Mevcut ve önceki Android 13 sürümleri, Google Pixel kilit ekranında Ana Sayfa ve Google Pay ile sınırlı iki kısayola izin verir. Ancak şimdi Google, daha fazla uygulama içeren en son Android 13 işletim sistemi beta sürümünde varsayılan kilit ekranını özelleştirme özelliğini ekliyor.

Android 13’te kilit ekranı kısayolunun özelleştirilmesi

Samsung One UI 5.0 gibi diğer Android kullanıcı arayüzlerinden farklı olarak Google, Pixel akıllı telefonlarda kilit ekranı alanını yumuşattı. Mountain View, Pixel donanımı ve stok Android işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonlar için daha fazla özelleştirme özelliğine izin veriyor gibi görünüyor.

Tipster”Mişaal RahmanAndroid 13 QPR2’deki değişikliği yeni Kısayollar seçeneğiyle fark ettim. Menü, Google Pay, Akıllı Ev Denetleyicisi ve Playing Now özellikleri için mevcut düğmelere ek olarak uygulama kısayollarını seçmeyi veya değiştirmeyi amaçlıyor. Buna ayarlara giderek erişebilirsiniz Menü Ekran > Kilit Ekranı gitmek.

Yaklaşan Android üretici yazılımı ile kullanıcılar el fenerini, kamera uygulamasını ve diğer mevcut kısayolları geri getirebilir. Önceden, akıllı telefonun kilidi açılmadan kamera yalnızca güç düğmesine iki kez basılarak başlatılabiliyordu. Gelecekte, kullanıcılar herhangi bir uygulamayı uzun bir basma hareketiyle başlatabilecekler.

One UI 5 ekran görüntüleri

2022’de Samsung Material, kilit ekranı ve duvar kağıdı özelleştirme dahil olmak üzere tüm özelliklerini Size sundu! / © NextPit

Şirket içi Pixel akıllı telefonların yanı sıra, diğer Android üreticileri de aynı kısayol özelleştirmesini sunma fırsatına sahip olacak. Örneğin, Xiaomi MIUI 13’ün sol altta yalnızca bir duvar kağıdı döngüsü ve sağda bir kamera başlatıcısı vardır. Android özelliklerinin lansmanının son zamanlarda geride kaldığı düşünüldüğünde, bu değişiklik çok memnuniyetle karşılanacaktır. iOS 16 geride kalmıştır.

Google, söz konusu Android 13 değişikliği hakkında resmi olarak daha fazla ayrıntı ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda, özellik henüz beta durumunda olduğu için yalnızca Android 14 çalıştıran Pixel olmayan cihazları etkileyebilir.

Google’ın iOS’tan hangi yazılım özelliklerini alması gerektiğini düşünüyorsunuz?

genel-27