Townley, Lydia Wilson, Kosar Ali, Joseph Mawle, Percelle Ascott, Mecia Simson, Heather Agyepong, Stevie Grace Jackson, Oliver Lansley, Rupert Stonehill, Jessica Sykes, Mat Whitecross, Josh Dylan, Anya Chalotra, Andy Serkis, David Arnold, Sarah Solemani, Paul Andrew Williams, Kharmel Cochrane, Gonzalo Maza, Cyrus Massoudi, Barnaby Spurrier, Coky Giedroycsinema-2