Dünya çapında giderek daha fazla insan her gün en iyi VPN hizmetlerine yöneliyor. İster çevrimiçi sansürü aşmak, ister çevrimiçi gizliliklerini artırmak, yabancı akış platformlarının engelini kaldırmak veya hepsini birden yapmak istiyorlarsa, bağlantı hızları tüm kullanıcılar için her zaman çok önemli olacaktır.

Nasıl çalıştığına gelince, bir VPN, cihazınızdan ayrılan tüm verileri şifreler ve ardından nihai hedefine ulaştığında şifresini çözer.

Ve, etraftaki en hızlı VPN hizmetlerini kullanırken büyük bir fark görmeniz pek mümkün olmasa da, şifreleme işlemi kaçınılmaz olarak internet bağlantınızı etkileyecektir – bu sadece birkaç Mbps olsa bile.

Aynı zamanda, bir VPN kullanmanın genel çevrimiçi performansınızı artırmanıza gerçekten yardımcı olabileceği bazı durumlar vardır.

Her iki senaryoya da daha detaylı bir göz atalım.

Bir VPN neden bağlantınızı yavaşlatabilir?

VPN hızlarınızı etkileyecek ana faktörün şu olduğundan daha önce bahsetmiştik şifreleme. Bunun nedeni, verileri karıştırma işleminin kaçınılmaz olarak zaman almasıdır.

Bir VPN’i her açtığınızda, tüm veriler de sunucularından birinden geçer. Bu, internet bağlantısı sonuçlarınızı olumsuz yönde etkileyebilecek fazladan bir adım ekler. Yine de çok fazla endişelenmeyin, çünkü hızdaki düşüş genellikle burada fark edilmez.

VPN hızlarınızı yavaşlatabilecek diğer faktörler şunlardır:

  • VPN sunucusu konumu. Seçtiğiniz sunucuyla aranızdaki mesafe genellikle bağlantı hızınızın düşmesinin en büyük nedenidir. Tüm trafiğin cihazınızdan VPN sunucusu üzerinden geçmesi gerektiğine göre, ikisi arasındaki fiziksel boşluk azaltılırsa bağlantı açıkça daha hızlı olacaktır.
  • VPN sunucusu yükü. Yalnızca sizin kullanabileceğiniz özel bir IP almadığınız sürece (NordVPN ve CyberGhost gibi bazı hizmetler ek bir ücret karşılığında böyle bir seçenek sunar), siz bağlıyken birçok kullanıcı aynı ağa bağlı olacaktır. Bu aşırı yüklenirse, bağlantıda bir düşüş meydana gelebilir. Ücretsiz VPN hizmetlerinin bu sorundan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.
  • Protokol. Şifrelemenin bir VPN’in internet hızınızı yavaşlatmasının başlıca nedeni olduğunu zaten söylemiştik. Sonuç olarak, kullanılan şifreleme türünü tanımlayan güvenlik protokolü burada çok büyük bir tanımlayıcı faktördür. WireGuard ve Lightway gibi modern protokoller, OpenVPN gibi eski protokollerden çok daha hızlıdır.

Bir VPN bağlantınızı ne zaman artırabilir?

Bir VPN kullanmak, internet hızınızın düştüğünü göreceğiniz anlamına gelmez. İhtiyaçlarınıza göre en iyi sunucu ve protokol şifrelemeyi seçerken dikkatli olurken güvenilir bir hizmet seçerseniz, normal bağlantınızdan herhangi bir fark görmeniz olası değildir.

Dahası, bir VPN zaman zaman genel internet hızınızı artırmanıza bile yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, onu açtığınızda, İSS’nizin çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesinin engellenmesidir. Bu, ISS’yi veya bant genişliği kısıtlamasını önlemenize olanak tanıyacak ve sonuç olarak internetinizi daha hızlı hale getirecektir.

Bant genişliği azaltma, internet servis sağlayıcınızın kasıtlı olarak internet bağlantınızı yavaşlattığı uygulamadır. Bu, örneğin ağ tıkanıklığını yönetmek için olabilir. Bu nedenle, bir oyun VPN’i kullanmak, çevrimiçi oynarken daha iyi performans oranları elde etmenize yardımcı olabilir.

İnternet kısıtlaması, aylık veri sınırınıza ulaştığınızda da meydana gelebilir ve otoriter ülkeler, istenmeyen içeriğe çevrimiçi sansür uygulamak için genellikle interneti kısıtlar.

VPN hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

Bir VPN kullanırken internet bağlantınız yavaşlıyorsa, genel çevrimiçi performansınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz birkaç hile vardır.

Bununla birlikte, ayarlarla oynamadan önce, sizi gerçekten yavaşlatanın VPN olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle, yazılımlı ve yazılımsız birkaç hız testi yaparak başlamanızı öneririz.

Hız testi (yeni sekmede açılır) en iyi hız testi araçlarından biridir ve VPN’leri incelerken kullandığımız hizmetlerden biridir. Tüm ayrıntıları öğrenmek için özel geniş bant hız testi açıklayıcımıza göz atın.

Zayıf bağlantınızın nedeninin VPN uygulaması olduğunu belirledikten sonra, aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

  • VPN sunucusunu değiştir: Daha önce de söylediğimiz gibi, seçtiğiniz VPN sunucusu, ister mesafe ister aşırı yük olsun, bağlantınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Sunucuları değiştirmek, daha iyi performansın keyfini çıkarmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Endişelenmeyin, en iyi sağlayıcıların tümü çok çeşitli uluslararası sunucular sunduğundan – örneğin, favori sağlayıcımız ExpressVPN 94 ülkede 3.000’den fazla sunucuya sahiptir.
  • Şifreleme protokolünü değiştir: Şifreleme, internet hızınızı etkileyen bir diğer ana faktör olduğundan, VPN protokolünü değiştirmek de burada faydalı olabilir. Sadece VPN uygulamanızdaki ayarlara gidin ve seçiminizi özelleştirin. Mevcut olanların arasında, Tel Koruma şu anda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenektir.
  • Bölünmüş tünellemeyi etkinleştir: Birçok VPN hizmeti, internet hızlarını artırmaya yardımcı olabilecek ilginç bir özellik de sunar. Adından da anlaşılacağı gibi, bölünmüş tünelleme, hangi trafiğin şifreli tünel üzerinden yönlendirileceğine ve hangilerinin dışarıda bırakılacağına karar vermenizi sağlar. Böyle bir uygulama, geniş bant hızlarınız başlangıçta oldukça düşükse oldukça kullanışlı olabilir.
  • Cihazınızı yeniden başlatın: Teknolojiyle ilgili sorunları çözmenin eski ve kolay bir yolu, cihazınızı veya ev yönlendiricinizi yeniden başlatmak, işleri hızlandırmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Donanımınızın bellek arabelleğinin temizlenmesi gerekiyor olabilir veya arka planda çalışan bazı ağır programlar olabilir. Aynı şekilde, VPN uygulamanızla da aynısını deneyebilirsiniz.
  • İşletim sisteminizi güncelleyin: Bazen yavaş bağlantınızın sorumlusu kullandığınız cihazdır. İşletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Değilse, en son sürüme yükseltmek yardımcı olabilir.
  • kablolu bağlantı kullanın: Bir Wi-Fi bağlantısı çok daha uygundur ancak bazen daha dengesiz olabilir. Geniş bant hızınız zaten en iyisi değilse, internetinizi dengelemek için bunun yerine kablolu bir bağlantıya geçmeyi deneyin.

Şu anda en hızlı VPN:genel-6