Daha fazla iş sorumluluğu kazanmak isteyen herkesin çok çeşitli becerilere sahip olması gerekir. Bu, teknik uzmanlık, belirli bir konuda derinlemesine bilgi veya çeşitli deneyimlerin birikimi yoluyla yapılabilir.

Beş uzman, profesyonel yatırımdan iyi bir getiri sağlama olasılığı en yüksek olan stratejiler hakkında görüş bildiriyor.

1. Kapsamlı bir profesyonel deneyim geliştirin

Caterpillar’ın DPO’su Brandon Hootman, genç profesyonellerin tek bir işte sıkışıp kalmamaları, bunun yerine çalıştıkları şirketlerin tüm faaliyetlerini öğrenmeleri gerektiğini söylüyor.

“Profesyonel zenginleştirme, dikkat edilmesi gereken bir şeydir” diyor. “İşlevler arası deneyim edindiğinizden emin olun. Profesyonel kariyerinizin yönetimine ve gelişimine dahil olmak önemli bir şeydir. »

DPO ayrıca size bir şirketin bir bütün olarak nasıl çalıştığını gösterebilecek işverenler aramanızı tavsiye eder. “Bu, biraz başarıyla yaptığımız bir şey” diyor. “Projelerinizin etrafında dönen iş konularının farkında olurken, belirli bir teknik alanda uzmanlaşabilirsiniz. »

2. Kendinizi önde kalmanıza yardımcı olacak uzmanlarla çevreleyin

İşe alma hizmeti Nash Squared’in CEO’su Bev White, sektörler arası eğitimin çok önemli olduğunu doğruluyor. Genç profesyonellere her zaman geleceğe bakmalarını tavsiye ediyor.

“Bu bir uyum meselesi” diyor. Kendinize şu soruyu sormalısınız: “Mevcut becerilerim iki veya üç yıl sonra hala geçerli veya yararlı olacak mı? Değilse, nasıl becerilerimi geliştirebilir veya yeniden eğitebilirim ya da tüm ekibimi zirvede tutabilirim? »

Her zaman bir adım önde olmak ille de kolay değildir. Yeni pazar gereksinimlerine hızla uyum sağlamayı, ortaya çıkan fırsatları yakalamayı ve gerektiğinde yön değiştirebilmeyi bilmelisiniz. CEO için, gençlerin kariyer seçimlerinde onlara yardımcı olabilecek akıl hocaları veya uzmanlar bulmaları gerekir.

“Size bu konuda yardımcı olabilecek pek çok firma var, ancak muhtemelen kendi ekibinizde size bu konuda tavsiye verebilecek kişiler de var” diyor.

3. Sizi neyin heyecanlandırdığını bulun

Coventry Üniversitesi CIO’su Stephen Booth, genç profesyonellere önceden tanımlanmış bir kariyer hedefi tarafından değil, tutkuları tarafından yönlendirilmesi gerektiğine inanıyor.

“Kariyeriniz için bir plan oluşturmaya odaklanmayın. Tutkulu olduğunuz bir şey bulun ve onu yapın” diye tavsiyede bulunuyor. CIO deneyime dayanarak konuşur. Bu yönetici, programlamayı sevdiği için BT’ye girdi. Kariyeri boyunca ve şirketin çeşitli projelerine dahil olarak, sorumluluk pozisyonlarına erişmeye ve yapının profesyonel merdivenlerini tırmanmaya başladı.

“Farklı müşterilerle farklı projelerde çalışmak bana fırsatlar sundu” diyor. Bir şeyler dene. Ne yapmayı sevdiğinizi ve sizi neyin heyecanlandırdığını anlayın. Tutkuluysanız yaptığınız işte iyi olursunuz ve yeni kapılar açılır”

Stephen Booth bugün CIO olabilir, ancak çok az kişinin kariyerlerine üst düzey yönetici olma niyetiyle başladığını biliyor ve bu iyi. “15 yıl içinde CIO olma niyetiyle yola çıkarsanız, bu mümkün. Ama dürüst olmak gerekirse, yaptığınız işi seviyorsanız buna odaklanın ve fırsatlar önünüze çıkacaktır. Dikkatli olursanız, onları anında yakalayabilirsiniz”.

4. “Her zaman daha büyük” arama

Prostate Cancer UK’de (PCUK) Çözüm Mimarı olan Gerardo del Guercio, işinin daha büyük şirketlerdeki fırsatlarla rekabet edemeyeceğini kabul ediyor, ancak PCUK’un yeni yeteneklere farklı bir şey sunabileceğini söylüyor. Ayrıca kariyerinize başlamak istediğiniz şirketi çok dikkatli seçmenizi tavsiye ediyor.

“Bir hayır kurumu olarak çekici olmak zor çünkü çok büyük şirketlerle rekabet halindeyiz” diyor. “Ancak işe alım arkadaşlarımıza sunduğumuz şeylerden biri de şirket içinde söz sahibi olma olasılığı. Verilere ne olduğunu anlamaktan nasıl taşındığına kadar teknik yelpazede deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. »

Gerardo del Guercio bu nedenle gençlere, onları sonsuza kadar günlük işlerde çalışmaya bırakmak yerine, onlara hızla sorumluluklar verecek bir işveren aramalarını tavsiye ediyor.

“Özgeçmişinizi cilalamak için büyük bir şirkette çalışabilirsiniz, ancak herhangi bir sorumluluğunuz olmayacak” diye uyarıyor. “Sabah uyanırsanız ve yazılımınız gece boyunca iyi çalışmadıysa, bunun doğrudan sonuçları olabilir. Ancak sıkı sıkıya bağlı bir ekibin hayati bir parçası olduğunuz için herkes sizi destekleyecektir. »

5. Savunmasız olmaktan korkmayın

Bir İngiliz emeklilik fonunda BT müdürü olan Simon List, başarının anahtarının her birinde yaşayan değerlerde yattığını onaylıyor. Teknik beceriler önemli olmakla birlikte, özellikle genç profesyonellerin doğruluk ve dürüstlük sergilemelerini istiyor.

“Önemli olan ne yaptığınız değil, nasıl yaptığınızdır” diye savunuyor. “Teknik beceriler öğrenilebilir, mükemmel bir iş ahlakına sahip, saygılı, kararlı insanlar arıyorum. Özgeçmişiyle beni etkilemeye çalışacak birine ihtiyacım yok. Sadece öğrenmeye devam etmek isteyen birini istiyorum. »

Genç profesyoneller, doğrudan tam zamanlı bir pozisyon veya çıraklık yoluyla iş dünyasına girmek için birkaç yol izleyebilirken, BT direktörü proaktif bir tutumun genellikle iyi stoklanmış bir CV’ye tercih edildiğine inanıyor.

“Öğrenmek ve büyümek için insanların dürüst olması gerekiyor” diye savunuyor. “Savunmasız olmak sorun değil. “Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum” demek sorun değil. Sorun değil, çünkü normalde bilen biriyle çalışacaksın. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15