NASA’nın gezegen avcısı teleskopu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), yakındaki bir yıldızın yaşanabilir bölgesi içinde Dünya boyutunda ikinci bir gezegen keşfetti.

TOI 700 e adlı gezegen, yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta soğuk bir yıldızın yörüngesinde dönen bilinen dört gezegenden biridir. Sistemin TOI 700 d adlı bir gezegeni yaşanabilir bölgede barındırdığı zaten biliniyordu, ancak Güncel araştırma yılında yayınlanacak olan Astrofizik Dergi Mektupları yörüngesinde başka bir gezegenle birleştiğini ortaya koyuyor. Sistemdeki diğer iki gezegen, TOI 700 b ve TOI 700 c, yıldıza daha yakın yörüngededir ve bu nedenle, daha yüksek sıcaklıklara sahip olmaları muhtemeldir, bu da onları yaşanabilir bölgenin dışına çıkarır.

Araştırmacılardan biri olan NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Emily Gilbert, American Astronomical’da bir brifingde “Yeni gezegen, c ve d gezegenlerinin arasında yer alıyor, bu yüzden alfabetik sırada olmadıkları için çok üzgünüm” dedi. 10 Ocak Salı günü dernek toplantısı. Gezegenlere bir sistem içindeki konumlarından ziyade keşif tarihlerine göre harfler verilir, bu nedenle daha yakın yörüngedeki gezegenlerin daha uzak yörüngedeki gezegenlerden daha sonra keşfedildiği buna benzer durumlar olabilir.

Yakın zamanda keşfedilen gezegen TOI 700 e, iyimser yaşanabilir bölge olarak tanımlanan bir bölgede yer alırken, daha önce keşfedilen TOI 700 d gezegeni, muhafazakar yaşanabilir bölge olarak adlandırılan bir alanda bulunuyor. Yaşanabilir bölgenin geleneksel tanımı, bir gezegenin yüzeyinde sıvı suyun var olabileceği sıcaklıkların olduğu bir ev sahibi yıldızın etrafındaki bir alandır. Bununla birlikte, bu tanımın pratikte uygulanması göründüğünden daha karmaşıktır – bu nedenle bu araştırmacılar “iyimser” ve “muhafazakar” terimlerini kullanıyorlar.

“Alfabetik sırada olmadıkları için çok üzgünüm”

İyimser yaşanabilir bölge, sıvı suyun mevcut olabileceği bir alanı ifade eder. bir noktada bir gezegenin tarihinde, muhafazakar yaşanabilir bölge, gezegenlerin yaşanabilir kalacağı bölge içinde daha küçük bir alandır. Bu ikisi, bir gezegenin yüzey sıcaklığından ve dolayısıyla suyun sıvı halde bulunup bulunmadığından dolayı farklıdır ve zaman içinde bir gezegenin atmosferinin kalınlığı ve bileşimi gibi faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Gilbert, milyarlarca yıl önce her iki gezegende de su olduğuna dair kanıtlara atıfta bulunarak, geleneksel yaşanabilir bölgenin bu genişlemesini “Mars ve Venüs’ün bir zamanlar yüzeylerinde sıvı suya sahip olduğuna inandığımız gerçeğini açıklamak için” açıkladı. Bu iyimser bölge içindeki gezegenleri incelemek, gökbilimcilerin kendi güneş sistemimizin tarihini anlamak için kullanabilecekleri potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerin sayısını artırıyor.

Astronomlar ayrıca TOI 700 sistemindeki dört gezegeni birbirleriyle karşılaştırabilirler. “Bu gezegenlerin aynı başlangıç ​​koşulları altında oluştuğunu biliyoruz – aynı yıldızın etrafında, aynı diskten oluştular. Bu, farklı gezegen özelliklerinin gezegenin yaşanabilirliğini nasıl etkileyebileceğini incelememizi sağlıyor,” dedi Gilbert, gezegenin boyutu veya yaşanabilir bölgenin sınırları gibi özellikler dahil.

TOI 700 e, iyimser yaşanabilir bölge olarak tanımlanan bir alandadır.

Bu sistem, TRAPPIST sistemi gibi ünlü sistemlere katılarak, yaşanabilir bölgesi içinde birden fazla Dünya boyutunda gezegene ev sahipliği yaptığını bildiğimiz az sayıdaki sistemden biridir. Keşfin duyurusu, Dünya boyutunda başka bir kayalık gezegen ve James Webb Uzay Teleskobu veya JWST tarafından keşfedilen ilk ötegezegen olan LHS 475 b’nin duyurulmasından bir gün önce geldi. Ancak o gezegen yıldızına çok daha yakın ve yaşanabilir bölgenin dışında. TESS ve JWST misyonları, potansiyel bir ötegezegenin ilk belirtisi JWST tarafından onaylanmadan önce TESS tarafından işaretlendiğinden, bu yeni dış gezegeni belirlemek için birlikte çalıştı.

Gelecekte her iki teleskoptan daha fazla dış gezegen bulgusu bekleyebiliriz ve bu TESS keşfi için araştırma ekibi, dış gezegenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için TOI 700 sisteminin takip çalışmalarına devam edeceklerini söylüyor.genel-2