Altyapı projeleri için çevre dostu ekipman sağlayan bir girişim olan InfraFleet, Octopus Group tarafından 10 milyon sterlinlik bir yatırımla desteklendi.

InfraFleet, net sıfır ekonomiye doğru çalışmak için inşaatta kullanılmak üzere emisyonsuz ekipman sağlamayı amaçlamaktadır. Donanımı hem elektrikle hem de hidrojenle çalışıyor, bu da dizel yakıtla çalışan altyapı ekipmanlarının hem emisyonlarını hem de masraflarını azaltıyor.

Yalnızca 2022’de piyasaya sürülen InfraFleet, şirketi nakit enjeksiyonuna ek olarak doğrudan destekle geliştirmeyi kabul eden büyük İngiliz yatırımcı Octopus’un dikkatini çekti.

Ahtapot, bu desteğin, yatırım portföyündeki altyapı odaklı şirketlere InfraFleet erişimi sağlamayı içereceğini söyledi.

“İnşaat ekipmanlarının büyük çoğunluğu dizelle çalışıyor. InfraFleet’in kurucusu Chris Medley, “Bu varlıkların elektrifikasyon teknolojisi ortaya çıkmaya başlıyor ve müşteriler bunu istiyor” dedi.

“Ancak yeşil varlıklar sağlamak için en iyi konumda olan görevliler henüz bunu yapmaya teşvik edilmedi.”

Medley, InfraFleet’in “dizel varlığı” olmayan “yeni giren” bir şirket olması ve “yeşil varlıkları” elde etmek ve dağıtmak için güçlü bir konumda olduğunu söyledi.

Octopus’ta sürdürülebilir altyapı yatırım direktörü Lukasz Michalak şunları söyledi: “Potansiyelini ve burada Octopus’taki girişimcilik ekosisteminin işin büyümesini nasıl destekleyebileceğini ve süreçte karşılıklı sinerjileri nasıl gerçekleştirebileceğini hemen gördük.”

Michalak, şirketin “altyapı yatırımcılarımız için çok erken bir aşamada” olduğunu belirtti, bu nedenle Octopus “başlangıçta InfraFleet’i kendi fonlarımızı kullanarak desteklemeye ve şirketi kuluçkaya yatırmaya karar verdi. Yeterince olgunlaştığında, risk iştahı düşük olan yatırımcılara bu fırsatı sunmayı umuyoruz”.genel-11