Nvidia’nın akış yazılımı artık gerçek hayatta başka bir yere bakıyor olsanız bile kamerayla göz teması kuruyormuşsunuz gibi görünme seçeneği sunuyor. AI kullanarak, Nvidia Broadcast 1.4’e eklenen “Göz Teması” özelliği, gözlerinizi kameranızla aynı hizada olan “simüle edilmiş” gözlerle değiştirecek; t.

İçinde duyuru yazısı, şirket, özelliğin doğrudan bir kameraya bakmak zorunda kalmadan “notlarını veya bir senaryoyu okurken kendilerini kaydetmeye çalışan içerik yaratıcıları” için tasarlandığını yazıyor. Bunu sosyal olarak kullanacağınız bir şey yerine halka açık bir performans sırasında kullanacağınız bir şey olarak sunmak, bu tür bir teknolojiyle gelen ikilemleri bir şekilde atlatıyor. Aslında telefonuma bakarken görüntülü görüşmemize katıldığımı düşünmesi için annemi kandırmak için yapay zekayı kullanmak kabalık mı? Veya toplantı sırasında diğer monitörümde yazı yazmadığımı patronuma düşündürmek için mi? (Her iki senaryoya da yakalanmanın beni sıcak suya düşüreceği göz önüne alındığında, evet diyeceğim.)

Nvidia, Eye Contact’ın simüle edilmiş gözlerinizi gerçek gözlerinizle eşleştirmeye çalışacağını ve “çok uzağa bakmanız durumunda bile bir bağlantı kesme özelliği” olduğunu öne sürüyor.

İşte düzenlenmemiş bir akışla yan yana bir demo, böylece gözlerimin gerçekte nasıl hareket ettiğini Nvidia’nın yazılımının onları nasıl işlediğiyle karşılaştırabilirsiniz:

Aldığım sonuçlara baktığımda, Göz Teması’nın büyük bir hayranı değilim — bence her şeyi birazcık gösteriyor kapalı. Bunun bir kısmı animasyonlu göz hareketidir. Bunun mümkün olması bile çok havalı olsa da, bazen gözlerim insanüstü hızlarda fırlıyormuş gibi görünüyor. Videonun sonuna doğru görebileceğiniz garip, çok dikkat dağıtıcı pop-in’ler de var.

Özelliğin doğru yaptığı birkaç kez kesinlikle vardı ve yaptığında da çok etkileyiciydi. Yine de, bir dahaki sefere bir toplantıya geldiğimde bunu kullanmam için ıskalamalar çok sık ve dikkat çekiciydi (yine de teoride yapabilirdim).

Nvidia, özelliği bir beta olarak etiketliyor ve iyileştirilmesine yardımcı olmak için topluluk üyelerinden geri bildirim istiyor. Şirket, “Milyonlarca göz rengi ve aydınlatma kombinasyonu var” diyor. “Denerseniz ve herhangi bir sorun bulursanız veya yalnızca bu AI efektini daha da geliştirmemize yardımcı olmak istiyorsanız, lütfen bize hızlı bir video gönderin. buradagerçekten minnettar oluruz!”

Nvidia, son yıllarda bu tür yapay zeka nesline yoğun bir şekilde eğiliyor – grafik kartlarının önemli bir satış noktası, görüntüleri akıllıca yükseltmek için makine öğrenimini kullanan ve daha düşük bir seviyeye gittiğinizde orada olmayan bilgileri ekleyen bir özellik olan DLSS’dir. çalıştırılması daha kolay) çözünürlük. En son sürüm olan DLSS 3, tıpkı Broadcast’in yüzünüze yeni bir çift göz oluşturup eklemesi gibi tamamen yeni kareler oluşturur ve oyununuza ekler.

Broadcast ayrıca, sanal bir yeşil ekran olarak çalışan arka plan değiştirme ve mikrofonunuzun aldığı arka plan gürültülerini temizleme yeteneği gibi yapay zeka destekli başka özelliklere de sahiptir.

Bu, gördüğümüz ilk göz teması özelliği değil. Apple, 2018’de FaceTime için “Dikkat Düzeltme” adlı benzer bir özelliği test etmeye başladı. iOS’un güncel sürümlerinde, Ayarlar > FaceTime’da “Göz Teması” olarak etiketlenmiştir. Microsoft ayrıca sinirsel işlem birimine sahip cihazlar için Windows 11’deki özelliğin bir sürümüne sahiptir.

Göz Teması, Nvidia’nın Broadcast sürüm 1.4’e eklediği tek özellik değildir. En son güncelleme ayrıca Nvidia’nın Instagram’ınkine benzer olduğunu söylediği bir skeç efekti getiriyor ve Bulanıklaştırma, Değiştirme ve Sanal Arka Planı Kaldırma efektlerini geliştiriyor. güncelleme şu anda indirilebilir RTX grafik kartı olan herkes için.genel-2