Fırın penceresindeki imza mı?  Bu Ron DeSantis'in kişisel dokunuşu.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’ndan bu hafta başlarında hızlı bir geri dönüş, medyayı kırbaçladı. Pazartesi günü, bekçi teşkilatından bir komisyon üyesi olan Richard Trumka Jr., CPSC’nin yeni kısıtlamalar dikkate alınarak artan sağlık endişeleri üzerine gaz ocaklarında.

Ardından, esas olarak siyasi sağdan gelen abartılı bir tepkiden sonra, federal düzenleyici geri adım attı. CPSC’nin başkanı Alexander Hoehn-Saric, “Gaz sobalarını yasaklamayı düşünmüyorum ve CPSC’nin bunu yapmak için bir prosedürü yok” dedi. tweetlenmiş bir açıklama. Trumka da, açıklığa kavuşturdu herhangi bir CPSC eylemi mevcut sobaları etkilemez, sadece yeni ürünleri etkiler.

Ama hasar verildi. Bir gecede, gaz sobaları olası hükümetin aşırı erişiminin sembolü haline geldi. (Çoğunlukla) Cumhuriyetçi politikacılar, federallerin ev aletleri hakkında her şeyi dikte etmesi fikrine karşı öfkelerini ve muhalefetlerini dile getirmek için Twitter’a gittiler. Ve bu tepkiler, alaylar ve gönderiler hala geliyor – CPSC’nin yine gaz sobalarını yasaklamayı planlamadığını söylemesine rağmen.

Neden tartışma?

Şu anda yaklaşık 40 milyon ABD hanesinde gaz sobası var. Bununla birlikte, bilim adamları uzun süredir gazla çalışan cihazların sağlıksız seviyelerde iç mekan hava kirliliği yaratabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar – insanların evlerine nitrojen dioksit, karbon monoksit, metan ve benzen sızıyor. Araştırmalar gaz sobaları ile bağlantı kurdu kalp hastalığı ve Yengeç Burcu. Ve son zamanlarda yapılan bir çalışma, birden fazla olduğunu tahmin ediyor hepsinin beşte biri çocukluk çağı astım vakalarına gaz sobaları neden olur.

Sağlıkla ilgili olumsuzluklarına ek olarak, cihazlar çevre için de oldukça kötü. Henüz tahmin etmediyseniz, gaz sobalarındaki “gaz”, “doğal gaz”, yani metan – sera gazı anlamına gelir. 25 defadan fazla karbondioksitten daha etkilidir. Aletlerin tahmini yıllık iklim etkisi, gazla çalışan 500.000 arabanınkine eşdeğerdir. bir 2022 çalışması. Ve yanıt olarak, BerkeleyKaliforniya, New York Cityve düzinelerce başka belediye, gelecekteki binalarda gaz bağlantılarını kısıtlamak için yasalar çıkardı.

Ancak gaz sobaları fosil yakıtla çalıştığı için fosil yakıt endüstrisi çok çalıştı sağlamak için aletleri kalır popüler, etkileyicilere ve sektör gruplarına övgülerini söylemeleri için para ödemenin yanı sıra siyasi kampanyalara ve lobicilik çabalarına para akıtacak kadar ileri gidiyor.

Pek çok yasa koyucu, gaz sobalarının “yasaklanmasına” yönelik muhalefetini kişisel özgürlüğe ve ABD’nin enerji bağımsızlığına olan ihtiyaca dayalı bir muhalefet olarak çerçevelendirmiş olsa da, fosil yakıt şirketlerinin on milyonlarca harcamak seçim kampanyalarında her yıl dolar.

İşte gaz sobası yasağına verilmeyen (genellikle fosil destekli) tepkilerin en dikkate değer, en aptalca ve düpedüz en tuhaflarından bazıları.

genel-7