DARPA Sizi Soğuğa Karşı Dayanıklı Yapan Bir İlaç Bulmak İstiyor başlıklı makale için resim

resim: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), hoş ve rahat olmanın yeni bir yolunu arıyor: Ajans, insanları aşırı soğuktan koruyabilecek ilaçlarla ilgili araştırmaları finanse ediyor. Bu çabalar meyve verirse, ilaçlar hipotermi hastalarını tedavi etmekten insanların Kuzey Kutbu’nu daha iyi keşfetmelerine yardımcı olmaya kadar çeşitli kullanımlara sahip olabilir ve DARPA’nın asıl ilgi alanı, donma koşullarından etkilenmeyen askerler yaratmaktır.

DARPA’nın potansiyel bir anti-soğuk ilacı için sağladığı fon, Genç Fakülte Ödülü programından gelecek. Amaçları “dönüştürücü olanak sağlayan yenilikçi yeni araştırmalar geliştirmek için kariyerlerinin başlarında seçkin araştırmacılara yüksek etkili finansman sağlamak” [Department of Defense] yetenekler.” Bu hafta, Rice Üniversitesi ilan edildi öğretim üyesi ve biyomühendis Jerzy Szablowski bu hibelerden birini kazandı.

Szablowski ve ekibi parayı, termojenez veya bedensel ısı üretimi yoluyla soğuğa adaptasyonumuzu artırabilecek genetik olmayan bir tedaviyi araştırmak için kullanacak. İnsanlarda en bilineni titreme olmak üzere iki temel termojenez yöntemi vardır. Ancak araştırmacılar, vücudumuzun nasıl yandığını geliştirmekle daha çok ilgileniyorlar. kahverengi yağ dokusu (BAT)veya sıcak tutmak için kahverengi yağ. Araştırmanın bir parçası olarak Szablowski, BAT uzmanı ve Baylor Tıp Fakültesi’nde pediatrik beslenme doçenti olan Miao-Hsueh Chen ile birlikte çalışacak.

Szablowski yaptığı açıklamada, “Diğer tip termojenez, kimyasal bir reaksiyon yoluyla ısı üretebilen BAT’ı içerir” dedi. yayınlandı Rice Üniversitesi tarafından proje hakkında. “Titremesiz termojenez daha erken devreye giriyor ama o kadar verimli değil, bu yüzden en azından insanlarda o kadar fazla ısı üretemiyor.”

Umut, Szablowski’nin ekibinin bu BAT yanıtının gücünü güvenli bir şekilde artırmanın bir yolunu bulmasıdır. Bu da, insanların normalde yeni bir soğuk ortama alışması için gereken süreyi haftalardan saatlere indirebilir veya ilk müdahale ekiplerinin hipotermi kurbanlarını daha iyi stabilize etmesine yardımcı olabilir. Ve bu araştırmadan öğrenilen içgörüler başka şekillerde de işe yarayabilir. Başka yerlerdeki bilim adamları, kuramsallaştırılmış BAT yanıtımızı değiştirmek, kalorileri daha verimli yakmamıza yardımcı olabilir, örneğin, bu da muhtemelen tedavi etmeye yardımcı olabilir. obezite ve diğer metabolik durumlar. Araştırmacılar ayrıca BAT düzenlemesini etkileyebilecek kimyasalları aramak için yeni bir tarama yöntemi kullanacaklar ve bu yöntemin gelecekte diğer ilaçları aramamızı iyileştirebileceğini söylüyorlar.

Szablowski, “Bu tarama yönteminin ana yeniliği, mekanizmadan bağımsız olmasıdır, yani hafifletme stratejileri geliştirmeden önce hastalığı veya fizyolojik süreci tam olarak anlamamız gerekmeyebilir” dedi. “Basitçe söylemek gerekirse, çok sayıda ilacı taramamıza izin verecek.”

İlişkili: DARPA’nın Son 20 Yıldır Yaptığı Her Şeygenel-7