Yeni nesil işlemcilerin ve ekran kartlarının fiyatlarının, daha önce sanıldığı gibi mevcut çözümlere göre çok fazla yükselmemesi mümkün.TSMC’nin, müşterileri siparişleri düşürmemeye teşvik etmek için 3nm süreci kullanılarak üretilen ürünlerinin fiyatlarını düşüreceği bildirildi.

Kasım ayında, 3 nm standartlarına göre üretilen standart bir 300 mm yarı iletken levhanın, 5 nm’lik bir levha için 16.000 $’a karşı 20.000 $’a mal olacağının bilindiğini hatırlayın. Buna göre, bu nedenle tüm CPU’lar, GPU’lar ve sonuç olarak bunlara dayalı hazır cihazların da fiyatlarının artması gerekecekti.

Ancak 2022’nin son çeyreği pazarın düşmeye devam ettiğini gösterdi ve TSMC’nin en büyük müşterileri siparişleri düşürmeye başladı. Görünüşe göre TSMC, daha yüksek bir fiyata daha az sipariş almaktansa, sipariş hacmini korumanın ve fiyatı düşürmenin daha karlı olduğuna karar verdi.

3nm süreci, yaklaşan Apple M SoC’leri, AMD Zen 5 işlemcileri ve birçok akıllı telefon SoC’sini güçlendirecek. GPU’lar muhtemelen daha sonra 3 nm standartlarına geçiş yapacaktır.genel-22