Bosch, Çin’deki yeni bir araştırma, geliştirme ve montaj merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacak. Bu, esas olarak elektrikli araçlar için bileşenlerin tasarımına odaklanacaktır..

Batı, Çin’e daha az bağımlı olmak istiyor

Alman devi açısından riskli bir bahis. Aralık ayında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, yarı iletken ve elektrikli araç sektörlerinde Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için anlaşmaya vardı.. Dahası, Alman hükümeti Orta Krallık’a aşırı güvenme konusunda uyardıRusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Berlin enerji politikasını gözden geçirmek zorunda kaldıktan sonra.

aynı kategoride

Teknolojik savaş: Amerika Birleşik Devletleri Japonya ve Hollanda ile buluşacak

Buna rağmen, Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olmaya devam ediyorve Bosch bu eğilimden yararlanmayı planlıyor. Araştırma ve geliştirme merkezi, Şangay’ın da bulunduğu Jiansgu eyaletindeki Suzhou’da bulunacak. İlk bölümünün 2024 ortalarında tamamlanması bekleniyor ve sonunda 300.000 metrekare olacak.

Bosch’un genişleyen fabrikası, silikon karbür güç modülleri, bir tür yarı iletken ve entegre fren sistemleri gibi teknolojilere odaklanacak. Bloomberg. ” Bu, dünyanın en büyük otomotiv pazarında geleceğin hareketliliğine giden yolda önemli bir adımdır. şirketin Genel Müdürü Stefan Hartung diyor.

Çinli üreticiler için parçalar

Bosch, otomobil parçaları ve sürücüsüz sürüş teknolojilerini geliştireceğini söylüyor yerel elektrikli araç üreticilerine yönelik olacak. Çin elektrik piyasası patlama yaşıyor ve Xpeng veya Nio gibi ana oyuncuları büyük yatırımlar yapıyor. Çin’de sektör lideri BYD, ülkede de Tesla’nın önünde.

Bu duyuru, Bosch’un hâlihazırda 55.000 kişiyi istihdam ettiği ve Suzhou’da dört fabrikasının bulunduğu Çin’deki varlığını güçlendirme arzusunu gösteriyor. Elektrikli araçlar açısından Çin pazarındaki hareketlilikten yararlanan tek Alman şirketi Bosch değil..

Haziran 2022’de BMW, ülkedeki ilk elektrikli otomobil üretim tesisini açarken, Volkswagen kısa bir süre önce Çinli bir otonom sürüş ve mikroçip uzmanı olan Horizon Robotics ile bir ortak girişim kurduğunu duyurdu.genel-16